StoryEditorWiadomości rolnicze

Groźne szkodniki śliw

12.06.2014., 12:06h
Nie tylko jabłonie i grusze wymagają ochrony przed szkodnikami. Śliwy również padają często ich ofiarą. Do najgroźniejszych należy owocnica żółtoroga, której larwy zasiedlają zawiązki owoców i owocówka śliwkóweczka żerująca w zawiązkach podobnie jak owocnica.  

Tedwa najgroźniejsze szkodniki wymagają odpowiedniego zwalczania, gdyż ich żerowanie może zniszczyć w dużym procencie oczekiwany plon i wiele naszych wysiłków i nakładów finansowych  pójdzie na marne

Owocnica żółtoroga

Jest to niewielka błonkówka o długości ok. 5 mm, czarna, błyszcząca, o bezbarwnych, błoniastych skrzydłach. Dorosła larwa o długości ok. 7 mm, żółtawobiała z ciemną główką ma 9 par odnóży. Błonkówki wylatują w kwietniu, tuż przed kwitnieniem śliw, te nie są szkodliwe, gdyż odżywiają się pyłkiem kwiatowym. Samice składają jaja pojedynczo umieszczając je pod skórką działki kielicha. Wylęgłe z jaj larwy wgryzają się w zawiązki owoców, gdzie wyżerają miękką jeszcze pestkę. W momencie twardnienia  pestki larwy żerują wygryzając miąższ zawiązków, wypełniając go odchodami. Wskutek żerowania zawiązki czernieją i opadają. Jedna larwa jest w stanie zniszczyć ok. 5 zawiązków. Dorosłe larwy opuszczają zawiązki i schodzą do gleby, gdzie zimują. 

Optymalnym terminem wykonania zabiegów ochronnych jest czas opadania płatków kwiatowych i tylko wówczas, gdy zostanie przekroczony próg szkodliwości, czyli ok. 80 osobników odłowionych na białych pułapkach lepowych. Duże znaczenie w populacji i żerowaniu owocnicy ma przebieg pogody w okresie kwitnienia śliw, ciepła i sucha pogoda sprzyja rozwojowi szkodnika. W razie licznego wystąpienia szkodnika niemal sto procent zawiązków  może ulec zniszczeniu.

Do zwalczania szkodnika stosujemy Mospilan 20 SP i Zolone 350 EC. Zanim przeprowadzimy zabiegi ochronne dokładnie musimy zapoznać się z zaleceniami producenta, umieszczonymi na etykiecie środka chemicznego.

Owocówka śliwkóweczka

Owocówka śliwkóweczka rokrocznie wyrządza ogromne szkody w sadach śliwowych. Jest najgroźniejszym szkodnikiem śliw i wymaga corocznego zwalczania. W warunkach naszego kraju ten szkodnik rozwija się w dwóch pokoleniach. Termin zwalczania pierwszego pokolenia przypada na ogół w III dekadzie maja lub I dekadzie czerwca, drugiego natomiast w połowie lipca i ewentualnie powtarza się zabieg po około 10 dniach.

Owocówka śliwkóweczka jest motylem o rozpiętości skrzydeł  do 15 mm, przednie są szarobrunatne, z szarą plamką przy zewnętrznym brzegu, tylne są jasnobrunatne z białawą frędzlą. Dorosła gąsienica, długości ok. 11 mm, jest różowoczerwona z czarną głową.

Zimujące dorosłe gąsienice ukryte są w szczelinach kory u podstawy pnia lub w wierzchniej warstwie gleby, pod resztkami roślin lub opadłymi liśćmi. Pod koniec kwietnia gąsienice się przepoczwarczają i w połowie maja wylatują dorosłe motyle.  Samice składają jaja pojedynczo na zawiązkach owoców śliw, ałyczy i tarniny. Wylęgłe po ok. 7 dniach gąsienice wgryzają  się do zawiązków i wyżerają miąższ wokół pestki. W miejscu wgryzienia się gąsienicy wypływają kropelki gumy. Owoce pokrywają się fioletowymi plamami i przedwcześnie opadają. Dorosłe gąsienice opuszczają owoce i szukają kryjówki, w której otaczają się kokonem, po czym się przepoczwarczają i cykl się rozpoczyna od nowa. Motyle drugiego pokolenia wylatują w lipcu, samice składają jaja a pod koniec lipca do początku sierpnia pojawiają się gąsienice, które żerują w dojrzewających owocach. 

Pierwsze pokolenie owocówki śliwkóweczki zwalczamy zwykle w pierwszej połowie czerwca, zabieg powtarzając po 10 dniach. Drugie pokolenie zwalczamy pod koniec lipca lub na początku sierpnia. Podstawą do podjęcia decyzji o chemicznym zwalczaniu szkodnika jest próg szkodliwości. W celu sprawdzenia nalotu szkodnika rozwieszamy pułapki feromonowe (2 pułapki na 3 ha sadu) w maju i sprawdzamy ich stan 2–3 razy w tygodniu. Zabieg jest konieczny, gdy zostanie przekroczony próg, czyli 10 jaj lub świeże wgryzy na 500 zawiązkach. 

Na początku lotów motyli stosujemy Isager 25 WP, Mospilan 20 SP, Zolone 350 EC, w czasie lotu motyli i składania jaj stosujemy Mospilan 20 SP, Isager 25 25 WP lub Runner 240 SC. Przed przystąpieniem do zabiegu dokładnie zapoznajmy się z instrukcją stosowania środka, znajdującą się na opakowaniu i jej przestrzegajmy.                                                                                                                           

 

Małgorzata Wyrzykowska 

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
25. kwiecień 2024 06:28