Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Poprawa parametrów rozrodu w stadzie krów wymaga pracy

Poprawa parametrów rozrodu w stadzie krów wymaga pracy
Polskie mleko Rozrdód krów
Data publikacji 23.12.2020r.

Paweł Gugała od około dwóch lat utrzymuje stado krów mlecznych w nowej bezuwięziowej oborze, w której osiąga lepsze wyniki hodowlane i lepszą jakość mleka niż w starej uwięziówce. Gospodarz podkreśla, że jest to głównie zasługa zwiększonego zaangażowania w prowadzenie stada.

Zrezygnowali z trzody chlewnej

Pod koniec lat 90. wiodącym kierunkiem produkcji była u nas trzoda chlewna. Krów było zaledwie 5. Kiedy w 2000 r. rynek trzody się załamał i cena kilograma wynosiła ok. 2,2 zł, byłem tak zdeterminowany, że w czasie dwóch miesięcy w gospodarstwie powstała obora na 20 stanowisk, później rozbudowana o kolejne 20 – mówi ojciec pana Pawła – Stefan Gugała.

r e k l a m a

Z czasem i ta obora stała się za mała, dlatego hodowcy postanowili wybudować nowoczesny obiekt. Na początku 2019 r. rozpoczęli użytkowanie nowej obory wolnostanowiskowej na 120 krów mlecznych oraz młodzież.

Brakowanie ograniczone

Krowy utrzymujemy teraz na rusztach. Wyjątek stanowi izolatka, o wymiarach 6x5 m, w której zwierzęta przebywają na ściółce ze słomy. Znajduje się ona blisko poczekalni, więc będące tam krowy mają łatwy dostęp do dojarni. Dzięki takiemu rozwiązaniu uratowaliśmy przed brakowaniem wiele sztuk – mówi Paweł Gugała.

r e k l a m a

Hodowcy zdecydowali się na system rusztowy ze względu na mniejszą pracochłonność oraz ograniczone ilości słomy.

Myślimy o robocie do czyszczenia rusztów, ale na razie bardzo dobrze radzimy sobie za pomocą małej odśnieżarki. Jest to maszyna za 1500 zł, z napędem, więc wystarczy tylko nią kierować i można bardzo szybko wyczyścić ganki spacerowo-gnojowe. Kolejną zaletą obory jest uniezależnienie się od słomy – uzasadniają hodowcy.

Więcej pracy i pieniędzy

Jeszcze niemal rok temu w gospodarstwie Gugałów prowadzona była ocena użytkowości mlecznej. Z przyczyn finansowych hodowcy z niej zrezygnowali.

Opłata ciągle rosła, a przy stadzie takiej wielkości jak nasze, miesięcznie płaciliśmy już ponad 2 tys. zł. Budowa obory jest dużym obciążeniem finansowym, więc musimy szukać oszczędności. Stale rosną także koszty produkcji, nieproporcjonalnie do cen surowca. Znamy jednak rynek mleka i wiemy, że cena płacona w SM Ryki jest dobra. Z naszą spółdzielnią jestem dodatkowo związany, gdyż przez 3 kadencje pełniłem funkcję członka rady nadzorczej – mów Stefan Gugała.

Ten produkt może Ciebie zainteresować

Koszulka damska - Prawdziwa Kobieta Kocha Rolnika – Tygodnik Poradnik Rolniczy

Koszulka damska - Prawdziwa Kobieta Kocha Rolnika – Tygodnik Poradnik Rolniczy

Płacisz tylko

40,00 zł

Cena regularna 45,00 zł

SPRAWDŹ
Do funkcjonowania bez kontroli użytkowości przygotowaliśmy się już wcześniej. W zamontowanej hali udojowej mamy pomiar udojonego mleka oraz zdecydowaliśmy się na system zarządzania stadem. Byliśmy wiele lat pod oceną i po rezygnacji początkowo trochę bałem się jak sobie z tym poradzę. Dzisiaj po 11 miesiącach od odejścia muszę powiedzieć, że jest dobrze, ale wymaga to więcej pracy. Teraz sam muszę zapisywać wydajności, a parametry mleka sprawdzam w badaniach wykonywanych w naszej spółdzielni. Wcześniej wszystkie dane otrzymywałem w raportach wynikowych, a rezygnacja z oceny zmusiła mnie do wnikliwego pilnowania stada, co dało konkretne efekty finansowe – mówi Paweł Gugała, podkreślając, że m.in. dzięki temu w znaczny sposób skrócił się w stadzie okres międzywycieleniowy, a tym samym wzrosła wydajność.


  • Paweł Gugała wspólnie z żoną Joanną oraz rodzicami: Stefanem i Wandą prowadzi w miejscowości Damianów, w gminie Trojanów (pow. garwoliński), gospodarstwo mleczne o powierzchni 140 ha. Na 65 ha uprawiana jest kukurydza, 45 ha zajmują użytki zielone, a na 30 ha uprawiane jest pszenżyto. Stado bydła składa się ze 120 krów mlecznych, 100 jałówek oraz około 50 opasanych buhajów. Surowiec w ilości około 900 tys. litrów rocznie dostarczany jest do Spółdzielni Mleczarskiej w Rykach.
Nowy budynek ma 35 m szerokości i 57 m długości, a wysokość w kalenicy sięga 8 m
  • Nowy budynek ma 35 m szerokości i 57 m długości, a wysokość w kalenicy sięga 8 m
W ścianach bocznych szczeliny o wysokości 1,8 m, zasłaniane są poliwęglanowymi żaluzjami
  • W ścianach bocznych szczeliny o wysokości 1,8 m, zasłaniane są poliwęglanowymi żaluzjami

Buhaj poprawia

Obora jest już dopracowana w kwestii organizacji. Podzieliliśmy stado na 2 grupy produkcyjne, tylko u nas jest trochę inaczej niż w większości gospodarstw. Krowa po wycieleniu wchodzi nie do pierwszej, ale do drugiej grupy produkcyjnej. Porody odbywają się w innym budynku i do drugiej grupy wchodzi sztuka, która jest rozdajana. Otrzymuje ona PMR przeznaczony dla krów w pierwszej i trzeciej fazie laktacji oraz premię w stacji paszowej. W drugiej grupie przebywają sztuki świeżo wycielone i wysoko cielne i nie ma tam tak dużej konkurencji, jak w grupie pierwszej o najwyższej produkcji. W tej grupie po wcześniejszej synchronizacji rui krowy są inseminowane i po zabiegu nadal przebywają w drugiej grupie. Jeśli po 20 dniach od krycia występuje ruja, to ponownie sztuka jest inseminowana. Na trzecią ruję już nie czekam tylko przeprowadzam krowę do pierwszej grupy w szczycie laktacji. W grupie tej przebywa też buhaj, który kryje sztuki niecielne. W porównaniu do tego co było w uwięziówkach, dziś rozród wygląda dużo lepiej. Ostatni zakup krów produkcyjnych był na początku 2019 roku, aby od razu zasiedlić oborę. Teraz mamy już tyle jałówek, że wystarcza nam na remont stada, a jak wszystko będzie dobrze, to w przyszłym roku będę miał już nadwyżkę jałówek, które będzie można sprzedać – mówi Paweł Gugała.

Józef Nuckowski
Zdjęcia: Józef Nuckowski

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a