StoryEditorOgród

Zimowa róża - jaka jest legenda znanego z naszych ogrodów ciemiernika?

13.12.2022., 12:12h
Według legendy ciemierniki wyrosły z łez biednego pasterza zdążającego do betlejemskiej stajenki przywitać Jezusa. Pasterz rozpaczał, gdyż nie posiadał niczego, co mógłby ofiarować Panu. Wtedy na śniegu pojawiły się kwiaty jak róże i od tego czasu nazywane są różami Bożego Narodzenia

Ich piękne kwiaty pojawiają się zimą, czasem zwieszając się ponad śnieżną poduchą. Ostatnimi czasy wielu ogrodników wychodząc naprzeciw oczekiwaniom, by ciemierniki stanowiły ozdobę bożonarodzeniową, rozpoczęło ich produkcję w doniczkach. Stwarzając im odpowiednie warunki, stymulują kwitnienie w okresie najbardziej pożądanym. Dzięki tym staraniom możemy nabyć kwitnące okazy przez całą zimę, a przede wszystkim w grudniu.

Ciemiernik cuchnący jest mało wymagającą rośliną

Najczęściej uprawianym i najczęściej dostępnym w sprzedaży jest ciemiernik biały. To gatunek zawsze zielony, o dużych, skórzastych, dłoniastozłożonych liściach, dorastający do 30 cm wysokości. Kwiaty ma duże, talerzykowate, o średnicy 6–8 cm, osadzone po 2–3 na pędach. Kolor kwiatów jest biały, z lekko różowiejącymi brzegami okwiatu, i ciemnieje w miarę starzenia. Wymaga gleby świeżej, próchnicznej i przepuszczalnej, miejsca półcienistego. Źle rośnie na glebie ciężkiej i wilgotnej. Ponieważ nie znosi uszkodzonych korzeni, postarajmy się, by nie był zbyt często przesadzany. Ciemiernik cuchnący jest to gatunek pochodzący z płd.-zach. Europy. Osiąga 50 cm, kwiaty, zebrane w szczytowe wiechy, są kuliste, dzwonkowate, jasnozielone z purpurowymi brzegami. Tworzy liczne, ale drobne kwiaty do 2 cm, kwitnie od lutego do czerwca.

Ciemiernik cuchnący jest ciekawą rośliną i mało wymagającą. Nadaje się do ogrodów naturalistycznych na stanowiskach półcienistych. Nieco mniejszy jest ciemiernik korsykański, ale jego kwiaty są większe i bardziej rozchylone.

Ciemiernik czerwieniejący to niski, osiągający 20 cm wysokości gatunek występujący na Bałkanach. Kwiaty są talerzykowate, skierowane na boki, purpurowe.

Różnokolorowymi kwiatami odznaczają się odmiany pochodzące od ciemiernika wschodniego. Dorastają do 50 cm, mają duże, dochodzące do 7 cm średnicy kwiaty. Ich barwa jest kremowobiała, przy nasadzie zielonkawa. Większość odmian zaliczanych jest już do gatunku ciemiernika ogrodowego. Skala barw jest bardzo duża, wśród nich są odmiany o kwiatach kremowych, zielonych, różowych, purpurowych, fioletowych i prawie czarnych, a nawet barwy żółtej.

Ciemiernik lubi chłodne pomieszczenia

Niestety ciemierniki nie znoszą wysokich temperatur panujących w pomieszczeniach, na dłuższą metę źle się w nich czują. Chcąc utrzymać rośliny w dobrej kondycji i cieszyć się ich urokliwymi kwiatami jak najdłużej, musimy spełnić kilka warunków. Powinny stać w chłodnym, lecz widnym miejscu. Temperatura pomieszczenia nie powinna przekraczać 15°C. Najlepiej będzie, jeśli w pomieszczeniu spędzą jedynie okres bożonarodzeniowy, a resztę zimy w chłodnej, acz widnej werandzie czy oszklonym i nieogrzewanym ogrodzie zimowym. Przez ten okres rośliny podlewamy systematycznie, lecz umiarkowanie, by nie dopuścić do przesuszenia ani przelania. Nie powinny trafić po świętach do ogrodu, bo nie są do tego przygotowane. Nie tak jak ciemierniki rosnące przez cały okres wegetacyjny w gruncie. Te przebywające w domu nie mają szans przetrwania w zimowych warunkach. Przenieść je można dopiero wiosną i to po wcześniejszym zahartowaniu, czyli wystawianiu na zewnątrz przez kilka bezmroźnych dni na kilka godzin.

Wszystkie zabiegi pielęgnacyjne przy ciemiernikach – zarówno gruntowych, jak i tych w doniczkach – należy wykonywać w rękawiczkach

  • Wszystkie zabiegi pielęgnacyjne przy ciemiernikach – zarówno gruntowych, jak i tych w doniczkach – należy wykonywać w rękawiczkach

fot. pixabay

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 50/2022 na str. 52. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
28. maj 2024 22:38