Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

W jaki sposób pszczoły mogą zastąpić... opryskiwacze?

Marek Kalinowski
Kategoria: Wiadomości
W jaki sposób pszczoły mogą zastąpić... opryskiwacze?
Wiadomości ciekawostki
Data publikacji 09.02.2020r.

Rośnie oferta biopreparatów (w Polsce zarejestrowanych ok. 51 produktów) do zwalczania agrofagów, ale są to środki bardzo drogie. Powinny być stosowane, bo to produkty zaliczane do metody biologicznej mające priorytet stosowania w integrowanej ochronie roślin. Najwięcej jest środków do zwalczania szkodników.

Czynnikiem aktywnym tych środków są mikro- i makroorganizmy. Są to wirusy, bakterie, drapieżne owady, owady pożyteczne, nicienie owadobójcze, grzyby owadobójcze. Z tego arsenału powinno się korzystać nie tylko w produkcji ogrodniczej co ma miejsce, ale także w rolniczej.

Jako biopreparaty na pleśń i zgnilizny

W stosowaniu środków ochrony roślin ważna jest ochrona owadów pożytecznych i zapylaczy. Pszczoła jest tego najważniejszym przykładem i tutaj ciekawostka, którą na Forum Producentów Zbóż i Kukurydzy przedstawił prof. dr hab. Marek Korbas IOR –PIB w Poznaniu. Mianowicie powstał pierwszy fungicyd, który stosowany i aplikowany na rośliny jest przy użyciu pszczół. Można powiedzieć, że w tym przypadku „opryskiwaczami” substancji czynnej są  pszczoły.

r e k l a m a

Ten produkt nazywa się Vectorite. Jest to organiczny fungicyd zawierający w składzie mikroorganizm o nazwie Clonostachys rosea CR-7. Został on pozytywnie zaopiniowany przez amerykańską Agencję Ochrony Roślin i Środowiska (EPA) i zatwierdzony do stosowania w takich uprawach jak: truskawka, borówka, pomidory i słonecznik, w ochronie przed grzybami będącymi sprawcami szarej pleśni, zgnilizny twardzikowej i zgnilizny owoców.

Tak wygląda konstrukcja uli umożliwiająca stosowanie fungicydu Vectorite
  • Tak wygląda konstrukcja uli umożliwiająca stosowanie fungicydu Vectorite

r e k l a m a

Jaka działa Vectorite?

Fungicyd jest w formie proszku i jest umieszczany przy wylotach z uli. Ule są w tym celu specjalnie zaprojektowane i zbudowane, aby wylatująca z ula pszczoła złapała na odnóża substancję czynną i w czasie wizytowania kwiatów zostawiła na nich fungicyd blokujący rozwój wymienionych grzybów.

Co ciekawe – planowana jest rejestracja produktu w uprawie rzepaku. Jak mówił prof. dr hab. Marek Korbas IOR – PIB w Poznaniu, w Kanadzie ta metoda jest już powszechnie stosowana w ochronie Canoli (forma rzepaku jarego) i jest bardzo skuteczna w zwalczaniu szarej pleśni i zgnilizny twardzikowej. W przyszłości produkt być może pojawi się w Europie i w Polsce, bo aktualnie pilotażowe badania z użyciem pszczół i fungicydu Vectorite prowadzone są w Szwajcarii.

Truskawki można uprawiać i tak – w doniczkach. W polowej produkcji jednym z największych problemów jest szara pleśń, który rozwiązuje fungicyd Vectorite aplikowany przez pszczoły
  • Truskawki można uprawiać i tak – w doniczkach. W polowej produkcji jednym z największych problemów jest szara pleśń, który rozwiązuje fungicyd Vectorite aplikowany przez pszczoły
Marek Kalinowski
Zdjęcia: Marek Kalinowski, Bee Vectoring Technologies
 

Widziałeś już nasze video ""Rolnicy odsuną PiS od władzy". Protest AgroUnii w Środzie Wlkp."?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a