Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Skorzystaj

r e k l a m a

Partner serwisu

Nowoczesne technologie w oborze pozwalają oszczędzić czas i pieniądze

Łukasz Łuniewski
Kategoria: Polskie mleko
Nowoczesne technologie w oborze pozwalają oszczędzić czas i pieniądze
Polskie mleko Dobry hodowca
Data publikacji 03.09.2021r.

Ubiegły rok był przełomowy w rozwoju gospodarstwa Marcina Kalickiego, kiedy to sfinalizowana została jedna z największych inwestycji, czyli budowa nowoczesnej obory wolnostanowiskowej przeznaczonej na 73 DJP.

Zaczynali od wydajności mlecznej na poziomie 6 tys. kg mleka

Gdy w 2009 r. przejąłem stado po rodzicach, średnia wydajność wynosiła 6–7 tys. kg. Po poprawie żywienia oraz dobrostanu, wzrosła do poziomu 10 tys. kg – wspomina Marcin Kalicki, którego obecne pogłowie to własny wyselekcjonowany materiał hodowlany.

r e k l a m a

Nowoczesna obora wykonana w systemie modułowym

Nowa obora o wymiarach 26x30 m i wysokości 9,5 m posiada stalową konstrukcję i wykonana jest w systemie modułowym. Charakterystycznym elementem budynku jest zastosowanie w ścianach podłużnych niskiej podmurówki, nad którą zamontowano stalową siatkę wraz z kurtynami bocznymi. Rozwiązanie to szczególnie sprawdza się w upalne dni, gdyż cyrkulacja powietrza w takim obiekcie jest praktycznie nieograniczona. W okresie zimowym w celu zmniejszenia przeciągów oraz strat ciepła kurtyny automatycznie się opuszczają. Jak twierdzi hodowca, system kurtyn bocznych jest najbardziej trafionym zakupem.

r e k l a m a

Jak działają kurtyny w oborze połączone z elektroniczną pogodynką?

Kurtyny, które pracują indywidualnie, w zależności od pogody zwiększają lub obniżają ciąg powietrza w obiekcie. System połączony jest z elektroniczną pogodynką. Na podstawie aktualnej pogody algorytm dobiera najlepszą pozycję zapewniającą odpowiednią cyrkulację powietrza i temperaturę w oborze. Kurtyny nie są połączone z wyciągiem kalenicowym, gdyż jest on otwarty non-stop. Odpowiednia cyrkulacja powietrza obniża zabrudzenia ścian oraz sufitu w obiekcie. Pomimo prawie roku użytkowania, budynek wygląda jak nowy – tłumaczy gospodarz.


W razie potrzeby duże wentylatory wspomagają cyrkulację powietrza

  • W razie potrzeby duże wentylatory wspomagają cyrkulację powietrza

Krowy odpoczywają na materacach słomiano-wapiennych oraz korzystają ze stacji paszowej

  • Krowy odpoczywają na materacach słomiano-wapiennych oraz korzystają ze stacji paszowej

Nowa hala udojowa znacznie ograniczyła czas i ilość pracy przy doju

Hala udojowa zamontowana w oborze to sprawdzone rozwiązanie firmy GEA 2x5, typu rybia ość. Elektroniczne systemy pomiaru wydajności mleka są filarem programu zarządzania stadem, który połączony jest z aplikacją do obsługi stacji paszowej.

Aktualnie praca przy krowach jest bezstresowa. Dwie osoby potrzebują ok. godziny, by wydoić wszystkie sztuki (w starym obiekcie dój prowadzony przez trzy osoby trwał ok. 3 godzin). Pozwoliło to na usprawnienie codziennych obowiązków w gospodarstwie – mówi rolnik podkreślając, że rocznie daje to oszczędność na poziomie ok. 1500 roboczogodzin, które można wykorzystać na prace polowe.

Artykuł podzielony na strony, czytasz 1 z 2 stron.

Widziałeś już nasze video "O czym piszemy w najnowszym 6. numerze magazynu Elita Dobry Hodowca?"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a