Import zbóż z Ukrainy będzie mniejszy. Ale ważnego produktu nie udało się wpisać na listę  Canva
StoryEditorKompromis ws. importu z Ukrainy

Import zbóż z Ukrainy będzie mniejszy. Ale ważnego produktu nie udało się wpisać na listę

28.03.2024., 12:09h
Jest kompromis ws. dalszej liberalizacji handlu z Ukrainą. Bezcłowy import surowców rolnych będzie mniejszy. Ale nie udało się wpisać na listę pszenicy i jęczmienia, o co zabiegała Polska.

- Ambasadorowie krajów UE osiągnęli kompromis w sprawie przedłużenia bezcłowego importu żywności z Ukrainy, zapewniając zrównoważone podejście między wsparciem dla Ukrainy a ochroną unijnych rynków rolnych - poinformowała belgijska prezydencja w Radzie UE w serwisie X.

Import zboża z Ukrainy: okres referencyjny od połowy 2021 roku

W nowej umowie ilość towarów importowanych bez cła będzie obliczana na podstawie średniej od czerwca 2021 r. do końca 2023 r. O wydłużenie okresu referencyjnego zabiegała Polska i Francja, a także Parlament Europejski. Bez zmiany tego okresu z 2022-2023 na 2021-2023 obciążenie unijnego sektora rolnego ukraińskim importem nadal byłoby zbyt duże. A w II półroczu 2021 roku przywóz zboża z Ukrainy był relatywnie niski.

Bezcłowy import z Ukrainy: pszenica i jęczmień bez ograniczeń

Na listę towarów objętych kwotami importowymi nie udało się jednak wpisać ani pszenicy, ani jęczmienia, o co zabiegała Polska.

- Pszenicy ani jęczmienia nie udało się wpisać na listę artykułów z Ukrainy, które będą objęte ograniczeniami ilościowymi. Na liście już są: cukier, jaja, drób (propozycja KE), a po poprawce PE (A.Halickiego) także kasze, kukurydza i miód. KE będzie monitorować pszenicę - poinformowała w serwisie X Katarzyna Szymańska-Borginon, brukselska korespondentka radia RMF FM.

Co jeszcze przewiduje umowa o bezcłowym imporcie żywności z Ukrainy?

W umowie ma się też znaleźć wynegocjowany już wcześniej zapis, że Komisja może podjąć szybkie działania i nałożyć wszelkie środki, które uzna za konieczne, jeśli wystąpią znaczące zakłócenia na rynku unijnym lub na rynkach jednego lub kilku krajów UE z powodu importu z Ukrainy. Rozporządzenie przewiduje również hamulec bezpieczeństwa (kwoty importowe) dla szczególnie wrażliwych produktów rolnych, a mianowicie drobiu, jaj i cukru, owsa, kukurydzy, kaszę i miód. Komisja Europejska ma też podjąć działania w przypadku gwałtownego wzrostu importu pszenicy z Ukrainy. Ma też działać szybciej – w ciągu 14 dni (zamiast 21) w przypadku osiągnięcia poziomów wyzwalających automatyczne zabezpieczenia.

Porozumienie trafi teraz do Parlamentu Europejskiego. Głosowanie nad zmianami odbędzie się 9 kwietnia. Nowa umowa o bezcłowym handlu UE z Ukrainą ma wejść w życie 6 czerwca i obowiązywać przez rok.

28 marca w Warszawie odbywają się polsko-ukraińskie konsultacje międzyrządowe pod przewodnictwem premierów obu państw - Donalda Tuska i Denysa Szmyhala.

Natomiast dzien wcześniej odbyły się rozmowy polskiego ministra rolnictwa Czesława Siekierskiego z ministrem rolnictwa Ukrainy Mykołą Solskim.

oprac. Kamila Szałaj, na podst. KE, RMF FM, TPR nr 13

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
29. maj 2024 09:11