Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Na Podlasiu żubry niszczą uprawy i zjadają pasze krowom. Rolnicy czują się bezsilni

Natalia Marciniak-Musiał
Kategoria: Wiadomości
Na Podlasiu żubry niszczą uprawy i zjadają pasze krowom. Rolnicy czują się bezsilni
Wiadomości
Data publikacji 23.02.2021r.

Żubry z Puszczy Augustowskiej zamiast żerować w lesie, przeniosły się na pola i w okolice gospodarstw. Tracą rolnicy i ich bydło, którym pasza miała wystarczyć na kilka miesięcy. Żubry pochłonęły ją w kilka dni. Rolnicy są bezradni i czekają na pomoc.

Na polach w Skieblewie w woj. podlaskim od listopada stołuje się stado żubrów. Niestety ich obecność wiąże się ze zniszczeniem zapasów paszy dla bydła, którą się zajadają. Dodatkowo zagryzają i zdeptują uprawy ozime.

r e k l a m a

Można złożyć wniosek w RDOŚ o przepłoszenie żubrów

Te piękne, dostojne i chronione zwierzęta powodują duże straty w uprawach. Rolnicy choć mogą liczyć na odszkodowania z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska z bólem serca patrzą na zniszczenia.

Aby legalnie przepłoszyć żubry z jakiegoś terenu należy złożyć odpowiedni wniosek w RDOŚ. Beata Bezubik, Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Białymstoku  przypomina, że płoszenie żubrów bez zezwolenia RD jest zabronione i każdy taki incydent jest zgłaszany na policję.

Taki wniosek złożył już  burmistrz Lipska, który to właśnie jest rozpatrywany.

Rolnicy pytają: dlaczego zwierzęta muszą szukać pożywienia w gospodarstwach?

Według danych RDOŚ rosnąca liczba żubrów w regionach ich występowania będzie wiązała się z większą liczbą strat. W Puszczy Augustowskiej docelowo ma występować ok. 40 sztuk. 

Rolnicy bardzo obawiają się tych zagrożeń i pytają dlaczego zwierzęta szukają pożywienia u nich na polach. Jednakże Nadleśnictwo Augustów zapewnia, że żubry otrzymują odpowiednią ilość pokarmu, zgodną z przyjętą strategią, która zapewnia dawki pokarmowe na odpowiednim poziomie.

r e k l a m a

Liczba wniosków do RDOŚ rośnie o 20-30 rocznie

Podlascy rolnicy w 2020 r. złożyli 193 wnioski o odszkodowania z tytuły zniszczeń spowodowanych przez żubry. Kwota wypłaconych świadczeń przekroczyła milion złotych.

- Ta ilość wniosków, która do nas wpływa jeśli chodzi o wilki i o żubry jest co roku większa, w przypadku żubrów jest to o 20-30 wniosków więcej w związku z tym widzimy, że jest problem coraz większy – dodała Bezubik.

Oprac. Natalia Marciniak-Musiał

Źródło: Obiektyw TVP Białystok

Zdjęcie: Pixabay

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a