StoryEditorWiadomości rolnicze

Stawiam na powschodowe odchwaszczanie rzepaku

05.10.2021., 09:10h
Rzepak ozimy daje opłacalność i wiele wskazuje, że tak będzie także w kolejnym sezonie. Dlatego Piotr Deniszczuk, który prowadzi gospodarstwo w Wólce Tarnowskiej (pow. chełmski) większość areału obsiał właśnie tą rośliną. To drugi sezon wprowadzania uproszczeń w rzepaku, do tej technologii została dostosowana strategia odchwaszczania.
lubelskie

Piotr Deniszczuk prowadzi uprawy na glebach mocno zróżnicowanych, od klasy II do VI. – 50% tego areału to grunty dobre lub bardzo dobre. Pozostałe słabe i złe – wylicza plantator. Utrudnieniem w prowadzeniu produkcji jest mozaikowatość uprawianych gleb. – Bywa, że na jednej działce ewidencyjnej występują gleby od VI do III klasy. Staramy się te słabsze miejsca maksymalnie użyźnić. Stosujemy nawozy organiczne. W miarę dostępności obornik oraz biohumusy.

Uproszczenia w rzepaku

Tegoroczne żniwa w regionie lubelskim były mocno opóźnione. Nawracające opady deszczu wielu rolnikom wywróciły do góry nogami cały kalendarz prac polowych. Opóźnienia żniw przekładają się na opóźnienia w wysiewach. W przypadku gospodarstwa w Wólce Tarnowskiej w rzepaku udało się uniknąć problemów. Gdy 20 września odwiedziłem to gospodarstwo, rzepaki już wzeszły. Udało się przeprowadzić terminowy ich siew (ostatnie stanowisko zostało obsiane 25 sierpnia), a szybkim i wyrównanym wschodom sprzyjał deszcz, który przyszedł tuż po zakończeniu siewu i padał przez wiele dni.

– W przypadku rzepaków drugi sezon z rzędu stosujemy uproszczoną ...

Pozostało 78% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
10. grudzień 2024 23:47