r e k l a m a

Partner serwisu

Bardziej precyzyjny oprysk z magnetyzerami

Uprawa
Data publikacji 06.09.2017r.

Badania pokazują, że potencjał nawozów i środków ochrony roślin użytych do zabiegu oprysku jest obecnie w dużym stopniu marnotrawiony. Średnio aż 70% strumienia cieczy roboczej ulega znoszeniu i nie trafia na nasze uprawy!

Dotychczas stosowane praktyki  w postaci kurtyn czy rękawów powietrznych montowanych na opryskiwaczach częściowo rozwiązują ten problem, ale czy można działać precyzyjniej? Okazuje się, że tak.

Jak to działa?

r e k l a m aSystem ten jest w swojej konstrukcji bardzo prosty i składa się z kilku kolektorów montowanych przy pompie, dysz oraz wkładek magnetycznych, które montowane są na stałe na belce opryskiwacza. Pasują one zarówno do używanych, jak i nowych maszyn.

Ciecz robocza rozpylana jest w postaci drobnych kropel, co zapewnia bardziej równomierne pokrycie powierzchni oprysku. Natomiast wkładki magnetyczne  jonizują roztwór, a więc nadają mu ładunek przeciwstawny do tego, jaki posiadają rośliny na polu. Ładunki te przyciągają się nawzajem, dzięki czemu w znacznym stopniu ograniczone jest zjawisko znoszenia strumienia cieczy i zyskuje ona lepszą przyczepność do liści.


Technologię tę wypróbowali już rolnicy m.in. w Holandii, Wielkiej Brytanii, w Stanach Zjednoczonych czy w Irlandii – kraju pochodzenia tego wynalazku. W Polsce można go zobaczyć na razie tylko w niektórych gospodarstwach rolnych, w tym w gospodarstwach pilotażowych Polskiego Stowarzyszenia Rolnictwa Zrównoważonego „ASAP”.

Co daje rolnikowi ten system?

Badania nad skutecznością tego systemu przeprowadzone za naszymi zachodnimi granicami wykazały znaczne ograniczenie znoszenia strumienia cieczy roboczej – bo nawet o 80% i poprawienie przyczepności kropel na poziomie 42% – 98%. Co zatem zyskuje rolnik decydując się na montaż takiego systemu?

Zrównoważone podejście

Technologia ta doskonale wpisuje się w zasady rolnictwa zrównoważonego, ponieważ z jednej strony pozwala rolnikowi obniżyć koszty zabiegu oprysku i poprawić jego skuteczność, dzięki czemu zyskuje on dobrej jakości produkt. Z drugiej strony natomiast, chronić zdrowie człowieka i środowisko naturalne, w którym funkcjonuje. Jej niewątpliwie mocną stroną jest szybki zwrot inwestycji – już w pierwszym sezonie stosowania. Nic więc dziwnego, że popularność magnetyzerów tak szybko rośnie.

Opracowanie:
Polskie Stowarzyszenie Rolnictwa Zrównoważonego „ASAP”

r e k l a m a

r e k l a m a

Partner serwisu

r e k l a m a