Dzwonek Letnia promocja - Czytaj za 1 zł Skorzystaj

r e k l a m a

Partner serwisu

Jak wójt Siennicy łączy swoje obowiązki z prowadzeniem mlecznego gospodarstwa?

Jak wójt Siennicy łączy swoje obowiązki z prowadzeniem mlecznego gospodarstwa?
Polskie mleko Zarządzanie stadem
Data publikacji 14.11.2020r.

Stanisław Duszczyk jest wójtem gminy Siennica, w powiecie mińskim. Pełniona funkcja nie przeszkadza mu jednak w prowadzeniu gospodarstwa specjalizującego się w produkcji mleka. Swój dzień wójt zaczyna od doju i żywienia krów mlecznych. Po pracy w urzędzie najchętniej spędza czas przy pracach polowych.

Pozostało 0% artykułu.
Więcej przeczytasz dzięki prenumeracie lub kupując dostęp.

Masz już prenumeratę lub dostęp?

Możesz już teraz kupić dostęp do wszystkich treści lub do wybranego artykułu

Kup dostęp Kup ten artykuł za 3,69 zł Kup ten artykuł za 0 złpo wyrażeniu zgód

r e k l a m a

Swój dzień zaczyna od doju

Stanisław Duszczyk jest wójtem gminy Siennica, w powiecie mińskim. Pełniona funkcja nie przeszkadza mu jednak w prowadzeniu gospodarstwa specjalizującego się w produkcji mleka. Swój dzień wójt zaczyna od doju i żywienia krów mlecznych. Po pracy w urzędzie najchętniej spędza czas przy pracach polowych.

Krowy utrzymywane są w oborze z lat 70., a mleko przechowywane jest w zbiorniku o pojemności 1000 l.

Kiedyś w tym obiekcie była obora, chlewnia i stajnia. Stopniowo wszystkie pomieszczenia zostały przerobione na odrębne części obory. Niestety, w takim budynku zadawanie pasz jest bardzo utrudnione i wszystko trzeba wykonywać ręcznie. Oczywiście najlepsza byłaby obora przejazdowa z centralnym korytarzem paszowym, gdzie można byłoby zastosować wóz paszowy. Obecnie możliwości takowej nie mamy i jedynie moglibyśmy sporządzać miks na zewnątrz i rozwozić go taczką, ale na taki wariant raczej się nie zdecyduję. Przyzwyczailiśmy się już do takich warunków i raczej nie będziemy inwestowali w nowy budynek inwentarski – mówi Stanisław Duszczyk.

Hf-y pomieszane z norweską czerwoną

r e k l a m a

Większość stada stanowią hf-y, ale występują także krzyżówki tej rasy np. z norweską czerwoną.

Nie dążymy do uzyskania maksymalnej wydajności, ale zależy nam na jak najlepszej kondycji i zdrowiu zwierząt. Stado nie jest objęte oceną użytkowości mlecznej, co – rzecz jasna – utrudnia prace nad zwiększeniem wydajności. Nie mamy pomiaru wydajności więc czasami sami przeprowadzamy udoje kontrolne. Daną sztukę doimy wówczas do konwi i mierzymy pozyskane mleko. Nie przeszliśmy pod ocenę ze względu na ciągły brak czasu, a nie ze względu na koszty. Próby są robione dwa razy w miesiącu, więc czasowo byłoby to dla mnie sporym obciążeniem – mówi wójt gminy Siennica.

  • Stanisław Duszczyk prowadzi w Zglechowie, w powiecie mińskim, gospodarstwo rolne specjalizujące się w produkcji mleka. Jego powierzchnia wynosi 17 ha, z czego 3,5 przeznaczane jest pod uprawę kukurydzy, około 5 ha zajmują użytki zielone, a na pozostałej powierzchni uprawiane są zboża takie jak: jęczmień, pszenżyto i jara mieszanka zbożowa. By zabezpieczyć zapas paszy objętościowej Stanisław Duszczyk rokrocznie wysiewa po zbożu ponad 3 ha mieszanki poplonowej z owsa, wyki i peluszki. Stado bydła składa się z 18 krów dojnych i 8 jałówek. Wszystkie urodzone w gospodarstwie byczki są sprzedawane. Hodowca sprzedaje także większość cieliczek, a tylko kilka sztuk rocznie zostawia na remont stada. Surowiec w ilości około 120 tys. litrów dostarczany jest do Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej Garwolin w Woli Rębkowskiej

Inwestycje pozwalają skrócić czas pracy i jej wydajność

Ten produkt może Ciebie zainteresować

Elita – dwuletnia prenumerata

Elita – dwuletnia prenumerata

Płacisz tylko

126,00 zł SPRAWDŹ
Stanisław Duszczyk podkreśla, że inwestycje, które przeprowadza nie mają na celu zwiększenia stada i produkcji, a jedynie usprawnienie i przyspieszenie prac w gospodarstwie.

Mam coraz mniej czasu na prowadzenie gospodarstwa więc inwestuję w sprzęt, by prace polowe i przy krowach szybciej przebiegały. Jedną z takich inwestycji było założenie ponad 4 lata temu dojarki przewodowej na 5 aparatów udojowych. Myślałem o zakupie większego rozsiewacza do nawozów oraz o rozdrabniaczu ssąco-tłoczącym z mieszalnikiem. W tym roku kupiłem większy rozrzutnik obornika o ładowności 10 t i większy ciągnik rolniczy. Nie dysponuję taką ilością czasu, żeby wywozić obornik małą maszyną. 90% mojego urlopu w urzędzie poświęcam na prace w gospodarstwie, a tylko 10% na wypoczynek z rodziną. Przyznam jednak, że jak niektórzy po pracy lubią np. jeździć nad wodę na ryby, czy na grzyby do lasu, ja lubię siąść na traktor i wykonywać prace polowe. Takie zajęcie jest dla mnie uspokajające i odstresowujące – mówi Stanisław Duszczyk, którego poprosiliśmy o krótkie scharakteryzowanie rolnictwa na terenie gminy Siennica.

Stado krów mlecznych liczy 18 sztuk

  • Stado krów mlecznych liczy 18 sztuk

– W naszej gminie większe gospodarstwa się rozwijają, a mniejsze powoli kończą swoją działalność. Szczególnie budujące jest to, że spora część młodych chłopaków zostaje na gospodarstwie i z niego się utrzymuje. W gminie Siennica przeważają gospodarstwa mleczne, a hodowców trzody chlewnej jest znacznie mniej. W 2018 roku mieliśmy ognisko ASF-u w jednym z gospodarstw, gdzie stado zostało zlikwidowane. Ten rolnik nie wrócił już do chowu trzody chlewnej. Myślę, że problemy rolników w naszej gminie są takie jak w całym kraju, czyli dość niska opłacalność i trudności w pozyskaniu pracowników do prac w gospodarstwie.

Józef Nuckowski
Zdjęcia: Józef Nuckowski

r e k l a m a

r e k l a m a

Partner serwisu

r e k l a m a

Użytkowniku zadecyduj o wyrażeniu zgody!

Skrollując treść naszego Serwisu, zamykając okno tego komunikatu (X), klikając na elementy strony poza tym komunikatem bez zmian ustawień w zakresie prywatności, zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych przez Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. (dalej PWR/my) i Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji w serwisach PWR i w Internecie. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne a wyrażoną zgodę możesz w każdej chwili cofnąć.
Dowiedz się więcej lub zdecyduj o zgodzie.

Nasz cel to dostarczanie interesujących Ciebie treści, również przez dopasowane do Twoich zainteresowań reklamy. Twoja zgoda na wykorzystanie plików cookies i podobnych technologii w Twojej przeglądarce umożliwi nam dostosowanie przekazu do Twoich preferencji. Pozwoli ograniczyć ilość prezentowanych reklam Brak zmian ustawień przeglądarki jest Twoją zgodą na zapis plików cookies i podobnych technologii w Twoim urządzeniu końcowym i wykorzystanie zapisanych w nich informacji. Ustawienia przeglądarki w zakresie cookies możesz zawsze zmienić
(szczegóły w Polityce Prywatności).

Drogi Użytkowniku!

Przez dalsze Aktywne korzystanie z Serwisu, bez zmian ustawień przeglądarki, oznacza, że zgodziłeś się na przechowywanie w Twojej przeglądarce plików cookies i na przetwarzanie gromadzonych dzięki nim danych osobowych przez Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. i naszych Zaufanych Partnerów. Dowiedz się więcej lub wycofaj zgody