Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Dekoracyjny pieris pięknie ozdobi ogród

Natalia Marciniak-Musiał
Kategoria: Dom i Ogród
Dekoracyjny pieris pięknie ozdobi ogród
Dom i Ogród ogród
Data publikacji 12.03.2022r.

Pierisy to bardzo dekoracyjne rośliny, które idealnie nadają się na wrzosowiska - nie są zbyt wysokie, idealnie wyglądają z przodu rabaty. Skąd pochodzi ta roślina i jak ją uprawiać w Polsce?

Pieris - roślina nazwana po znanej z greckiej mitologii księżniczce 

Pieris (Pieris D. Don) to rodzaj roślin z rodziny wrzosowatych (Ericaceae), do którego należy 9 gatunków roślin. Są to zimozielone krzewy i małe drzewa. Naturalnie pierisy występują we wschodniej Azji, południowo-wschodniej części Stanów Zjednoczonych i w zachodniej części Kuby. Preferują widne lasy i tereny skaliste. Niektóre gatunki są uprawiane jako rośliny ozdobne.
Nazwa rośliny - pieris - wywodzi się z mitologii greckiej, w której przepiękna księżniczka Pieris wraz ze swoimi ośmioma siostrami nazywanymi Pierydami, córkami króla Tracji Pierosa, ruszyły w szranki w śpiewie z córkami Zeusa. Niestety zostały pokonane i za karę zmienione w sroki lub inne ptaki.

r e k l a m a

Pierisy warto posadzić je z przodu rabaty, ponieważ nie są to krzewy zbyt wysokie, lubią towarzystwo azalii, różaneczników, laurowiśni, wrzosów i wrzośców oraz roślin iglastych. Można je także oprawiać w pojemnikach. Są bardzo dekoracyjne rośliny i często są spotykane na wrzosowiskach. Trzeba jednak przyznać, że w przydomowych ogródkach znajdziemy je relatywnie rzadko.

Mają dekoracyjne, błyszczące liście, barwne młode przyrosty oraz drobne i bujne wiechy kwiatowe. Szczególnie cieszą oko na wiosnę.  Najlepiej prezentują się w grupach jednogatunkowych lub w kompozycjach z innymi roślinami zimozielonymi.

r e k l a m a

Jak uprawiać pierisy w ogrodzie?

Wszystkie pierisy to rośliny bardzo dekoracyjne i piękne, ale też dość wymagające, o czym warto pamiętać, podejmując się ich uprawy. Podobnie jak wiele innych roślin kwasolubnych należą do rodziny wrzosowatych i w związku z tym oczekują dobrej jakości, próchniczej, przepuszczalnej i stale lekko wilgotnej gleby o kwaśnym odczynie pH.

Najbardziej odpowiada im podłoże na bazie kwaśnego torfu, z dodatkiem próchnicy i przekompostowanej kory sosnowej, dlatego stanowisko pod ich uprawę należy wcześniej odpowiednio przygotować, wybierając na rabacie część ziemi i wypełniając otwór specjalnym podłożem dla roślin kwasolubnych.

Trzeba przy tym pamiętać, że rośliny nie znoszą suszy ani mokrej ziemi, dlatego nie powinny być sadzone na wzniesieniach, z których woda szybko spływa ani na terenach podmokłych, gdzie wilgoć długo zalega w pobliżu korzeni.

Jakie odmiany są najpopularniejsze? 

 • Prelude – ma soczyst zielone liście, kwitnie na biało bardzo intensywnie. Jest to niski krzew, który osiąga max. do 1 m wysokości.
 • Little Heath – odmiana karłowa do 1 m wysokości. Kwitnie na biało, ma błyszczące zielone liście z białym obrzeżeniem.
 • Astrid – to kolejna odmiana biało kwiatowa z dość szeroką kremową obwódką na zielonych liściach, która dorasta do 2 m wysokości.
 • White Rim – ma białe kwiaty i bardzo specyficzne liście – od początku jasnozielone z białym obrzeżeniem. Osiąga max. 1 m wysokości.
 • Katsura – to odmiana o różowych kwiatach i ciemnozielonych, skórzastych liściach. Jej młode przyrosty wybarwione są na intensywny, czerwonobordowy kolor i długo utrzymują swój kolor.
 • Valley Valentine – ma ciemnoczerwone kwiaty z białą podstawą, obfitym kwitnieniem, soczyście zielonymi liśćmi i wysokością nieprzekraczającą 1-1,5 m.

Gdzie sadzić pierisy i jakie warunki preferują?

Pierisy należy uprawiać na stanowiskach półcienistych, ciepłych i osłoniętych od wiatru. Roślina ta nie lubi chłodu i przeciągów, a dodatkowo jest podatna mróz i cechuje się słabą mrozoodpornością (ok. -18ºC do -20ºC). Dlatego pierisy najlepiej uprawiać w ciepłych rejonach kraju, na stanowiskach osłoniętych i zacisznych. Przed zimą warto okrywać krzewy włókniną, a glebę wokół nich wysypać grubą warstwą kory.

Pierisy nie zrzucają liści na zimę. W trakcie suchej jesieni, warto je podlewać przed nadejściem pierwszych mrozów.

Pieris i jego choroby

 • Pieris to roślina odporna na choroby i szkodniki. Mimo to zdarza się, że atakuje ją chloroza, która spowodowana jest wysokim odczynem gleby.
  Częstym problemem bywa poparzenie liści przez nadmierne słońce, które objawia się brązowymi plamami.
 • Czasami pierisy chorują na fytoftorozę, która powoduje więdnięcie, mimo wilgotnego podłoża. W walce z fytoftorozą zaleca się użycie środka grzybobójczego.
 • Niekiedy różne plamy, które pojawiają się na liściach, bywają wywołane przez grzyby.
  Czasami w okresie mokrego lata może pojawić się szara pleśń. Wtedy liście usuwamy, ścinając cały pęd i stosujemy środek grzybobójczy.

Oprac.  Natalia Marcinak-Musiał
Fot. Pixabay

Widziałeś już nasze video "Jak obronić rolnictwo przed ofensywą wegetarian? Co jeszcze w nowym TPR?"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a