Dzieje się tak dlatego, ponieważ młóto browarniane jest bardzo dobrym źródłem białka, które zaledwie w 45% jest rozkładane w żwaczu, a rzeczywista strawność w jelicie cienkim białka nierozkładającego się w żwaczu jest bardzo wysoka i przekracza 85%. Zatem pasza ta nie zwiększa koncentracji azotu amoniakalnego w żwaczu (nie wpływa znacząco na poziom mocznika w mleku) i pozwala na dostarczenie dodatkowej ilości aminokwasów do jelita cienkiego. Oznacza to, że młótem browarnianym jesteśmy w stanie w pewnym stopniu zastąpić w dawce drogą poekstrakcyjną śrutę sojową. Często spotykamy rolników, u których dodatek kilku kg młóta browarnianego na krowę spowodował ograniczenie stosowania śruty sojowej o połowę np. z 2 do 1 kg na sztukę bez negatywnych konsekwencji.
A zatem, odpowiednie zastosowanie młóta browarnianego może przyczynić się do obniżenia kosztu produkcji jednego litra mleka, jak i do zwiększenia ogólnej skali produkcji. Ponadto młóto browarniane podwyższa zawartość tłuszczu i kazeiny w mleku, co bezpośrednio przekłada się na wzrost otrzymywanej ceny za litr surowca. Z drugiej strony, młóto jest paszą częściej docenianą przez hodowc...
Młóto browarniane zaliczane jest do pasz silnie mlekopędnych, ze względu na widoczny wzrost wydajności mlecznej przy stosunkowo niedużym udziale młóta w dawce dla krów mlecznych. Doświadczenia rolników pokazują, że zastosowanie młóta może przyczynić się do wzrostu wydajności nawet o 12%.