Kiedy najlepiej sadzić maliny? Jakie odmiany się sprawdzą?Justyna Czupryniak/Canva
StoryEditorMaliny

Kiedy najlepiej sadzić maliny? Jakie odmiany się sprawdzą?

06.04.2024., 08:00h
Maliny to krzewy owocowe, które sadzimy w ogrodzie wczesną wiosną lub jesienią. O właściwym momencie rozsadzenia decyduje odmiana tej rośliny. Jak i kiedy najlepiej sadzić maliny? Jakie odmiany się sprawdzą?

W jakich warunkach najlepiej sadzić maliny?

Maliny najlepiej będą czuć się w południowo-zachodnich miejscach ogrodu. W grę wchodzą również stanowiska południowo-wschodnie. Najistotniejsza w uprawie tych owoców jest gleba. Powinna być lekko kwaśna oraz stale delikatnie wilgotna. Dodatkowo podłoże musi być żyzne i próchnicze, gdyż maliny to bardzo wymagające rośliny. Dla naszych krzewów wybierzmy także stanowisko osłonięte od wiatru. Pamiętać należy także o bardzo istotnej zasadzie – maliny sadzimy w równych rzędach, zachowując przy tym odpowiednią odległość pomiędzy krzewami – powinna ona wynosić około 50 cm. Wynika to z faktu, że maliny bardzo szybko się rozrastają, potrzebują więc sporo miejsca do prawidłowego i zdrowego rozwoju. Sadzonki malin po zakupie zasadźmy jak najszybciej – rośliny te nie tolerują bowiem przesuszenia systemu korzeniowego.

Warto poznać również różne odmiany malin. Krzewy letnie to:

  • ‘Beskid’;
  • ‘Canby’;
  • ‘Malling Promise’;
  • ‘Norna’.

Z kolei późne odmiany malin, które są odporne na mróz, to:

  • ‘Polana’;
  • ‘Polka’;
  • ‘Poranna Rosa’;
  • ‘Polesie’;
  • ‘Pokusa’.

Sadzonki malin - gdzie najlepiej kupić 

Maliny to tak popularne rośliny, że z pewnością znajdziemy ich sadzonki w większości sklepów ogrodniczych. Warto nadmienić, że do wyboru będziemy mieć trzy rodzaje sadzonek: wersję z nagim korzeniem, w pojemnikach bądź balotowaną. Rodzaj sadzonki nie będzie jednak szczególnie istotny, jeżeli chodzi o trudność uprawy malin. Najważniejsze jest, aby krzewy zakupić w sprawdzonym źródle. Maliny są szczególnie wrażliwe na choroby, trzeba więc mieć na uwadze fakt, że kupione w niepewnych miejsach sadzonki mogą być już porażone chociażby wirozą.

{embed_photo_100}168958{/embed_photo_100}

Sadzenie malin - kiedy jest odpowiednia pora?

Maliny sadzimy przede wszystkim z gołym korzeniem. Najlepszym terminem na przeprowadzenie tego zabiegu będzie więc jesień (od września do początku listopada) bądź wczesna wiosna. Sadząc rośliny wiosną, musimy się jednak liczyć z prawdopodobieństwem nieprzyjęcia się malin w gruncie bądź ich mniejszym owocowaniem w pierwszym roku. Nie należy obawiać się niskich temperatur, gdyż nawet w temperaturze nieco powyżej 0ºC maliny wypuszczają nowe korzenie. Te owocowe krzewy możemy także przez cały rok sadzić w pojemnikach. Maliny umieszczone w gruncie, z nagim korzeniem, warto ściółkować.

Sadzenie malin w ogrodzie - instrukcja

Pierwszym krokiem będzie odpowiednie przygotowanie zakupionej sadzonki. Usuwamy suche, zranione oraz zbyt długie korzenie. Następnie musimy przyszykować ziemię pod uprawę. Wykopane wcześniej dołki wypełniamy nawozem oraz uzupełniamy ziemią próchniczą o pH równym 6,5. Pozostać powinien dołek o szerokości ok. 20 cm i głębokości 10 cm. Warto trzymać się tych wytycznych, szczególnie jeżeli chodzi o głębokość – zbyt płytkie posadzenie maliny może prowadzić do jej przemarznięcia, z kolei zbyt głębokie najczęściej spowalnia wzrost rośliny.

Kolejny krok to zanurzenie bryły korzeniowej malinowych krzewów w wodzie na około 2-3 godziny przed posadzeniem. Po tym czasie sadzonkę umieszczamy w dołku. Następnie zasypujemy ziemią i dokładnie ubijamy powierzchnię wokół sadzonki stopami. Całość należy obficie podlać.

Po posadzeniu najlepiej przyciąć krzewy na wysokości około 30 cm nad pąkiem. Sprawi to, że sadzonka lepiej się ukorzeni, a pierwsze plony otrzymamy bardzo szybko. Warto zainstalować również podpory, które umożliwią roślinom prawidłowy rozrost.

Kamila Berthold

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
27. maj 2024 22:16