Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

"Na ARiMR" – na czym polega nowa metoda oszustów?

Paweł Mikos
Kategoria: Wiadomości
"Na ARiMR" – na czym polega nowa metoda oszustów?
Wiadomości Dotacje
Data publikacji 23.02.2021r.

Wypełnianie wniosków o dotacje z ARiMR nie jest łatwe. Wiedzą o tym rolnicy i często korzystają z pomocy doradców. Jednak teraz oszuści zaczynają wykorzystywać tę sytuację. Na czym dokładnie polega nowe oszustwo? Ile pieniędzy mogą stracić rolnicy?

Na czym polega metoda oszustwa „na ARiMR”?

Do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa dotarły informacje o anonimowej osobie, która podając się za pracownika firmy współpracującej z ARiMR, oferuje „pomoc” przy obsłudze wniosku o przyznanie dofinansowania.
Ma ona polegać na tym, że jeśli rolnik zapłaci kurierowi 350 zł, pracownik Agencji sam zadzwoni do wnioskodawcy i zajmie się obsługą jego wniosku.

Agencja ostrzega rolników, iż nie ma nic wspólnego z tego typu działaniami. Jednocześnie wyjaśnia, iż uruchamiając jakąkolwiek pomoc, nigdy nie żąda wpłacenia pieniędzy ani osobiście, ani za pośrednictwem np. kuriera. Rolnik składa wniosek o przyznanie pomocy w wyznaczonym przez Agencję terminie i czeka na jego rozpatrzenie.

 

r e k l a m a

ARiMR podkreśla, że próba korumpowania urzędników jest przestępstwem i nic nie da rolnikowi

Agencja podkreśla, iż nie ma żadnego sensu wpłacanie pieniędzy w zamian za obietnicę zajęcia się obsługą wniosku czy przychylniejsze traktowanie przez konkretnego pracownika ARiMR. Rozpatrywaniem każdego wniosku o pomoc nigdy nie zajmuje się jeden pracownik ARiMR. Jak wyjaśnia: każdy wniosek w ramach danego mechanizmu pomocowego rozpatrywany jest w oparciu o te same procedury, a są one tak skonstruowane, że zapobiegają faworyzowaniu jednych wnioskodawców kosztem innych.

Agencja przestrzega także rolników przed proponowaniem pracownikom ARiMR jakiejkolwiek gratyfikacji w zamian za pozytywne załatwienie sprawy. Takie działanie jest niezgodne z prawem i grożą za nie poważne konsekwencje.

W apelu do rolników instytucja zapewnia, iż każdy sygnał dotyczący nieprawidłowości czy potencjalnej nieprawidłowości w rozdzielaniu środków finansowych znajdujących się w jej gestii będzie szczegółowo sprawdzany. Natomiast jeżeli się potwierdzi, wobec pracowników Agencji, którzy w nim uczestniczyli, wyciągnięte zostaną surowe konsekwencje.

 

To już kolejny raz, kiedy oszuści podszywają się pod ARiMR

ARiMR podkreśla, iż próby oszukiwania rolników nie są nowością w historii jej działania. W przeszłości rolnicy otrzymywali np. pisma z informacją, że po wpłaceniu kilkuset złotych otrzymają komplet dokumentów, które uprawniają do przyznania dopłat bezpośrednich. To była próba wyłudzenia pieniędzy, bowiem wnioski o dopłaty bezpośrednie, podobnie jak wszystkie inne dokumenty niezbędne do przyznania wsparcia, są bezpłatne i można je pobrać z portalu internetowego ARiMR (www.arimr.gov.pl) lub otrzymać w placówkach Agencji.

 

Magdalena Szymańska
Fot. pixabay

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a