Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Broś na Mleko-Expo: Zbliżamy się do granic wzrostu cen skupu mleka

Ireneusz Oleszczyński
Kategoria: Polskie mleko
Broś na Mleko-Expo: Zbliżamy się do granic wzrostu cen skupu mleka
Polskie mleko Branża mleczarska
Data publikacji 01.12.2022r.

W dniach 16–18 listopada w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie odbyły się XXIX Targi Mleczarskie MLEKO-EXPO 2022 organizowane przez Krajowy Związek Spółdzielni Mleczarskich Zw. Rew., objęte patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Hasłem przewodnim tegorocznej edycji targów było,,Mój dzień z mlekiem”.

Uroczyste otwarcie targów Mleko-Expo 2022

Na uroczystym otwarciu pojawili się przedstawiciele najwyższych władz państwowych i organizacji branżowych związanych z mleczarstwem. Obecni byli m.in.: Henryk Kowalczyk – wicepremier Rady Ministrów, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Stefan Krajewski – Poseł na Sejm RP, Wioletta Sitańska – zastępca dyrektora Biura Prasowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Waldemar Humięcki – dyrektor generalny Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, Mieczysław Grodzki – prezes Krajowej Rady Spółdzielczej wraz ze swoimi zastępcami: Markiem Kowalskim, Zygmuntem Paśnikiem i Ryszardem Jaśkowskim oraz Jerzy Jankowski – przewodniczący Zgromadzenia Ogólnego Krajowej Rady Spółdzielczej. Przybyli też przedstawiciele ambasad: Finlandii, Indii, Japonii, Kolumbii, Maroka, Niemiec, Nigerii, Wenezueli.

r e k l a m a

Nagrody dla 10 najlepszych spółdzielni mleczarskich w 2021 przyznane

Tradycyjnie podczas uroczystego otwarcia targów zostały wręczone statuetki Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa dla 10 najlepszych spółdzielni w 2021 roku wyłonionych z rankingu opracowanego przez KZSM Zw. Rew., a otrzymały je:

 • 1. Spółdzielnia Mleczarska „Mlekovita” w Wysokiem Mazowieckiem,
 • 2. Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Giżycku,
 • 3. Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Łowiczu,
 • 4. Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska we Włoszczowie,
 • 5. Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Sierpcu,
 • 6. Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Bieruniu,
 • 7. Spółdzielnia Mleczarska w Gostyniu,
 • 8. Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Kole,
 • 9. Lazur Spółdzielczy Związek Grup Producentów Rolnych w Nowych Skalmierzycach,
 • 10. Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Olecku.
Przedstawiciele spółdzielni mleczarskich ze statuetkami Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa dla 10 najlepszych spółdzielni w 2021 roku wyłonionych z rankingu opracowanego przez KZSM Zw. Rew.
 • Przedstawiciele spółdzielni mleczarskich ze statuetkami Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa dla 10 najlepszych spółdzielni w 2021 roku wyłonionych z rankingu opracowanego przez KZSM Zw. Rew.

Statuetki dla 10 najwiekszych spółdzielczych eksporterów produktów mleczarskich 

Następnie pucharami Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa i statuetkami Prezesa Związku Pracodawców Eksporterów i Importerów Produktów Mleczarskich nagrodzono 10 największych spółdzielczych eksporterów w 2021 roku wg rankingu KZSM Zw. Rew.:

 • 1. Spółdzielnia Mleczarska „Mlekovita” w Wysokiem Mazowieckiem,
 • 2. Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Giżycku,
 • 3. Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Kole,
 • 4. Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Łowiczu,
 • 5. Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska we Włoszczowie,
 • 6. Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Bieruniu,
 • 7. Spółdzielnia Mleczarska w Gostyniu,
 • 8. Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Krasnymstawie,
 • 9. Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Sierpcu,
 • 10. Spółdzielnia Mleczarska w Łapach.
Nagrodzeni pucharami Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa i statuetkami Prezesa Związku Pracodawców Eksporterów i Importerów Produktów Mleczarskich – 10 największych spółdzielczych eksporterów w 2021 roku wg rankingu KZSM Zw. Rew.
 • Nagrodzeni pucharami Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa i statuetkami Prezesa Związku Pracodawców Eksporterów i Importerów Produktów Mleczarskich – 10 największych spółdzielczych eksporterów w 2021 roku wg rankingu KZSM Zw. Rew.

r e k l a m a

Liderzy Galanterii Mlecznej 2021 wyłonieni

Poznaliśmy również laureatów w konkursie na Lidera Galanterii Mlecznej w 2021 roku, w którym wyróżnione zostały następujące spółdzielnie:

 • I miejsce – Spółdzielnia Mleczarska „Mlekovita” w Wysokiem Mazowieckiem,
 • II miejsce – Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Krasnymstawie,
 • III miejsce – Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Łowiczu.
Laureaci konkursu na Lidera Galanterii Mlecznej w 2021 roku
 • Laureaci konkursu na Lidera Galanterii Mlecznej w 2021 roku

Puchar Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi dla OSM w Głuchowie

Podczas ceremonii otwarcia tegorocznej edycji targów Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Głuchowie otrzymała Puchar Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi „Za zachowanie tradycji przy produkcji wyrobów”. Teresie Jędraszek – prezes zarządu OSM w Głuchowie – puchar wręczył Henryk Kowalczyk – wicepremier Rady Ministrów, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Następnie Waldemar Broś – prezes zarządu KZSM – wręczył maselnicę Henrykowi Kowalczykowi – wicepremierowi Rady Ministrów, Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi w podziękowaniu za życzliwość i wspieranie branży mleczarskiej.

Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Głuchowie otrzymała Puchar Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi „Za zachowanie tradycji przy produkcji wyrobów”

 • Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Głuchowie otrzymała Puchar Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi „Za zachowanie tradycji przy produkcji wyrobów”

Kowalczyk:  jako ministrowi rolnictwa najmniej kłopotów sprawia mi rynek mleka

Zwracając się do zebranych Henryk Kowalczyk powiedział m.in.:

Targi Mleko-Expo są doskonałą okazją do wymiany doświadczeń dotyczących rynku mleczarskiego. Ciągle powtarzam, że jako ministrowi rolnictwa najmniej kłopotów sprawia mi rynek mleka. To głównie dlatego, i nie jest to przypadek, że jest najbardziej modelowym systemem własności. Bo to powiązanie rolników jako członków spółdzielni z przetwórstwem jest modelowe. Jeśli nawet na rynku mleczarskim funkcjonują prywatne firmy, to są one z polskim kapitałem. Dlatego rynek mleka w Polsce jest stabilny, daje stabilne dochody rolnikom, ale również dzięki wysiłkowi ostatnich 30 lat przemysł mleczarski przeszedł olbrzymie przeobrażenie i dlatego obecnie jesteśmy potęgą w produkcji mleka. Pozostaje mi życzyć dalszego rozwoju, ekspansji eksportowej, żeby polskie mleczarstwo nadal było jaśniejącym punktem w skali europejskiej i światowej jeśli chodzi o produkcję i przetwórstwo mleka. Życzę dalszego rozwoju.

Jan Krzysztof Ardanowski – były minister rolnictwa zapłacił stanowiskiem za swój sprzeciw wobec „Piątki dla zwierząt” (drugi z lewej), z prezesem Wiesławem Żebrowskim (trzeci z lewej), czyli Ciechanów wrócił na rynek

 • Jan Krzysztof Ardanowski – były poseł zapłacił stanowiskiem za swój sprzeciw wobec „Piątki dla zwierząt” (drugi z lewej), z prezesem Wiesławem Żebrowskim (trzeci z lewej), czyli Ciechanów wrócił na rynek

Broś: Moim zdaniem zbliżamy się do granicy wzrostu cen w skupie mleka

Po uroczystym otwarciu targów zorganizowano konferencję prasową z udziałem Henryka Kowalczyka oraz zaproszonych gości.

Jako pierwszy głos zabrał Waldemar Broś – prezes KZSM Zw. Rew., który mówił m.in. o obecnej sytuacji w mleczarstwie.

Myślę, że ten rok moglibyśmy zaliczyć do bardzo dobrych, udanych. W ubiegłym roku cały sektor mleczarski w Polsce skupił 12 mld 163 mln mleka. Szacuję, że w bieżącym skupi 12 mld 400 mln, a może 12 mld 450 mln l surowca. To, co jest najistotniejsze dla producentów mleka, to fakt, że otrzymują bardzo dobre ceny. Szacuję, że przeciętna cena na koniec tego roku wyniesie ok. 2,35 zł/l netto. W porównaniu do roku ubiegłego, w którym wyniosła ona 1,57 zł/l netto, daje ponad 50-procentowy wzrost ceny w skupie. Przychody rolników będą jeszcze wyższe, według moich szacunków wzrosną one o 53–54 procent. Na ten wzrost wpłynie na wspomniany wzrost ceny oraz produkcji mleka. Moim zdaniem zbliżamy się do granicy wzrostu cen w skupie mleka, ponieważ już czwarty kwartał zaczął się zdecydowanie gorzej, następuje korekta cen. Jest też wiele niewiadomych, nie wiemy, jak zakończy się kwestia cen energii, gazu. Niektórzy z prezesów mleczarń informują mnie o planowanych 800-procentowych wzrostach cen energii.

Marek Barszcz – prezes Spółdzielni Mleczarskiej Michowianka, Marzena Ligenza – wiceprezes SM Michowianka

 • Marek Barszcz – prezes Spółdzielni Mleczarskiej Michowianka, Marzena Ligenza – wiceprezes SM Michowianka

Dariusz Sapiński: Dawno nie było tak wysokich cen w skupie mleka

Chciałbym podziękować panu premierowi i prezesowi KZSM za wyróżnienia, jakie dziś otrzymaliśmy. Chciałbym zaznaczyć, że te nagrody nie są dla nas – zarządzających spółdzielnią, a głównie dla tysięcy naszych dostawców, producentów mleka, którym chce się je produkować, rozwijać i zwiększać produkcję. Trzeba powiedzieć, że dawno nie było tak wysokich cen w skupie mleka, jakie notujemy w bieżącym okresie. W przypadku naszej spółdzielni wzrost cen, porównując październik ub.r. do października br., przekroczył 60 proc. Ciężko będzie utrzymać ten wysoki poziom cen, ale mam nadzieję, że passa będzie trwała – stwierdził Dariusz Sapiński, prezes Spółdzielni Mleczarskiej Mlekovita.

Od lewej: Marcin Cybulski – dyrektor transportu, Barbara Kot, Hanna Dębowska – wiceprezes zarządu, Waldemar Paziewski – prezes zarządu, Agnieszka Gałkowska

 • Od lewej: Marcin Cybulski – dyrektor transportu, Barbara Kot, Hanna Dębowska – wiceprezes zarządu, Waldemar Paziewski – prezes zarządu, Agnieszka Gałkowska

Kary za oszczędzanie energii przez spółdzielnie mleczarskie są nielogiczne

Antoni Żdanuk – prezes zarządu Spółdzielni Mleczarskiej w Łapach, poruszył temat mediów.

W umowie z Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem jest zapis mówiący, że 80 procent wielkości zakontraktowanej należy zużyć. Jest to nieżyciowy zapis, który nie promuje oszczędzania energii, a wręcz przeciwnie, chce karać. Myślę, że za oszczędzanie energii w tych trudnych czasach powinniśmy być nagradzani, a nie karani. Chciałbym bardzo prosić, by ten zapis został usunięty lub zmieniony.

Duży problem rozbieżności między prawem spółdzielczym a ustawą o przewadze kontraktowej

Kolejnym zabierającym głos był Ryszard Masalski – prezes Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej Maluta w Nowym Dworze Gdańskim.

Wypowiadam się także jako przewodniczący komisji gospodarczej i przypomnę, że kilkukrotnie m.in. na spotkaniach z panem ministrem poruszaliśmy temat rozbieżności, jakie powstały między prawem spółdzielczym a ustawą o przewadze kontraktowej. Ustawa daje pewne prawa, łącznie z wypowiadaniem umów właścicielom, a jednocześnie tworzy pewną nierównowagę, ponieważ spółdzielnie muszą uzgadniać ceny ze wszystkimi członkami, których jest bardzo dużo. Zwracaliśmy się z tym problemem kilkukrotnie, ale nic się nie dzieje i stąd moja prośba o ponowne przyjrzenie się temu tematowi. Druga prośba jest o stworzenie komisji trójstronnej, w skład której wchodziliby przedstawiciele związków rolniczych, przetwórców i handlu, by mogli się spotykać i wymieniać swoje poglądy, omawiać zagrożenia związane z bieżącym funkcjonowaniem rynku mleka w Polsce.

Od lewej: Łukasz Iber, Agnieszka Ćwirko, Jerzy Skorupski – prezes zarządu OSM w Olecku

 • Od lewej: Łukasz Iber, Agnieszka Ćwirko, Jerzy Skorupski – prezes zarządu OSM w Olecku

Krzysztof Wróblewski: Na krajowym rynku pojawi się nadwyżka mleka i zacznie się polsko-polska wojna zainicjowana przez sieci handlowe

Jako ostatni głos zabrał Krzysztof Wróblewski – redaktor naczelny „Tygodnika Poradnika Rolniczego”, który poruszył trzy ważne dla polskiego mleczarstwa tematy.

Panie premierze, na początku chciałbym zgłosić wniosek, by takie imprezy, jak dziś rozpoczęte XXIX Targi Mleczarskie Mleko-Expo 2022, mające długoletnią tradycję, będące integratorem całego polskiego mleczarstwa, były inaczej finansowane. Powinny nie tylko odbywać się pod patronatem ministra rolnictwa, ale też być spółfinansowane ze środków Poznaj Dobrą Żywność. Pozwoliłoby to na uniknięcie wielu kłótni i niedomówień z Funduszem Promocji Mleka. Druga sprawa, panie premierze: od lutego czeka nas wielka niewiadoma związana ze zbytem produktów mleczarskich. Zanosi się na to, że ze względu na czynniki energetyczne, część spółdzielni mleczarskich nie będzie stać na produkcję mleka w proszku. Na krajowym rynku pojawi się nadwyżka mleka, zacznie się polsko-polska wojna o półki zainicjowana przez wielkie sieci handlowe działające w naszym kraju. Może to doprowadzić do spadku ceny mleka w skupie do poniżej dwóch złotych. Nie chcę szerzyć czarnowidztwa, ale znam się na mleczarstwie i wiem, że po okresie, jak jest bardzo dobrze, przychodzi okres obniżek cen.

Od lewej: Mariusz Paniewski, Marek Szczepanik, Agnieszka Cieślikiewicz, Ryszard Pizior – prezes zarządu, Magdalena Paturej, Karol Pożoga

 • Od lewej: Mariusz Paniewski, Marek Szczepanik, Agnieszka Cieślikiewicz, Ryszard Pizior – prezes zarządu, Magdalena Paturej, Karol Pożoga

Kowalczyk: Trzeba się przyjrzeć sposobom podejmowania decyzji przez Fundusz Promocji Mleka

Do poruszonych tematów odniósł się Henryk Kowalczyk – wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi.

Zacznę od pierwszego poruszonego przez redaktora Krzysztofa Wróblewskiego tematu, dotyczącego finansowania ważnych wydarzeń, jakimi niewątpliwie są rozpoczęte kilkadziesiąt minut temu Targi Mleczarskie Mleko-Expo. Oczywiście takie finansowanie jest możliwe i to z kilku różnego typu funduszy, ale przypomnę, że właśnie Fundusz Promocji Mleka (FPM) powstał po to, by współfinansować takie wydarzenia. Powiem szczerze, że nieco się dziwię, że w ubiegłym roku FPM nie współfinansował targów, a w bieżącym znacznie ograniczył wielkość tego wsparcia. Trzeba się przyjrzeć sposobom podejmowania decyzji przez FPM i to jest istotne. Co do powołania komisji trójstronnej, w tej chwili pracujemy nad tym, by ją powołać. Jesteśmy po pierwszych spotkaniach z przedstawicielami sieci handlowych i chcemy, by jak najszybciej taka komisja powstała. Najistotniejszym elementem tej komisji są właśnie sieci, które niestety nie są zainteresowane wejściem do takiej komisji. Musimy znaleźć sposób, by je zachęcić, ale jest to bardzo trudne, ponieważ w odróżnieniu od mleczarstwa, które ma polski kapitał, sieci handlowe mają zagraniczny. Kilka słów na temat zapisów dotyczących zużycia co najmniej 80 proc. gazu. Jesteśmy obecnie przed fazą ustalania pewnych reguł dotyczących energetyki, szczególnie gazu. Mamy rozporządzenie Komisji Europejskiej, które pozwala na ingerencję, by nie było wzrostu cen gazu o 800 proc. i to jest dobra wiadomość. Trwają obecnie prace legislacyjne w tym temacie. Do tej pory nie mogliśmy tego robić, ponieważ zakłady sprzedające energię były zobowiązane zasadami europejskimi, że energię sprzedają według ceny giełdowej najdroższego kosztu produkcji. Czyli jeśli produkowano prąd wykorzystując bardzo drogi gaz, to on determinował cenę prądu. Zasady te już nie obowiązują. Jest jeszcze jedna dobra wiadomość dla rolników, a mianowicie wspomniane wcześniej rozporządzenie pozwala na ewentualne dotowanie zakładów nawozowych, w przypadku kiedy pojawiłyby się ogromne zwyżki cen gazu będącego głównym surowcem przy produkcji nawozów. Powinna zatem nastąpić stabilizacja cen nawozów. Jeśli chodzi o wnioski w ramach KPO na przetwórstwo, to jest propozycja, by nie przedłużać terminu ich składania, a rozpatrzyć te złożone i za miesiąc czy dwa zostanie ogłoszony kolejny nabór wniosków. Jednocześnie przejrzeć je i ewentualnie zmodyfikować, bo musimy zrobić analizę, ponieważ były to pierwsze wnioski, a wiadomo, że często te pierwsze nie są doskonałe z natury rzeczy. Dopiero praktyka pokazuje, gdzie są niedoskonałości, które po analizie zmodyfikujemy. Czekamy na uwagi.

Na zakończenie minister Kowalczyk stwierdził:

Patrząc na sytuację geopolityczną i na rynkach światowych, myślę, że możemy być w miarę spokojni, chociaż mogą się pojawiać tendencje i ruchy zarówno w produkcji, jak i w cenach szczególnie żywności, to jej producenci powinni patrzeć na przyszłość z optymizmem.

Na zakończenie konferencji prasowej dr Tadeusz Domaracki, były powiatowy lekarz weterynarii ze Skierniewic, wielki przyjaciel rolników i „Tygodnika Poradnika Rolniczego” otrzymał z rąk Waldemara Brosia – prezesa KZSM maselnicę w podziękowaniu za życzliwość i wspieranie branży mleczarskiej.

Odbył się też pokaz dekorowania potraw przygotowany przez uczniów Zespołu Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących nr 7 w Łomży. Pokazowi towarzyszył występ Zespołu Pieśni i Tańca WETA przy współpracy z regionalnym Ośrodkiem Kultury Domem Środowisk Twórczych w Łomży. Drugiego dnia odbył się ,,Dzień Mlecznego Śniadania”, podczas którego oprócz degustacji rozlosowano atrakcyjne nagrody i upominki dla zwiedzających w konkursie na ,,Hit Mlecznego Śniadania”. 

Ireneusz Oleszczyński
Zdjęcia: Ireneusz Oleszczyński

Widziałeś już nasze video ""Szkody łowieckie ogromne, odszkodowania symboliczne". Kowalczyk odpowiada na zarzuty rolników"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a