Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Skorzystaj

r e k l a m a

Partner serwisu

Krwawnica pospolita - ciekawa bylina do naszego ogrodu

Natalia Marciniak-Musiał
Kategoria: Dom i Ogród
Krwawnica pospolita - ciekawa bylina do naszego ogrodu
Dom i Ogród ogród
Data publikacji 04.06.2022r.

Krwawnica pospolita to atrakcyjna bylina wytwarzająca długie, kłosowate kwiatostany złożone z różowo-fioletowych kwiatów, które kwitną przez całe lato. Roślina ta radzi sobie na terenie wilgotnym i jest często wykorzystywana do dekoracji brzegów oczek wodnych oraz stawów.

Krwawnica pospolita (Lythrum salicaria L.) jest wieloletnim przedstawicielem rodziny krwawnicowatych, których w Polsce występuje kilka gatunków. To bylina pospolita na siedliskach wilgotnych całej Europy i w Azji w pasie od Afryki Płn. po koło podbiegunowe.

Gatunek ten został z do obu Ameryk i regionu australijskiego. W USA jest uważa za gatunek inwazyjny, których powierzchnie, z wyjątkiem Florydy, skutecznie zasiedliła od początku XIX wieku.

Jak wygląda krwawnica pospolita?

Krwawnica pospolita to wyjątkowo piękna i atrakcyjna bylina o strzelistym pokroju, której sztywne, wzniesione pędy kwiatostanowe mogą osiągać wysokość od 1-1,5 m., aż do ok. 2 m. u starszych egzemplarzy, kiedy sprzyjają im warunki. Z mocnego korzenia wiosną rozwija się luźna rozeta sercowato-lancetowatych, owłosionych liści, z której na początku lata wyrasta długi, sztywny, lekko owłosiony i ulistniony pęd kwiatostanowy. Z którego rozwijają się niewielkie, intensywnie ubarwione, różowo-fioletowe kwiaty, zebrane w długie, gęste, kłosowe kwiatostany.

Kwiaty pojawiają się sukcesywnie do końca lata, dzięki czemu nasz ogród rozbłyska serią kolorów. Piękne kwiaty krwawnicy są miododajne i atrakcyjne dla zapylaczy. 

Na dobrym stanowisku krwawnica silnie się rozrasta i tworzy dużą, dorodną kępę. Dzięki mocnemu i głębokiemu, drewniejącemu korzeniowi zniesie także przejściową suszę.

Kwiaty krwawnicy pospolitej przyciągają dużo pszczół i motyli.

 • Niewielkie i intensywnie ubarwione kwiaty krwawnicy pospolitej przyciągają dużo pszczół i motyli.

Uprawa krwawnicy pospolitej

r e k l a m a

 • Krwawnica nie ma specjalnych wymagań uprawowych, lubi stanowiska jasne.
 • Bujnie rośnie na stale wilgotnych i umiarkowanie żyznych glebach, ponieważ naturalnie występuje na glebach mokrych, okresowo zalewanych.
 • Łatwo adaptuje się też do przeciętnych warunków glebowych, chociaż na glebach mokrych i żyznych osiąga zwykle większe rozmiary.
 • Jest całkowicie mrozoodporna – należy do hemikryptofitów, czyli roślin przetrzymujących zimę pod ziemią. Całe ziele obumiera, a na wiosnę odrasta z przyziemnych pąków znajdujących się na kłączach.
 • Łatwo się rozmnaża przez podział i sadzonki pędowe. W ogrodach często daje samosiewy (może się zbytnio się rozrastać). Należy tu jednak zaznaczyć, że odmiany ozdobne wyhodowane przez ludzi często są sterylne (tj. nie wytwarzają nasion).
 • Nasiona są rozsiewane przez wiatr.
 • Jest odporna na większość chorób i szkodników.

Jakie odmiany są polecane?

 • 'Happy' – osiąga 45 cm wysokości i ma ciemnoróżowe kwiaty
 • 'Feuerkerze' – osiąga 90 cm wys., ma wiotkie pędy i różowo-czerwone, podwójne kwiaty
 • 'Robert' – ma jaskraworóżowe kwiaty
 • 'Blush' – ma kwiaty jasnoróżowe

Zastosowanie krwawnicy pospolitej w ogrodzie i ziołolecznictwie

Krwawnica pospolita to atrakcyjna, długo kwitnąca dekoracja rabat zakładanych w miejscach wilgotnych. Prezentuje się najlepiej, kiedy jako odmiana typowa tworzy tło dla niższych gatunków. Odmian niskich można szukać na pierwszym planie.

Krwawnica świetnie sprawdza się jako komponent ogrodów bagiennych, dzięki czemu jest często wykorzystywana do obsadzania brzegów oczek wodnych, stawów, a także strumyków.

Bylina nadaje ogrodom koloryt i naturalistyczny akcent. Zwłaszcza, że dobrze komponuje się z wieloma wilgociolubnymi gatunkami, takimi jak kosaciec syberyjski, kosaciec żółty, kmieć błotna, języczka pomarańczowa, wiązówka błotna, trzykrotka wirginijska oraz skrzyp błotny.

Dodatkowo krwawnica pospolita nadaje się na kwiat cięty, który relatywnie długo utrzymuje trwałość w wazonie.

Zdarza się, że krwawnica jest wykorzystywana w celach leczniczych, jednak nie należy do gatunków o dużym znaczeniu zielarskim. Wśród jej podstawowych właściwości wyróżnia się działanie ściągające, przeciwgorączkowe i przeciwzapalne.

Krwawnica to gatunek siedlsik wilgotnych. Dlatego sprawdzi się jako komponent ogrodów bagiennych, dzięki czemu jest często wykorzystywana do obsadzania brzegów oczek wodnych, stawów, a także strumyków.

 • Krwawnica to gatunek siedlsik wilgotnych. Dlatego  sprawdzi się jako komponent ogrodów bagiennych, dzięki czemu jest często wykorzystywana do obsadzania brzegów oczek wodnych, stawów, a także strumyków.

 

Oprac. Natalia Marciniak-Musiał

Fot. Pixabay

 

 

Widziałeś już nasze video ""Nie będziemy umierać w ciszy". Rolnicy będą protestować w w całej Polsce"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a