W okresie bezlistnym łatwiej jest dostrzec formy zimowe szkodników na paniach i pędach roślin sadowniczych. Nim wiosna zawita poszukajmy miseczników i tarczników. Jeśli je dostrzeżemy, możemy opryskać rośliny preparatem olejowym lub ziołowym.
Uciążliwymi szkodnikami w uprawach sadowniczych są tarczniki i miseczniki, a jest ich wiele gatunków. Nie wszystkie stanowią zagrożenie w naszym kraju, więc ograniczymy się tylko do tych sprawiających największe problemy.
Skorupiak jabłoniowy
to najczęściej występujący tarcznik w naszych sadach na jabłoniach, gruszach, wiśniach, a także porzeczkach i agreście. W przypadku licznego wystąpienia larw i dorosłych osobników, które odżywiają się sokami roślin, następuje zahamowanie rozwoju zaatakowanych roślin. Pędy ulegają deformacjom, czasem dochodzi do ich zasychania. Larwy po wkłuciu się w organ rośliny wstrzykują toksyczną substancję, powodującą zniszczenie komórek wokół kłujki. Żerowanie skorupiaka powoduje ograniczenie zawiązywania pąków kwiatowych i liściowych oraz zwiększa podatność na infekcje i atak innych szkodników m.in. korników, prowadząc do zamierania. Postacią zimującą są biało kremowe jaja o długości ok. 1 milimetra ukryte pod tarczką samicy. Wiosną, po kwitnieniu jabłoni, z jaj wylęgają się larwy, które wychodzą spod tarczek i szukają w pobliżu tarczki miejsca żerowania. Po kilku dniach larwa pokrywa się jasną tarczką, która zbudowana jest z poprzeplatany...