Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Skorzystaj

r e k l a m a

Partner serwisu

Na Ratunek Mleczarniom – apel do ministra rolnictwa o szybką pomoc

Na Ratunek Mleczarniom – apel do ministra rolnictwa o szybką pomoc
Polskie mleko Wiadomości z branży
Data publikacji 02.04.2020r.

W związku z pogarszającą się sytuacja na rynku mleka spowodowaną epidemią koronawirusa, o pomoc do ministra rolnictwa w imieniu branży mleczarskiej zwrócił się Waldemar Broś - prezes Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich. Poniżej publikujemy treść listu wysłaną do Jana Krzysztofa Ardanowskiego.

Krajowy Związek Spółdzielni Mleczarskich
Związek Rewizyjny

Pan
Jan Krzysztof Ardanowski
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Szanowny Panie Ministrze,

Uprzejmie proszę Pana Ministra o podjęcie działań na rzecz stabilizacji rynku mleka. Obecnie sytuacja z dnia na dzień dla naszej branży staje się trudniejsza. W wyniku ograniczenia zakupów przez konsumentów oraz zmniejszenia eksportu drastycznie spadają ceny zbytu naszych produktów, dotyczy to zwłaszcza mleka w proszku i masła, o czym sygnalizowaliśmy w piśmie z dnia 16.03. br.

r e k l a m a

Skup mleka wykazuje tendencję zwyżkową i spółdzielnie mleczarskie odbierają całość oferowanego im mleka, bo taka jest ich rola. Natomiast otrzymujemy sygnały, że podmioty niespółdzielcze wypowiadają rolnikom umowy na dostawę mleka – dotyczy to np. dostaw z l gospodarstwa nawet powyżej 20–30 tys. litrów mleka dziennie.

Zdaniem naszym, należy podjęć decyzję o zakupie na tzw. rezerwy państwowe 10 tys. ton odtłuszczonego mleka w proszku i 5 tys. ton masła, jeszcze do końca kwietnia br. z możliwością zwiększenia tych zakupów do 50 tys. ton OMP i 20 tys. ton masła na przełomie II i III kwartału br. Istotne znaczenie będzie miała cena zakupu, którą proponujemy dla OMP – 9 zł/kg, masła – 13 zł/kg (loco zakład). Szacujemy, że w I półroczu br. produkcja mleka w proszku wyniesie około 90 tys. ton a masła ok. 120 tys. ton.

Uruchomienie zakupów, o których mowa powyżej, ustabilizuje rynek, co przełoży się na wzrost przychodów spółdzielni i zapewni bezpieczeństwo producentów mleka. Uważamy, że w okresie tak strasznej zarazy, jaką jest koronawirus, zwiększenie rezerw państwowych ma nie tylko uzasadnienie społeczne, ale również i ekonomiczne, bo przecież zgromadzoną w ten sposób żywność można będzie sprzedać na rynku krajowym, zagranicznym czy skierować na odpłatną pomoc humanitarną.

Poza tym, pragniemy zauważyć, że spółdzielnie mleczarskie mające „proszkownie” wykonują usługi proszkowania mleka dla innych podmiotów, w których nadwyżka surowca jest niewielka do potrzeb rynkowych. Szansą utrzymania odbioru całości wyprodukowanego przez rolnika mleka jest dla spółdzielni mleczarskich możliwość skorzystania z usługowego proszkowania mleka oferowanego przez inne spółdzielnie.

Informując o powyższym liczymy na pełne zrozumienie ze strony Pana Ministra i podjęcie działań, o których mowa powyżej.

r e k l a m a

Waldemar Broś

Warszawa, 24.03.2020 r.

Widziałeś już nasze video "Ardanowski: mocny cios w rolników uprawiających rzepak"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a