Czy zawsze trzeba uzyskać zgodę KOWR na sprzedaż ziemi rolnej osobie, która nie jest rolnikiem?


Mam zamiar sprzedać 1,2 ha zabudowanego gruntu rolnego. Stoi na nim duży budynek mieszkalny oraz drugi, który może być wykorzystany na działalność gospodarczą. Żaden rolnik indywidualny nie jest zainteresowany działką z domem. Czy mogę otrzymać zgodę KOWR na sprzedaż działki osobie, która nie jest rolnikiem?
Z artykułu dowiesz się:
- co powinno zawierać ogłoszenie o sprzedaży nieruchomości?
- czy musi być zgoda dyrektora KOWR?
- jakie warunki muszą zostać spełnione?
r e k l a m a
Ziemię można sprzedać osobie, która nie jest rolnikiem, ale za zgodą KOWR
Według art. 2 ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego nabycie nieruchomości rolnej przez inne podmioty lub w innych przypadkach niż wymienione w ust. 1 i 3 art. 2 (w tym osoby niebędące rolnikami indywidualnymi), może nastąpić za zgodą Dyrektora Generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Zgoda powinna być wyrażona w drodze decyzji administracyjnej, wydanej na wniosek zbywcy nieruchomości rolnej, jeżeli:
- wykaże, że nie było możliwości sprzedaży nieruchomości rolnej m.in. rolnikowi indywidualnemu,
- nabywca zobowiąże się do prowadzenia działalności rolniczej na nabywanej nieruchomości rolnej,
- w wyniku nabycia nie dojdzie do nadmiernej koncentracji gruntów rolnych.
Jakie warunki muszą zostać spełnione, aby sprzedać ziemię rolnej osobie innej niż rolnik?
Należy zaznaczyć, że od 12 czerwca 2020 r. uważa się, że warunek, o którym mowa w pierwszym wymienionym powyżej podpunkcie został spełniony, jeżeli:
- żaden rolnik indywidualny nie złożył odpowiedzi na ogłoszenie o nieruchomości rolnej zamieszczone w systemie teleinformatycznym przez zbywcę nieruchomości rolnej albo przez oddział terenowy Krajowego Ośrodka,
- podana w ogłoszeniu cena nieruchomości rolnej niezabudowanej lub bez nasadzeń nie przewyższa o 50% lub więcej średniej ceny gruntów rolnych dla danej klasy bonitacyjnej gruntu w danym województwie.
Poza tym, według ustawy odpowiedź na ogłoszenie o nieruchomości rolnej nie została złożona również w przypadku, gdy proponowana cena nieruchomości rolnej była niższa o ponad 5% niż określona w ogłoszeniu i nie została zaakceptowana przez zbywcę lub gdy złożono ją po upływie terminu wskazanego w ogłoszeniu. Termin składania odpowiedzi na ogłoszenie o nieruchomości rolnej, nie może być krótszy niż 30 dni, licząc od dnia zamieszczenia go w systemie teleinformatycznym.
Co powinno zawierać ogłoszenie o sprzedaży gruntów rolnych?
r e k l a m a
W ogłoszeniu o sprzedaży nieruchomości powinien Pan zawrzeć m.in. opis sprzedawanej nieruchomości rolnej z podaniem danych z ewidencji gruntów i budynków dotyczących jej oznaczenia, powierzchni, klasy bonitacyjnej oraz rodzaju użytków rolnych. Trzeba także zamieścić numer księgi wieczystej albo zbioru dokumentów prowadzonego dla tej nieruchomości oraz opis budynków i innych składników majątkowych wchodzących w jej skład. Konieczna jest też informacja o przeznaczeniu nieruchomości w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego oraz o jej cenie.
prof. UAM dr hab. Aneta Suchoń
fot. Pixabay