StoryEditorPorady

Jakie są wady i zalety przetwarzania wyprodukowanego w gospodarstwie mleka?

07.08.2020., 11:08h
Agnieszka i Marcin Bielcowie są producentami mleka, ale surowca do zakładu mleczarskiego nie sprzedają. Kontynuując wielopokoleniową tradycję zajmują się jego przerobem, wytwarzając ser koryciński swojski oferowany w wersji naturalnej oraz z wieloma dodatkami. Marcin Bielec jest także prezesem Stowarzyszenia Producentów Sera Korycińskiego.

Warto przetwarzać mleko we własnym gospodarstwie?

Zapytaliśmy Marcina Bielca o wady i zalety przetwarzania wyprodukowanego w gospodarstwie mleka.

Opłacalność z produkcji mleka przy wytwarzaniu serów w gospodarstwie jest zróżnicowana w zależności od miesiąca. Jeżeli ktoś sprzedaje mleko do mleczarni, to zakład zajmuje się większością spraw, a spółdzielnie mocno wspierają swoich dostawców. My musimy radzić sobie sami a cenę kształtuje rynek i konkurencja – mówi hodowca.

Rodzime rasy bydła zamiast wysokowydajnych HF-ów

W gospodarstwie państwa Bielców pogłowie produkcyjne liczy 28 sztuk i zaledwie 2 z nich to hf-y. Krowy od wiosny do jesieni korzystają z pastwiska. Ponadto otrzymują siano, sianokiszonkę, śrutę zbożową i witaminy.

Próbowaliśmy utrzymywać bydło holsztyńsko-fryzyjskie, ale szybko zrezygnowaliśmy z tej koncepcji. Nie jest to rasa nadająca się do naszych warunków żywieniowych, dlatego bazując na własnym materiale hodowlanym, zmiany rasowej dokonujemy poprzez krzyżowanie wypierające. Jeszcze nie 100%, ale mamy kilka sztuk z przewagą polskiej czerwonej oraz krowy rasy polskiej czarno-białej i polskiej czerwono-białej. Dążym...
Pozostało 74% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. kwiecień 2024 20:00