Czy można unieważnić umowę, jeśli druga strona wykorzystała podeszły wiek kontrahenta?EnvatoElements
StoryEditorPorady prawne

Czy można unieważnić umowę, jeśli druga strona wykorzystała podeszły wiek kontrahenta?

14.04.2024., 11:00h
Zakup komplety garnków za kilkanaście tysięcy złotych czy sprzedaż maszyny rolniczej lub gruntów za ułamek wartości. Niektórzy wykorzystują brak wiedzy i doświadczenia czy zaawansowany wiek, aby zawrzeć umowę, która jest niekorzystna dla jednej strony. Co można zrobić w takiej sytuacji? Czy istnieje możliwość wycofania się z takiej umowy?

– Mój tata zawarł bardzo niekorzystną umowę. Druga strona wykorzystała jego niedoświadczenie, podeszły wiek i stan zdrowia. Czy można żądać zamiany umowy albo jej unieważnienia? – chciałby wiedzieć Czytelnik "Tygodnika Poradnika Rolniczego".

Czego dowiesz się z artykułu?

  • Kiedy mamy do czynienia z wyzyskiem według Kodeksu cywilnego?
  • Czy można zmienić lub unieważnić niekorzystną umowę?
  • Jak Sąd Najwyższy  podchodzi do umów naruszających zasady uczciwego obrotu oraz lojalności wobec kontrahenta?

Kiedy mamy do czynienia z wyzyskiem według Kodeksu cywilnego?

Artykuł 388 k.c. w § 1 wskazuje, że jeżeli jedna ze stron, wyzyskując przymusowe położenie, niedołęstwo, niedoświadczenie lub brak dostatecznego rozeznania drugiej strony co do przedmiotu umowy, w zamian za swoje świadczenie przyjmuje albo zastrzega świadczenie, którego wartość w chwili zawarcia umowy przewyższa w rażącym stopniu wartość jej własnego świadczenia, druga strona może żądać zmniejszenia swego świadczenia lub zwiększenia należnego jej świadczenia albo unieważnienia umowy.

Zgodnie natomiast z § 11, jeżeli wartość świadczenia jednej ze stron w ...

Pozostało 71% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
18. maj 2024 00:03