Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Stado krów uciekło do lasu. 30 osób chce je odzyskać, a rolnik dostał mandat

Krzysztof Janisławski
Kategoria: Wiadomości
Stado krów uciekło do lasu. 30 osób chce je odzyskać, a rolnik dostał mandat
Wiadomości ciekawostki
Data publikacji 16.02.2022r.

Żywią się na polu, chronią w lesie, sprzyja im łagodna zima. Pięć krów rasy Limousine uciekło z hodowli na Zamojszczyźnie, a dotychczasowe próby ich sprowadzenia z powrotem spełzły na niczym. Na razie opiekun krów dostał mandat. Za co?

Pięć krów rasy Limousine uciekło do lasu

Strażnicy leśni z terenu Nadleśnictwa Mircze otrzymali informację, że na obszarze Leśnictwa Telatyn (na styku powiatów Hrubieszów i Tomaszów Lubelski) zaobserwowano luźno żyjące stado krów.

– Po kilkudniowych obserwacjach ustaliliśmy, że na skraju obszaru leśnego przebywa pięć krów. Okoliczne pola stanowiły dla tych zwierząt miejsce żerowania, natomiast pod okapem drzewostanu znajdowały spokojne schronienie  – opowiada strażnik leśny w Nadleśnictwie Mircze, Jerzy Mączka.   

Na tym odkrycia Straży Leśnej się nie skończyły. Pracownicy nadleśnictwa dotarli do tajemniczej zagrody ustawionej bez wiedzy leśników na gruntach znajdujących się w zarządzie Lasów Państwowych.

Okazało się, że osoby odpowiedzialne za zbiegłe krowy ustawiły samowolnie prowizoryczną zagrodę z nęciskiem, która miała ułatwić wyłapanie poszukiwanych osobników.

– Budowa konstrukcji wyrządziła szkody na jednej z upraw – dodaje Mączka.

r e k l a m a

30 osób próbowało sprowadzić krowy z powrotem

Ustalono, że zbiegłe zwierzęta pochodzą z okolicznej hodowli krów francuskiej rasy Limousine. Surowy klimat i skaliste podłoże centralnego regionu Francji stanowiącego jej ojczyznę  przyczyniło się do ukształtowania takich cech tej rasy jak zdrowie, kondycja i zdolności adaptacyjne. Zwierzęta przebywają w stanie półdzikim, co wzmaga ich czujność i utrudnia skuteczne wyłapanie.

Leśnicy ustalili, że kilkukrotne próby odłowu zwierząt nie przyniosły rezultatów, mimo że uczestniczyło w nich ok. 30 osób.

– Krowy nadal przebywają na wolności, zaś ich właściciele szukają sposobu na pomyślne dla wszystkich rozwiązanie tej sprawy – tłumaczy komendant Posterunku Straży Leśnej, Wojciech Masłosz.

Mandat za wypas zwierząt na cudzych gruntach

Leśnicy informują, że ucieczka krów została spowodowana niewłaściwym nadzorem nad powierzonymi zwierzętami.

- W porozumieniu z policją strażnikom leśnym udało się ustalić osobę sprawującą nadzór nad zbiegłymi krowami hodowlanymi. Została ukarana mandatem karnym. W tej sprawie podejmowane są wspólne wysiłki w celu jej zakończenia – kończy Inspektor Straży Leśnej RDLP w Lublinie, Marek Dziaduszyński.

Krzysztof Janisławski

Fot. Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Lublinie

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a