StoryEditorWiadomości rolnicze

Jak chronić wiosną rzepakprzed chorobami grzybowymi?

05.05.2022., 17:05h
Jeżeli w czasie kwitnienia rzepaku mocno pada i panuje wysoka wilgotność, konieczne jest wykonanie w tym okresie nie jednego, a dwóch zabiegów fungicydowych. Najpierw, gdy rośliny zaczynają kwitnąć, a następnie w połowie tego okresu. Tak zrobił w ub. sezonie Piotr Ścirka z Jastkowa pod Lublinem. Nie wyklucza w tym sezonie powtórzenia tego rozwiązania.
lubelskie

Piotr Ścirka prowadzi z żoną Karoliną produkcję roślinną na 45 ha. Na własny rachunek działają od trzech lat. Ich gospodarstwo znajduje się w Jastkowie, kilka kilometrów od granic Lublina.

Wśród gospodarstw prowadzonych tu z dziada pradziada wyrastają nowe domy przybyszów z miasta. To bardzo trudne sąsiedztwo. – Mają pretensje o wszystko – mówi rolnik. – Obawiam się, że nie wygramy tej konkurencji i w dłuższej perspektywie rolnictwa tu już nie będzie.

Wymagająca jesień
dla rzepaków

Na razie jednak pan Piotr nie zamierza rezygnować z uprawy. Ma do dyspozycji żyzne gleby, głównie klasy II i IIIa. Przeważają ziemie średnie w uprawie, choć zdarzają się też ciężkie, po deszczu stanowiska gliniaste, a także ziemie piaszczyste.

Rolnik prowadzi tradycyjną uprawę płużną. Jesienią tego roku zamierza po raz pierwszy, na próbę, wysiać rzepak w technologii strip-till. Oprócz rzepaku uprawia pszenicę ozimą, pszenżyto i groch. W bieżącym sezonie po raz pierwszy w strukturę zasiewów zostanie włączony słonecznik.

Jesienią ubiegłego roku rzepaki dwóch odmian mieszańcowych (RGT Trezzor i LG Ambassador) zostały wysi...

Pozostało 86% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
05. listopad 2024 14:02