StoryEditorWiadomości rolnicze

Nieco więcej słoniny u loszek to więcej mleka dla prosiąt

12.11.2019., 13:11h
Kondycja loch to czynnik, który wpływa na wiele wskaźników rozrodu, takich jak płodność, mleczność, jakość siary, a w końcowym efekcie – także długość użytkowania loch w stadzie. Jednym z elementów kondycji jest utrzymanie właściwego otłuszczenia macior.
Badania, w ramach których kontrolowano kondycję loch w okresie ich użytkowania, jednoznacznie wskazują na istnienie zależności między otłuszczeniem samic a długością ich użytkowania w stadzie. Potwierdzono też zależność między poziomem żywienia loch w okresie karmienia prosiąt a czasem do wystąpienia rui po ich odsadzeniu, liczbą dojrzałych pęcherzyków jajnikowych owulujących w czasie rui oraz przeżywalnością zarodków i płodów do 30. dnia ciąży. Przy wysokim poziomie żywienia w laktacji okres od odsadzenia do skutecznego pokrycia ulega istotnemu skróceniu. Właściwa kondycja loch jest też gwarancją prawidłowego rozwoju łożyska, gdyż zależność między masą płodu i masą łożyska jest duża.

Nie wykazano natomiast związku między grubością słoniny w zaawansowanej ciąży a okresem do wystąpienia rui u loch po odsadzeniu miotu. Jedynie większe ubytki tłuszczu w czasie karmienia prosiąt wydłużały okres od odsadzenia do pierwszej rui i zmniejszały wskaźnik skuteczności krycia. Dlatego żywienie loch w laktacji powinno ograniczać straty tłuszczu i białka z organizmu.


U loszek trochę inaczej
We współczesnych stadach prod...
Pozostało 87% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
29. kwiecień 2024 00:56