Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Skorzystaj

r e k l a m a

Partner serwisu

Rolnik wywalczył odszkodowanie za wybite stado

Rolnik wywalczył odszkodowanie za wybite stado
Hodowla Zwierząt ASF
Data publikacji 15.10.2018r.

Od kilku tygodni piszemy o rolnikach z powiatu bialskiego, którzy nie otrzymali pieniędzy za wybite w związku z ASF świnie i postanowili walczyć w sądzie. Jedna ze spraw jeszcze przed czasem zakończyła się sukcesem. Damian Kierekiesza z miejscowości Manie otrzyma 70% kwoty, na jaką wyceniono jego stado przed ubojem. Zgodnie z umową jeszcze w tym miesiącu Inspekcja Weterynaryjna wypłaci pieniądze rolnikowi.

Niespodziewana ugoda

Pierwsza rozprawa Damiana Kierekieszy w Sądzie Rejonowym w Białej Podlaskiej odbyła się 17 sierpnia br. Wówczas wydawało się, że droga do wywalczenia pieniędzy za zlikwidowane stado będzie bardzo długa. Sąd wyznaczył bowiem terminy kolejnych rozpraw – na 28 września i 10 października br., planując przesłuchać świadków. Niespodziewanie podczas rozprawy 28 września strona pozwana zaproponowała ugodę, w ramach której rolnik otrzyma 70% kwoty, na jaką wycenione zostały jego zwierzęta.

r e k l a m a

Zwracając się do sądu o pieniądze za ubite świnie liczyłem na wyższą kwotę. Gdybym nie zgodził się na warunki ugody, to sprawa ciągnęłaby się pewnie ponad rok, dlatego przystałem na proponowane 70% wartości zwierząt. Chciałem już zakończyć tę całą walkę. Moim zdaniem cały rozgłos medialny mojego przypadku skłonił Inspekcję Weterynaryjną do zawarcia ugody. Rozprawa z 17 sierpnia została nagłośniona w mediach. Ponadto niedawno przed moim domem odbyło się spotkanie przedwyborcze, na którym poruszony został mój problem. Zostało to nagłośnione w mediach i Powiatowy Lekarz Weterynarii ugiął się, twierdząc, że przysługuje nam odszkodowanie mówił Damian Kierekiesza.  • – Rozgłos medialny mojego przypadku skłonił Weterynarię do zawarcia ugody w sprawie wypłaty odszkodowania za wybite w ubiegłym roku świnie – twierdzi Damian Kierekiesza

Protesty rolników i zainteresowanie prasy

r e k l a m a

2 października 2017 roku w gospodarstwie Damiana Kierekieszy w związku ze stwierdzeniem ogniska afrykańskiego pomoru świń wybito ponad 70 świń. Ich wartość oszacowano na blisko 22 tys. zł. Powiatowy Lekarz Weterynarii w Białej Podlaskiej odmówił wypłaty odszkodowania. Przed pierwszą rozprawą Damiana Kierekieszy przed Sądem Rejonowym w Białej Podlaskiej zebrali się rolnicy, aby go wesprzeć. Rozprawie przysłuchiwali się dziennikarze, którzy niemal zapełnili salę sądową.

Sprawa Damiana Kierekieszy udowadnia, że solidarna walka o sprawy rolników ma sens. Oczywiście nie odnieślibyśmy sukcesu bez udziału mediów, które nagłośniły problem hodowcy z powiatu bialskiego. Teraz będziemy walczyli o pieniądze dla Adama Wasiluka. Problemem jest to, że rozprawa sądowa w jego sprawie odbędzie się już po wyborach, kiedy to głos rolników może być gorzej słyszalny niż przed wyborami. Z drugiej strony rolnicy będą wówczas mieli więcej czasu na solidaryzowanie się z poszkodowanym hodowcą – podkreślał wiceprzewodniczący OPZZRiOR Adam Olszewski, organizator pikiet przed sądem.

Józef Nuckowski

Więcej na ten temat w artykułach:

Widziałeś już nasze video "Rolnicy walczą o przetrwanie gospodarstw mlecznych. Ci hodujący świnie już nie mają nadziei"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a