Czy trzeba rejestrować 1 kurę? ARiMR wyjaśniaPixabay
StoryEditorKury na użytek własny

Od 1 lipca trzeba rejestrować nawet jedną kurę?! ARiMR wyjaśnia

25.06.2024., 13:00h
Czy od 1 lipca rolnicy muszą rejestrować w IRZPlus drób utrzymywany na użytek własny? ARiMR rozwiewa wszelkie wątpliwości.

Rejestr zakładu drobiu obowiązkowy nawet od jednej kury?

Trzeba rejestrować drób na użytek własny czy nie? A może trzeba gdzieś zgłaszać swoje stado? Rolnicy są zdezorientowani, bo w mediach pojawiła się informacja, że od 1 lipca 2024 roku wszyscy posiadacze kur muszą je zarejestrować w Systemie Identyfikacji i Rejestracji Zwierząt, nawet jeśli hodują 1 sztukę.

Poprosiliśmy więc ARiMR o wyjaśnienie, czy rolnik rzeczywiście musi rejestrować w IRZPlus swój drób, jeśli ma go na użytek własny. Okazuje się, że nie, a informacja krążąca w Internecie jest fake newsem.

- Osoby, które utrzymują drób wyłącznie na własne potrzeby, nie muszą go rejestrować. Przypominamy, że aby zarejestrować hodowlę drobiu w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, najpierw trzeba uzyskać numer zatwierdzenia (Weterynaryjny Numer Identyfikacyjny) nadawany przez Powiatowego Lekarza Weterynarii. Jeżeli lekarz uzna, że hodowla nie spełnia warunków do przyznania jej numeru WNI np. jest zbyt mała, wówczas nie nada go. To oznacza, że taka hodowla nie zostanie zarejestrowana w systemie IRZ prowadzonym przez ARiMR - wyjaśnia nam Centrala ARiMR w Warszawie.

Także ministerstwo rolnictwa, ponad rok temu, opublikowało komunikat, z którego wynika, że "osoby, które utrzymują drób na własne potrzeby nie muszą rejestrować u Powiatowego Lekarza Weterynarii ani w Krajowej Bazie Danych ARiMR".

Rolnik powinien zgłosić miejsce utrzymywania drobiu

Rolnicy utrzymujący drób na własny użytek powinni jednak pamiętać, że obowiązuje ich nakaz zgłoszenia do powiatowego lekarza weterynarii miejsc utrzymywania drobiu, w tym drobiu utrzymywanego na użytek własny. Obowiązek ten wynika z rozporządzenia MRiRW „w sprawie zarządzenia środków związanych z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków”.

Ale to zgłoszenie nie wiąże się z uzyskaniem weterynaryjnego numeru identyfikacyjnego ani z obowiązkiem aktualizowania danych odnośnie wielkości stada drobiu utrzymywanego na własne potrzeby.

image
Straty po nawałnicy

Grad zniszczył rolnikowi 80 ha upraw. "Kukurydza ścięta równo z ziemią"

Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
05. lipiec 2024 11:02