Mlekovita (fot. ŁR/wiadomoscihandlowe.pl)
StoryEditorFOR

Prezes Mlekovity chce likwidacji Funduszu Ochrony Rolnictwa. Dlaczego?

26.04.2024., 09:30h
Składki na FOR są zbyt wysokie dla Mlekovity. Teraz prezes największej grupy mleczarskiej w Polsce chce jego likwidacji lub zawieszenia.

1,5 mln zł składki kwartalnej dla Mlekovity

Jak wynika z informacji opublikowanej na oficjalnej stronie internetowej grupy Mlekovita, prezes zarządu Dariusz Sapiński skierował pismo do ministra rolnictwa i rozwoju wsi Czesława Siekierskiego, marszałków sejmu i senatu, premiera Donalda Tuska i organizacji branżowych w sprawie likwidacji Funduszu Ochrony Rolnictwa.

Podmioty skupujące produkty rolne od rolników, które posiadają status czynnych podatników VAT, od 1 stycznia br. mają naliczane i muszą wnosić obligatoryjne wpłaty na FOR. Jak wyjaśnia prezes Sapiński, w przypadku Grupy Mlekovita jest to 6 mln w skali roku.

– Mlekovita zobowiązana jest wnieść kwartalnie składkę w wysokości ok. 1,5 mln złotych, co przekłada się na dodatkowy wydatek ok. 6 mln zł w skali roku – a zniesiona została zerowa stawka VAT na produkty spożywcze, w tym mleczarskie i relatywnie wysoko kształtują się notowania złotego osłabiające eksport – stwierdza prezes zarządu Grupy Mlekovita Dariusz Sapiński.

Mlekovity nie stać na płacenie składek dla FOR

Mlekovita jest aktualnie największą grupą mleczarską w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej, a mimo to nie stać jej na opłacenie dodatkowej składki na FOR. Zdaniem prezesa Sapińskiego, zasilanie powstałego Funduszu składkami może zaszkodzić polskiemu mleczarstwu i jednocześnie polskim rolnikom dostarczającym mleko do spółdzielni mleczarskich, ponieważ te nie będą w stanie zapłacić im godziwego wynagrodzenia. Wówczas może dojść do likwidacji gospodarstw nastawionych na produkcję mleka, ponieważ aktualna presja cenowa ze strony rynku uniemożliwia pokrycie ceną skupu kosztów ponoszonych przez rolników na prowadzenie działalności.

– Dlatego w obecnej trudnej sytuacji rynkowej apeluję, by funkcjonujący w oderwanej od rzeczywistości rynkowej formie Fundusz Ochrony Rolnictwa zlikwidować lub co najmniej zawiesić wpłaty na FOR w tak trudnym dla polskiego mleczarstwa okresie – podsumował prezes Dariusz Sapiński.

Składki na FOR

Termin złożenia kwartalnych deklaracji o wysokości naliczonych wpłat na FOR upływa 26 kwietnia br. Należy je złożyć do OT KOWT właściwego ze względu na miejsce zamieszkania lub siedzibę podmiotu bezpośredniego, przesłać listem poleconym za potwierdzeniem odbioru lub za pośrednictwem platformy ePUAP.

Pieniądze za I kwartał należy przelać na rachunek bankowy wskazany w deklaracji do dnia 30 kwietnia br.

Oprac. Justyna Czupryniak

Źródło: mlekovita.com.pl, gov.pl

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
18. czerwiec 2024 14:51