Wojna w Ukrainie sprawiła, że Rosja, wykorzystując przewagę cenową, umacnia się na rynkach zbytu, które były dotychczas domeną unijnych eksporterówMagdalena Szymańska
StoryEditorrynki rolne

Rynek zbóż nadal rozchwiany

09.05.2024., 17:00h
Cła i kontyngenty na ukraiński import pozostaną zawieszone do czerwca 2025 roku. Prognozy dotyczące tegorocznych zbiorów studzą optymizm, na co reagują giełdy.

Liberalizacja handlu z Ukrainą

Parlament Europejski zatwierdził 23 kwietnia przedłużenie tymczasowych środków liberalizacji handlu na Ukrainę (umowa ATM), co oznacza przedłużenie zawieszenia ceł importowych i kontyngentów na ukraińskie produkty rolne na kolejny rok, tj. do 5 czerwca 2025 roku. Musi ono jeszcze zostać zaakceptowane przez Radę, ale to już jedynie formalność.

Za przyjęciem ATM głosowało 428 posłów, 131 się sprzeciwiło, a 44 wstrzymało się od głosu. Zdecydowana większość naszych europosłów zagłosowała przeciw.

Na mocy nowego rozporządzenia Komisja może podjąć działania i nałożyć wszelkie środki, jakie uzna za konieczne, w przypadku znaczących zakłóceń na rynku Unii Europejskiej lub na rynkach jednego lub większej liczby państw członkowskich UE ze względu na import z Ukrainy (np. pszenicy). Komisja ma na to 4 miesiące od złożonego stosownego wniosku przez kraj członkowski, ale w krytycznych sytuacjach, gdy sp...

Pozostało 91% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
25. czerwiec 2024 00:11