Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

100-letnia Hipolina znowu w akcji! Lokomobil do zobaczenia na Poznań Moto Fest

100-letnia Hipolina znowu w akcji! Lokomobil do zobaczenia na Poznań Moto Fest
Wiadomości Zaproszenie
Data publikacji 17.06.2021r.

W ramach Poznań Moto Fest, który odbędzie się w dniach 19-20 czerwca br. na terenie MTP, Muzeum Narodowe Rolnictwa w Szreniawie swój udział w wydarzeniu wykreuje widowiskową i dynamiczną prezentacją w pełnym rozruchu Lokomobili samobieżnej H. Cegielski z 1919 r. czyli legendarnej Hipoliny.

Odrestaurowana i gotowa do pracy

W 2006 roku słynna szreniawska lokomobila została poddana pełnej rewaloryzacji i przywróceniu pierwotnej sprawności technicznej. Było to pierwsze na tak wielka skalę przedsięwzięcie realizowane w Polsce. Teraz perła w koronie objawi się z całą mocą także na MTP. To gratka dla wszystkich miłośników obezwładniającej potęgi starych machin.

r e k l a m a

Stulatka na „chodzie”

Kilka słów wprowadzających w arkana. Nasza bohaterka pokazów - Samobieżna lokomobila parowa przystosowana była do prac transportowych i napędu maszyn stacjonarnych. Wyprodukowana została w zakładach H. Cegielskiego w 1919 r. W okresie międzywojennym służyła do przeprowadzania usługowych omłotów na terenie Wielkopolski.

Unikalna „anatomia” urządzenia składa się z czterokołowego podwozia, kotła parowego płomieniówkowego z przegrzewaczem pary wykonanego do uzyskania ciśnienia 13 atm., wiszącego paleniska skrzynkowego. Jest dwucylindrowa.

Jej bliźniacza wersja to maszyna parowa o mocy 35-40 KM przy 320 obr/min. Lokomotywa drogowa posiadała dwie prędkości jazdy 3,4 lub 10,2 km/h i mogła ciągnąć ładunki do 60 ton. Układ kierowniczy skręca całą oś przednią, hamulec parowy i taśmowy na główne koło zębate. Lokomobila zużywała dziennie ok. 500 kg węgla i 3000 l wody. Masa lokomobili oscylowała wokół. 9500 kg.

Oprac. Michał Czubak
Fot. Muzeum Narodowe Rolnictwa w Szreniawie

Widziałeś już nasze video "W nowym TPR: jak utrzymać rentowność produkcji mleka w czasie kryzysu?"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a