Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Mlekovita osiągnęła ponad 6 mld złotych przychodu za 2021

Ireneusz Oleszczyński
Kategoria: Polskie mleko
Mlekovita osiągnęła ponad 6 mld złotych przychodu za 2021
Polskie mleko Spółdzielnie mleczarskie
Data publikacji 23.01.2022r.

17 grudnia 2021 roku w Hotelu Odessa w Wysokiem Mazowieckiem odbyło się spotkanie opłatkowe zorganizowane przez Spółdzielnię Mleczarską Mlekovita.

Ponad 6 miliardów złotych przychodu Mlekovity w 2021 roku

W uroczystości uczestniczyli także przedstawiciele poszczególnych oddziałów, członkowie rady nadzorczej oraz przedstawiciele firm i instytucji, które na co dzień z Mlekovitą współpracują. Obecni byli też członkowie rady nadzorczej, którą kieruje wiceprzewodniczący Jarosław Szabłowski, w zastępstwie chorego przewodniczącego, wybitnego hodowcy Kazimierza Przeździeckiego.

r e k l a m a

W spotkaniu udział wzięli m.in. Tadeusz Bronakowski – biskup pomocniczy diecezji łomżyńskiej, Bogdan Zieliński – starosta wysokomazowiecki, Jarosław Siekierko – burmistrz miasta Wysokie Mazowieckie, Krzysztof Krajewski – wójt gminy Wysokie Mazowieckie, Tomasz Matuszewski – burmistrz Sanoka, Krzysztof Wróblewski – redaktor naczelny „Tygodnika Poradnika Rolniczego”, Karol Wasilewski – redaktor tygodnika „Wprost”. W spotkaniu uczestniczyli również władze samorządowe okolicznych gmin.

Uroczystość poprowadziła profesjonalnie i sympatycznie dyrektor do spraw handlu i marketingu: Adrianna Sapińska.

r e k l a m a

Spotykamy się dziś w grupie przyjaciół Mlekovity z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia oraz nowego roku. To spotkanie jest doskonałą okazją, by podziękować wszystkim, którzy swoją pracą i zaangażowaniem przyczyniają się do rozwoju grupy Mlekovita. Chciałbym na początku zaprezentować kilka liczb. Wartość przychodów za 2021 rok wyniosła ponad 6 miliardów złotych. Obecnie w skład grupy Mlekovita wchodzą 22 zakłady, dziennie skupujemy blisko 8 mln litrów mleka. Codziennie na 180 liniach produkcyjnych 5000 pracowników dba o to, by produkować najwyższej jakości wyroby. Prawie piętnastotysięczna grupa producentów mleka na terenie całego kraju, najwięcej z województwa podlaskiego, mazowieckiego i wielkopolskiego produkuje najwyższej jakości mleko na potrzeby Grupy – powiedział do zebranych Dariusz Sapiński, prezes Mlekovity.
Od lewej: Adam Choiński, Tomasz Radziszewski, Dariusz Sapiński, Janusz Łuniewski, Adrianna Sapińska
  • Od lewej: Adam Choiński, Tomasz Radziszewski, Dariusz Sapiński, Janusz Łuniewski, Adrianna Sapińska


To nie był łatwy rok dla producentów mleka

Dla producentów mleka był to trudny rok, na szczęście ceny mleka w skupie poszły w górę – dodał. – W nowym roku czeka nas wiele wyzwań związanych chociażby z wprowadzeniem „Nowego Ładu”, wiele niepokoju budzi trwająca pandemia Covid-19 oraz niepewność dotycząca warunków atmosferycznych czy chociażby wzrost cen energii elektrycznej czy gazu. Mimo to planujemy dalszy rozwój naszej spółdzielni, by zaspokoić potrzeby krajowych i zagranicznych odbiorców. Jestem optymistą i pozytywnie patrzę w przyszły rok ponieważ mamy fantastycznych producentów mleka oraz bardzo zgraną załogę. 

Mlekovita króluje w rankingach i prestiżowych konkursach

W dalszej części wystąpienia prezes Mlekovity mówił o zdobywanych przez firmę licznych nagrodach w prestiżowych rankingach. Firma po raz kolejny została zwycięzcą Platynowej Piątki Mleczarni w ramach Złotej Setki Polskiego Rolnictwa. Otrzymała również nagrodę Orzeł Polskiego Rolnictwa w kategorii Najlepszy Eksporter.

Po raz kolejny zostaliśmy zwycięzcą Rankingu 10 Najlepszych i Największych Spółdzielni Mleczarskich, opracowanego przez Krajowy Związek Spółdzielni Mleczarskich na podstawie danych z 15 rankingów szczegółowych. W edycji za 2020 r. oceniano różne wskaźniki, m.in. ilość skupionego i przerobionego mleka, wartość przychodów ze sprzedaży, dynamikę sprzedaży 2020/2019, wskaźnik eksportu czy wysokość poniesionych nakładów inwestycyjnych w 2020 r. Dodatkowo w 2020 r. zarząd KZSM wyróżnił spółdzielnię za produkcję galanterii mlecznej – i w tej kategorii Mlekovita również zajęła 1. miejsce. Podobnie jak w poprzednich latach, zajęliśmy 1. miejsce w Podlaskiej Złotej Setce Przedsiębiorstw w kategorii firm o największych przychodach. Mlekovita jest również bezkonkurencyjna w dziedzinie eksportu, zdobywając tytuł Orła Polskiego Rolnictwa w kategorii Najlepszy Eksporter – mówił Dariusz Sapiński.

  • Od lewej: Krzysztof Wróblewski – redaktor naczelny "Tygodnika Poradnika Rolniczego", Dariusz Sapiński – prezes zarządu SM Mlekovita, Stanisław Duch – dyrektor oddziału w Baranowie SM Mlekovita
Po raz pierwszy w historii Złotej Setki Polskiego Rolnictwa polska firma otrzymała aż dwie nagrody podczas jednej gali. Złota Setka Polskiego Rolnictwa uwzględnia firmy wyłącznie z branży rolnej. Ranking został przygotowany przez redakcję tygodnika „Wprost”, a honorowy patronat nad nim objęło Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi.

Mlekovita zapewniła sobie zwycięstwo w rankingu Złotej Setki Polskiego Rolnictwa w kategorii: Platynowa Piątka Mleczarni osiągając w 2020 r. rekordowy wynoszący ponad 5,6 mld zł przychód, mimo zawirowań związanych z pandemią Covid-19 – dodał.
– Wartość eksportu firmy w 2020 r. wyniosła 1,6 mld zł, a wartość inwestycji – ponad 100 milionów zł. W ostatnim dziesięcioleciu Mlekovita zainwestowała w Polsce ponad 1 mld zł. Jesienią 2021 r. firma otworzyła największe i najnowocześniejsze centrum logistyczne w mleczarstwie, aby jeszcze sprawniej dystrybuować asortyment 1555 najwyższej jakości produktów znanych w Polsce i w 167 krajach świata. Mlekovita jest nie tylko największą polską mleczarnią, ale także największą polską prywatną firmą rolno-spożywczą – stwierdził Karol Wasilewski, pomysłodawca Złotej Setki Polskiego Rolnictwa tygodnika „Wprost”.

Przedświąteczne spotkanie w Wysokiem Mazowieckiem było także okazją do uczczenia bardzo ważnego wydarzenia, jakim były imieniny prezesa Dariusza Sapińskiego, które obchodzone są 19 grudnia. Złożono życzenia dostojnemu solenizantowi a złożyli między innymi przedstawiciele rady nadzorczej SM Mlekovita.

Spółdzielnia Mleczarska Mlekovita będzie liderem wśród tych firm mleczarskich, które stabilizują rynek

Podczas spotkania kilka słów powiedział Krzysztof Wróblewski – redaktor naczelny „Tygodnika Poradnika Rolniczego”.

Proszę państwa, nie będę mówił o nagrodach dla Mlekovity bo one są bezsporne i należne szczególnie prezesowi Dariuszowi Sapińskiemu. Chciałbym się wypowiedzieć z perspektywy rolników, szczególnie tych z Sanoka i Suszu, którzy dzięki temu, że Mlekovita przyłączyła ich spółdzielnie otrzymują godziwą zapłatę za wyprodukowane w swoich gospodarstwach mleko. Na zakończenie chciałbym przypomnieć o powstałym holdingu spożywczym, który ma stabilizować rynek przemysłu spożywczego w Polsce. W przyszłym roku może on osiągnąć obroty rzędu 3,6 miliarda złotych, moim zdaniem w przyszłym roku Spółdzielnia Mleczarska Mlekovita osiągnie obrót rzędu 7 miliardów złotych i będzie liderem wśród tych firm mleczarskich, które stabilizują rynek. Zaś holding skończy się piękną katastrofą.


Tadeusz Bronakowski – biskup pomocniczy diecezji łomżyńskiej
  • Tadeusz Bronakowski – biskup pomocniczy diecezji łomżyńskiej

Kolejną uroczystością było pożegnanie Stanisława Duchawieloletniego dyrektora Oddziału w Baranowie Spółdzielni Mleczarskiej Mlekovita.

Chciałbym serdecznie podziękować prezesowi Dariuszowi Sapińskiemu za 12 lat owocnej współpracy, która jak myślę układała się bardzo dobrze. Zaryzykuję stwierdzenie, że nadawaliśmy na tych samych falach bardzo dobrze się rozumiejąc. Z tego miejsca dziękuję również dyrektorom, kierownikom, a także radzie nadzorczej, z którymi przyszło mi współpracować w grupie Mlekovita. Na dzisiejszym spotkaniu widzę przedstawicieli wielu firm, z którymi na co dzień współpracowałem, korzystając z okazji im również chciałbym serdecznie podziękować za lata współpracy. Na emeryturze z pewnością będę bardzo dobrze wspominał czasy spędzone w Mlekovicie oraz całe swoje zawodowe życie związane z branżą mleczarską. W zakładzie w Baranowie przepracowałem 40 lat – mówił do zebranych Stanisław Duch.

Ireneusz Oleszczyński
Zdjęcia: Ireneusz Oleszczyński
Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 03/2022 na str. 52. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR:  Zamów prenumeratę.

Widziałeś już nasze video "Jak zwiększyć zapas pasz objętościowych w gospodarstwie mlecznym?"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a