StoryEditorWiadomości rolnicze

Wypowiedzenie umowy pod znakiem zapytania

13.10.2016., 16:10h
Od wielu lat jestem dzierżawcą gruntów rolnych. W kwietniu tego roku właściciel sprzedał grunty spółce z o.o. Nie zostałem powiadomiony o tej transakcji, a teraz nowy właściciel odebrał mi ziemię. Czy jest to zgodne z przepisami?

Przede wszystkim należy ustalić, czy przysługiwało Panu w dniu sprzedaży prawo pierwokupu. Do 29 kwietnia 2016 r. takie prawo przysługiwało dzierżawcy, jeżeli były spełnione ku temu przesłanki. Reguluje je art. 3 Ustawy z 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego. Według tego przepisu w przypadku sprzedaży nieruchomości rolnej przez osobę fizyczną lub prawną inną niż Agencja Nieruchomości Rolnych prawo pierwokupu przysługuje z mocy ustawy jej dzierżawcy, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

  1. umowa dzierżawy została zawarta w formie pisemnej i ma datę pewną (urzędowo potwierdzoną) oraz była wykonywana co najmniej 3 lata, licząc od tej daty;
  2. nabywana nieruchomość wchodzi w skład gospodarstwa rodzinnego dzierżawcy lub jest dzierżawiona przez spółdzielnię produkcji rolnej.

Jeżeli przysługiwało Panu prawo pierwokupu, może Pan wystąpić o unieważnienie umowy. Według art. 9 wspomnianej ustawy (w brzmieniu do 29 kwietnia 2016 r.) czynność prawna dokonana niezgodnie z przepisami ustawy lub bez zawiadomienia uprawnionego do prawa pierwokupu, lub bez zawiadomienia Agencji, w przypadku określonym w art. 4 ust. 1, jest nieważna. Z powództwem o stwierdzenie nieważności czynności prawnej z przyczyn, o których mowa w ust. 1, oprócz osób mających w tym interes prawny, może wystąpić Agencja Nieruchomości Rolnych.

Jeżeli nie przysługiwało Panu prawo pierwokupu, mimo sprzedaży jest ciągłość stosunku dzierżawy. Według art. 678 § 1 w związku z art. 694 k.c. w razie zbycia rzeczy dzierżawionej w czasie trwania dzierżawy nabywca wstępuje w stosunek dzierżawy na miejsce zbywcy. W świetle art. 678 § 1 w związku z art. 694 k.c. nabywca ma możliwość wypowiedzenia umowy dzierżawy gruntów rolnych z zachowaniem ustawowych terminów. Nie może skorzystać z tego prawa, gdy umowa dzierżawy zawarta była na czas oznaczony w formie pisemnej i z datą pewną, a ziemia została dzierżawcy wydana (art. 678 § 2 k.c. w zw. z art. 694 k.c). Tak więc spółka powinna dotrzymać postanowień umowy zawartej z byłym właścicielem.

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
26. kwiecień 2024 18:40