Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Ładniejsze krowy dłużej żyją i dają więcej mleka?!

Beata Dąbrowska
Kategoria: Polskie mleko
Ładniejsze krowy dłużej żyją i dają więcej mleka?!
Polskie mleko Nauka w praktyce
Data publikacji 16.11.2022r.

O tym, że istnieje duży związek pomiędzy eksterierem krowy a produkcją mleka wiadomo nie od dziś. Zależność tę potwierdziły kolejne badania, tym razem przeprowadzone przez American Holstein USA (największej na świecie organizacji zajmującej się hodowlą bydła mlecznego), publikując informację, iż im wyższy wynik pokroju, tym dłużej krowy przebywają w stadzie i tym wyższa jest produkcja mleka.

Badania przekrojowe na ponad 1 milionie krów 

Jak podaje portal Veeteelt. nl, Amerykanie wykorzystali do badań dane od prawie 1 miliona krów z 5500 gospodarstw. Krowy podzielono na cztery równej wielkości grupy w oparciu o ich ocenę pokrojową przy pierwszej rejestracji jako jałówki.

Spośród krów z grupy o najwyższej punktacji pokroju (od 82 do 89 punktów), 33 procent było nadal na fermie w wieku sześciu lat. W kategorii z najniższą oceną pokroju (76 punktów i niżej) tylko 20 procent było obecne w stadzie w wieku sześciu lat. Naukowcy zaobserwowali ten sam trend w liczbie dni produkcyjnych. Jedna czwarta najwyżej zarejestrowanych zwierząt odnotowała o 142 dni produkcyjne więcej niż zwierzęta z najmniejszą ilością punktów. Najładniejsze krowy również produkowały więcej mleka w ciągu swojego życia.

Życiowa produkcja zwierząt zarejestrowanych z wynikiem od 82 do 89 punktów wyniosła prawie 38 000 kg mleka (skorygowana o tłuszcz i białko), natomiast u zwierząt, które uzyskały 76 punktów (lub mniej) jako jałówki, prawie 32 000 kg mleka.

Ta różnica w produkcji była już widoczna w wykazach jałówek. Jako jałówka, najwyżej zarejestrowana grupa wyprodukowała już prawie o 700 kg mleka więcej (skorygowanego o tłuszcz i białko) niż najniższa zarejestrowana grupa w ciągu 305 dni.

Beata Dąbrowska
Zdjęcia: Beata Dąbrowska

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 46/2022 na str. 43. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

Widziałeś już nasze video "Rolnicy walczą o przetrwanie gospodarstw mlecznych. Ci hodujący świnie już nie mają nadziei"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a