Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za jedyne 12 zł Skorzystaj

r e k l a m a

Partner serwisu

Czy ARiMR musi zapowiedzieć kontrolę w gospodarstwie?

Michał Czubak
Kategoria: Pieniądze i Prawo Data: 01.07.2020
Czy ARiMR musi zapowiedzieć kontrolę w gospodarstwie?
Pieniądze i Prawo porady prawne
Data publikacji 01.07.2020r.

Czy ARiMR powinna poinformować mnie o terminie przeprowadzanych w gospodarstwie kontroli związanych z płatnościami bezpośrednimi? Co w sytuacji, gdy będzie przeprowadzana kontrola, a mnie nie będzie na miejscu?

r e k l a m a

Kontrole na miejscu mogą zostać zapowiedziane, pod warunkiem że nie koliduje to z ich celem lub skutecznością

Zapowiedzenie kontroli następuje z wyprzedzeniem ściśle ograniczonym do niezbędnego minimum i nie przekracza 14 dni. Jednakże w przypadku kontroli na miejscu odnoszących się do wniosków o przyznanie pomocy związanej z produkcją zwierząt gospodarskich lub wniosków o płatność w ramach środków wsparcia związanych z produkcją zwierzęcą, zapowiedzenie nie przekracza 48 godzin, z wyjątkiem należycie uzasadnionych przypadków. Tak wskazuje art. 25 Rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) nr 809/2014 z dnia 17 lipca 2014 r. ustanawiającego zasady stosowania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1306/2013 w odniesieniu do zintegrowanego systemu zarządzania i kontroli, (...) (Dz.U.UE.L2014.227.69).

Obecność beneficjenta kontroli nie jest konieczna

Wojewódzki Sąd Administracyjny z siedzibą w Rzeszowie w wyroku z 30 lipca 2019 r. (sygn. akt: I SA/Rz 299/19) stwierdził, iż zawiadomienie beneficjenta o kontroli jest wykonywane, gdy jego obecność jest niezbędna do jej przeprowadzenia. Takiej potrzeby nie ma w przypadku kontroli kwalifikowalności powierzchni gruntów. Zakres tej kontroli nie powoduje konieczności wizyty w siedzibie gospodarstwa, np. w celu weryfikacji dokumentacji lub wymogów, ewentualnie realizacji innych czynności wymagających obecności rolnika. Niezależnie od tego, a nawet wyniku kontroli z czynności na miejscu sporządza się raport, w stosunku do którego rolnik może wnieść zastrzeżenia (art. 37 ust. 6 i 7 ustawy o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego).

Podobnie orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny z siedzibą w Bydgoszczy w wyroku z 27 marca 2018 r. (sygn. akt: II SA/Bd 529/17), który stwierdził, iż brak jest obowiązku powiadamiania beneficjenta o kontroli. Zdaniem sądu, co do zasady kontrole na miejscu nie powinny być zapowiadane, chyba że obecność beneficjenta jest niezbędna.

prof. UAM dr hab. Aneta Suchoń
fot. Pixabay

r e k l a m a

r e k l a m a

Partner serwisu

r e k l a m a

Użytkowniku zadecyduj o wyrażeniu zgody!

Skrollując treść naszego Serwisu, zamykając okno tego komunikatu (X), klikając na elementy strony poza tym komunikatem bez zmian ustawień w zakresie prywatności, zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych przez Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. (dalej PWR/my) i Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji w serwisach PWR i w Internecie. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne a wyrażoną zgodę możesz w każdej chwili cofnąć.
Dowiedz się więcej lub zdecyduj o zgodzie.

Nasz cel to dostarczanie interesujących Ciebie treści, również przez dopasowane do Twoich zainteresowań reklamy. Twoja zgoda na wykorzystanie plików cookies i podobnych technologii w Twojej przeglądarce umożliwi nam dostosowanie przekazu do Twoich preferencji. Pozwoli ograniczyć ilość prezentowanych reklam Brak zmian ustawień przeglądarki jest Twoją zgodą na zapis plików cookies i podobnych technologii w Twoim urządzeniu końcowym i wykorzystanie zapisanych w nich informacji. Ustawienia przeglądarki w zakresie cookies możesz zawsze zmienić
(szczegóły w Polityce Prywatności).

Drogi Użytkowniku!

Przez dalsze Aktywne korzystanie z Serwisu, bez zmian ustawień przeglądarki, oznacza, że zgodziłeś się na przechowywanie w Twojej przeglądarce plików cookies i na przetwarzanie gromadzonych dzięki nim danych osobowych przez Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. i naszych Zaufanych Partnerów. Dowiedz się więcej lub wycofaj zgody