Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Skorzystaj

r e k l a m a

Partner serwisu

Jak chronić róże przed chorobami i szkodnikami?

Małgorzata Wyrzykowska
Kategoria: Dom i Ogród
Jak chronić róże przed chorobami i szkodnikami?
Dom i Ogród ogród
Data publikacji 17.07.2022r.

Miesiące letnie sprzyjają występowaniu chorób i szkodników róż. Trzeba sprawdzać wygląd liści, na których najlepiej widoczne są zmiany spowodowane patogenami. Do chorób tego okresu należą czarna plamistość róży, szara pleśń i mączniak prawdziwy róży. Ze szkodników groźne są nimułka różana i skoczek różany.

Miesiące letnie sprzyjają występowaniu chorób i szkodników róż. Trzeba sprawdzać wygląd liści, na których najlepiej widoczne są zmiany spowodowane patogenami. Do chorób tego okresu należą czarna plamistość róży, szara pleśń i mączniak prawdziwy róży. Ze szkodników groźne są nimułka różana i skoczek różany.

r e k l a m a

Porażone róże wytnij i zniszcz!

Najlepszym przykładem choroby, która do rozwoju nie potrzebuje wilgoci, jest mączniak prawdziwy. Występuje zarówno podczas wilgotnej, jak i suchej pogody. W profilaktyce zaleca się uprawę odmian odpornych na tę chorobę grzybową. Powinno się również palić porażone liście, a także wycinać porażone pędy.

r e k l a m a

Pierwsze objawy mączniaka prawdziwego pojawiają się na początku czerwca w postaci białego nalotu na młodych liściach. Porażone liście ulegają deformacji, a ich brzegi lekko zwijają się ku dołowi. Pod koniec lata grzybnię daje się zauważyć również na pędach oraz płatkach kwiatowych. Nasilenie choroby może spowodować zahamowanie kwitnienia i masowe opadanie liści. Do walki z chorobą warto wykorzystać preparaty Amistar 250, Topsin M 500 lub Baymat AE.

Nieregularne plamy to objaw czarnej plamistości róży

Czarna plamistość róży jest chorobą, która stwarza najwięcej problemów. Początkowo objawia się w postaci okrągłych i nieregularnych plam – najpierw jasnobrązowych, z czasem czerniejących. Tkanki wokół plam żółkną, a silnie porażone liście opadają. Objawy można również zaobserwować na pędach w postaci czerwonawych, lekko wypukłych przebarwień. Zaleca się uprawiać odmiany odporne. Grzyb zimuje w opadłych liściach, dlatego powinno się je grabić i niszczyć, a także wycinać porażone pędy. Do walki z chorobą można wykorzystać Topsin M 500, Baymat AE, Bravo i Dhitane.

Jak rozpoznać szarą pleść w róży?

Ten produkt może Ciebie zainteresować

Tygodnik Poradnik Rolniczy – aktualny egzemplarz

Tygodnik Poradnik Rolniczy – aktualny egzemplarz

Płacisz tylko

6,55 zł SPRAWDŹ

Trzecią groźną chorobą jest szara pleśń. Na powierzchni zewnętrznych płatków pojawiają się ciemne, wodniste plamy, które szybko się powiększają. Na porażonych innych organach tkanki brunatnieją i zamierają. Rozwój choroby może doprowadzić do całkowitego zamarcia rośliny. Grzyb rozwija się w szerokim zakresie temperatur i podczas wysokiej wilgotności powietrza. Chore roś­liny należy usuwać, a po zauważeniu pierwszych objawów opryskać krzewy Rovrolem lub Teldorem.

Nim jednak sięgniemy po środki chemiczne, walkę z chorobami rozpocznijmy od oprysków gnojówką i innymi preparatami z pokrzywy. Róże będą wdzięczne również za ściółkę z pociętych pokrzyw.

Szkodniki róż: nimułka albo skoczek

Nimułka jest szkodnikiem róż, który składa jaja, nakłuwając liść, w efekcie czego liść się zwija wzdłuż nerwu brzegami do dołu. Wewnątrz żerują jedna lub dwie larwy, zeskrobując tkankę ze spodniej strony liścia. Uszkodzony liść przybiera barwę pomarańczową, zasycha i opada. Owad dorosły jest czarny i błyszczący, larwy są żółte z jasnobrunatną głową. Samice składają jaja od połowy czerwca, a po 4–6 dniach larwy rozpoczynają żer. Pod koniec czerwca larwy schodzą do gleby na zimowlę. Jeśli zauważymy pierwsze zwinięte liście, należy je zebrać i zniszczyć, a róże opryskać Decisem.

Oprócz nimułki na krzewach róż można zaobserwować białe plamki. To objaw żerowania skoczka. Larwy, nimfy oraz owady dorosłe żerują na spodniej stronie liści, w efekcie czego całe liście stają się białe. Owad dorosły skoczka jest biały lub białożółty. Pierwsze pokolenie szkodnika występuje już w maju, drugie natomiast w sierpniu. Po zauważeniu pierwszych uszkodzeń rośliny należy opryskać Decisem.

Historia róży sięga 5000 lat. Kwiaty te pochodzą prawdopodobnie z Chin, gdzie jest ich największa różnorodność

  • Historia róży sięga 5000 lat. Kwiaty te pochodzą prawdopodobnie z Chin, gdzie jest ich największa różnorodność

fot. Małgorzata Wyrzykowska
Artykuł kazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 28/2022 na str. 60.  Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

Widziałeś już nasze video "W nowym TPR: kury i kulturystyka Turborolnika"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a