Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Czy VAT na żywność spadnie do zera?

Michał Czubak
Magdalena Szymańska
Kategoria: Pieniądze i Prawo
Czy VAT na żywność spadnie do zera?
Pieniądze i Prawo Pieniądze
Data publikacji 31.12.2021r.

Komisja Europejska w drodze wyjątku zgodziła się by Polska zaczęła już teraz stosować zerowy VAT na żywność. Ma to związek z i tak planowanymi przez wspólnotę europejską zmianami wprowadzającymi dyrektywę VAT-owską.

Zerowy VAT na żywność

Jak podkreśla Tadeusz Kościański, minister finansów, w ostatnim czasie Polska podejmowała wielokrotne próby uzyskania zgody na szersze zastosowanie przez nasz kraj obniżonych stawek VAT. Rozmowy na ten temat toczyły się na posiedzeniach unijnej grupy roboczej ds. reformy stawek VAT. Za każdym razem odpowiedzi były takie same. Wskazywano, że jedynym sposobem na szersze niż dotychczas stosowanie obniżonych stawek jest zakończenie prac nad zmianami w dyrektywie VAT.

r e k l a m a

Długie prace nad zmianami

Prace nad reformą tej dyrektywy toczą się od prawie 4 lat. Polska jest w nie bardzo zaangażowana i od samego początku zabiegała o jak najszybsze wypracowanie porozumienia. Jak podkreśla Kościański, przepisy dotyczące stawek VAT wymagają pilnej nowelizacji w taki sposób, aby zapewnić większą elastyczność i równy dostęp wszystkim państwom członkowskim do obniżonych stawek podatku. Jego zdaniem pozwoli to na skuteczniejszą i bardziej adekwatną odpowiedź na rozmaite sytuacje kryzysowe.

Nieformalna zgoda KW na wprowadzenie zerowego VAT-u już teraz

Według informacji, jakie podał resort finansów, Polska nie chce czekać na formalne przyjęcie dyrektywy przez Radę, ponieważ na ostateczne rozstrzygnięcia tej kwestii potrzeba czasu. Po osiąg­nięciu porozumienia co do tekstu dyrektywy VAT kolejnym krokiem jest opinia Parlamentu Europejskiego, a następnie formalne przyjęcie dyrektywy przez Radę UE. co nastąpi w pierwszej połowie 2022 roku.

W opinii szefa resortu finansów możliwość stosowania zerowej stawki VAT na żywność jest szczególnie ważna, gdy w Europie nasila się inflacja. Dlatego też Tadeusz Kościński ponownie wystąpił do Paolo Gentiloniego, komisarza ds. gospodarki, o możliwość wprowadzenia przez Polskę zerowej stawki VAT na żywność na 6 miesięcy.

r e k l a m a

Niższy VAT na jakie produkty?

Wśród wskazanych w piśmie produktów do tymczasowego objęcia stawką 0% VAT znalazły się m.in.:

  • mięso i ryby, produkty mleczarskie, warzywa i owoce oraz przetwory z tych produktów,
  • zboża, produkty przemysłu młynarskiego, przetwory ze zbóż i wyroby piekarnicze,
  • tłuszcze i oleje,
  • niektóre napoje (np. zawierające co najmniej 20% soku owocowego lub warzywnego, napoje mleczne i tzw. mleka roślinne).

Obniżenie z 5 do 0% stawki podatku VAT na żywność zapewne wpłynie na ograniczenie inflacji. Aczkolwiek nie ma raczej co liczyć na to, że żywność na półkach w marketach stanieje, ponieważ tę różnicę skonsumują zapewne właściciele dużych sieci.

Przypomnijmy, iż Polska stosuje obecnie najniższy dopuszczony unijnymi przepisami podatek VAT na żywność. Podejście do stawek VAT na żywność wśród unijnych krajów jest bardzo różne.

Niektóre kraje stosują niższy VAT na całą żywność, niektóre tylko na wybrane produkty żywnościowe, a np. w Danii VAT na wszystkie produkty wynosi 25%.

Magdalena Szymańska, Michał Czubak
fot. Pixabay

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a