Nasza strona zapisuje niewielkie pliki tekstowe, nazywane ciasteczkami (ang. cookies) na Twoim urządzeniu w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki. Korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień oznacza zgodę na przechowywanie cookies w Twoim urządzeniu. Więcej informacji o plikach cookies.

Zgadzam się

r e k l a m a

Partner serwisu

Czy można odwołać darowiznę?

Pieniądze i Prawo Porady prawne
Data publikacji 15.09.2018r.

Przekazałam dziecku nieruchomość w darowiźnie. Obecnie obdarowany nie odwiedza i nie dba o mnie. Mam kłopoty ze zdrowiem oraz finansowe, ale to go nie interesuje. Czy mogę odwołać darowiznę?

Co uprawnia do zwrotu darowizny?

Według art. 898 § 1 Kodeku cywilnego, darczyńca może odwołać darowiznę nawet już wykonaną, jeżeli obdarowany dopuścił się względem niego rażącej niewdzięczności. Zwrot przedmiotu odwołanej darowizny powinien nastąpić stosownie do przepisów o bezpodstawnym wzbogaceniu (§ 2). Od chwili zdarzenia uzasadniającego odwołanie obdarowany ponosi odpowiedzialność na równi z bezpodstawnie wzbogaconym, który powinien się liczyć z obowiązkiem zwrotu. Darowizna nie może być jednak odwołana z powodu niewdzięczności, jeżeli darczyńca obdarowanemu przebaczył (art. 899 k.c.).

r e k l a m a




Czym jest „rażąca niewdzięczność”?


W praktyce występują problemy z interpretacją wyrażenia „rażącej niewdzięczności”. Sądy zawsze analizują dany stan faktyczny. Przykładowo, Sąd Apelacyjny w Łodzi w wyroku z 26 lipca 2016 r. (sygn. akt I ACa 1679/15) orzekł, że czynami świadczącymi o rażącej niewdzięczności obdarowanego są m.in.: popełnienie przestępstwa przeciwko życiu, zdrowiu lub czci albo przeciwko majątkowi darczyńcy. Są nimi też naruszenie przez obdarowanego spoczywających na nim obowiązków wynikających ze stosunków osobistych, w tym również rodzinnych, łączących go z darczyńcą.

Rażąca niewdzięczność to również naruszenie obowiązku wdzięczności, odmówienie pomocy w chorobie, czy odmowa pomocy osobom starszym oraz rozpowszechnianie uwłaczających informacji o darczyńcy.

Art. 897 k.c. wskazuje, że jeżeli po wykonaniu darowizny darczyńca popadnie w niedostatek, obdarowany ma obowiązek, w granicach istniejącego jeszcze wzbogacenia, dostarczać mu środków, których mu brak do utrzymania odpowiadającego jego usprawiedliwionym potrzebom. Obdarowany może jednak zwolnić się od tego obowiązku zwracając darczyńcy wartość wzbogacenia.

dr hab. Aneta Suchoń
(fot. Unsplash)

r e k l a m a

r e k l a m a

Partner serwisu

r e k l a m a