Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Kolejne ogniska ptasiej grypy. 6 tys. ptaków do wybicia

Natalia Marciniak-Musiał
Kategoria: Hodowla Zwierząt
Kolejne ogniska ptasiej grypy. 6 tys. ptaków do wybicia
Hodowla Zwierząt ptasia grypa
Data publikacji 25.05.2021r.

Ptasia grypa nie odpuszcza – pojawiły się bowiem kolejne pięć ognisk grypy ptaków w Polsce w dniach 16-18 maja 2021 r. Główny Lekarz Weterynarii podał, że wybito niemal 6 tys. ptaków.

Pięć nowych ognisk grypy ptaków w Polsce. Gdzie je potwierdzono?

Wyniki badań laboratoryjnych z dni 16-18 maja br. zostały przeprowadzone przez Państwowy Instytut Weterynaryjny - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach. Są to ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) u drobiu nr 323 - 327 w 2021 r. podtypu H5N.

 • Ognisko nr 323 – z dnia 16.05.2021r. dotyczyło 163 kur i kaczek z gospodarstwa niekomercyjnego w Więckowie (gm. Janowo, pow. nidzicki, woj. warmińsko-mazurskie).
 • Ognisko nr 324 – z dnia 16.05.2021r. dotyczyło 1 456 ptaków (1 305 kaczek, 134 gęsi, 7 kur i 1 perliczki) z gospodarstwa komercyjnego w Szydłowie (gm. Szydłowo, pow. mławski, woj. mazowieckie).
 • Ognisko nr 325 – z dnia 16.05.2021r. dotyczyło 141 ptaków (kaczek gęsi, kur, perliczek, indyków) z gospodarstwa niekomercyjnego w Przybyszewie (gmi. Regimin, pow. ciechanowski, woj. mazowieckie).
 • Ognisko nr 326 – z dnia 18.05.2021r. dotyczyło 2 065 indyków rzeźnych z gospodarstwa komercyjnego w Nawri (gm. Nowe Miasto Lubawskie, pow. nowomiejski, woj. warmińsko-mazurskie).
 • Ognisko nr 327 – z dnia 18.05.2021r. dotyczyło 2 063 indyków rzeźnych z gospodarstwa komercyjnego w Nowym Mieście Lubawskim (gm. Nowe Miasto Lubawskie, pow. nowomiejski, woj. warmińsko-mazurskie).

Zgodnie z prawem w gospodarstwach, w których potwierdzono wirusa grypy ptaków, zostały wprowadzone procedury zwalczania choroby, czyli wybicie i utylizacja drobiu, który był zainfekowany lub mógł być. Z kolei wokół ognisk ustanowiono obszary zapowietrzone i zagrożone.

r e k l a m a

Jak służby weterynaryjne chcą zwalczać ptasią grypę w Polsce? 

Warto przypomnieć, że w środę 19 maja 2021 minister rolnictwa, Grzegorz Puda oraz Mirosław Welz, nowy Główny Lekarz Weterynarii, zaprezentowali założenia nowej strategii zwalczania grypy ptaków w Polsce. Ta strategia ma się składać głównie z takich działań jak:

 • bieżący monitoring sytuacji;
 • wczesne wykrywanie wirusa;
 • utworzenie 3 laboratoriów badających wirusy;
 • realizacja procedur;
 • przyspieszenie i większa mobilność działań;
 • program szkolenia hodowców drobiu dot. przestrzegania zasad bioasekuracji;
 • tworzenie map ryzyka.

Zdaniem Głównego Lekarza Weterynarii nowe procedury mają przyczynić się do szybszej i skuteczniejszej likwidacji ognisk choroby. Mają być także prowadzone badania, które pozwolą dokładnie określić źródło i rodzaj pochodzenia wirusa, jak również określenie kto mógł przenieść wirusa do kurnika.
– Zwiększona presja środowiskowa wirusa, z jaką mamy do czynienia w tym roku wynika m.in. z warunków pogodowych – zwrócił uwagę główny lekarz weterynarii Mirosław Welz.

Natalia Marciniak-Musiał
Zdjęcie: Pixabay

Widziałeś już nasze video "Rolnikowi za sprzedaż krowy po wycieleniu grożą 3 lata więzienia. Co jeszcze w nowym TPR?"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a