Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Rolnik z Goświnowic utrzymuje krowy w popegeerowskiej oborze i doi średnio 11 tys. kg mleka od sztuki

Beata Dąbrowska
Kategoria: Polskie mleko
Rolnik z Goświnowic utrzymuje krowy w popegeerowskiej oborze i doi średnio 11 tys. kg mleka od sztuki
Polskie mleko Dobry hodowca
Data publikacji 14.09.2022r.

Nawet najnowocześniejsza obora, wyposażona w najnowsze technologie w hodowli bydła mlecznego nie zapewni dobrej produkcyjności, jeśli kuleć będzie żywienie stada. Ale… Dobre żywienie, w pełni pokrywające potrzeby zwierząt jest gwarantem wysokiej wydajności krów utrzymywanych nawet w starego typu obiektach. Najlepszym tego przykładem jest Gospodarstwo Rolne "Dutra", w którym średnia wydajność stada liczącego 154 sztuki wynosi blisko 11 tysięcy kg mleka.

Wysokie wydajności u krów w starszych budynkach - jak to osiągnąć?

Na początku lipca br. nasze reporterskie szlaki zaprowadziły nas do Goświnowic, gdzie doskonale funkcjonuje – użytkowana od wielu lat – popegeerowska obora. Niegdyś uwięziowa, dziś – oczywiście po modernizacji i adaptacji – wolnostanowiskowa. Jej właściciele zrobili, co tylko było możliwe, by utrzymywanym w niej krowom zapewnić jak najlepsze warunki dobrostanu. Wydaje się, że nie było to łatwe zadanie, bo i wewnątrz obiektu znajduje się wiele betonowych słupów, budynek jest stosunkowo niski, a korytarz paszowy nieco za wąski. Niemniej, udało się stary projekt zaadaptować tak, by krowy mogły cieszyć się wolnym ruchem, odpoczywać na legowiskach suto ścielonych słomą i mieć swobodny dostęp do stołu paszowego oraz dojarni, która wyposażona jest w halę typu tandem 2 x 4 stanowiska.

Od wielu lat prace hodowlane w naszym stadzie zmierzały m.in. do uzyskania krów o dużym kalibrze, stąd też w rozrodzie, w większości wykorzystujemy nasienie buhajów amerykańskich – informuje Marian Renkas, zootechnik gospodarstwa. – Duże zwierzęta to wysoko zawieszone wymiona, dzięki czemu dój na hali jest dla dojarza wygodniejszy, lżejszy i tym samym sprawniejszy. Ale zawieszenie wymienia, to jednak kwestia drugoplanowa. Dla nas najważniejszy był – i jest – wysoki potencjał produkcyjny potomstwa po amerykańskich rozpłodnikach. Potencjał, który można w pełni wykorzystać, pod jednym zasadniczym warunkiem – precyzyjnego żywienia mlecznego stada – podkreślił hodowca.

r e k l a m a

Hodowca od 18 lat współpracuje z firmą Blattin w zakresie żywienia stada

W kwestii żywienia gospodarstwo w Goświnowicach współpracuje z firmą Blattin.

– Zapewne dla wielu wyda się to nieprawdopodobne, ale z firmą Blattin związani jesteśmy od dobrych osiemnastu lat. Śmiało można zatem powiedzieć, że wspólnie osiągnęliśmy pełnoletność – z uśmiechem dodaje główny hodowca. Jeżeli coś się sprawdza i to doskonale, nie ma najmniejszego sensu eksperymentować z nowościami. Bo bardzo często bywa tak, że lepsze jest wrogiem dobrego. Niewątpliwie ogromną rolę w drodze do zdrowia zwierząt i dobrej ich wydajności odgrywa fachowe doradztwo żywieniowe. I tutaj muszę docenić ogromną wiedzę Antoniego Sikory – doradcy ds. żywienia w firmie Blattin m.in., dzięki któremu wydajność naszych krów systematycznie rośnie. W zależności od roku jest to od 200 do 700 kg mleka od krowy.

Trzeba wspomnieć, że współpraca odbywa się na pełnej płaszczyźnie, poczynając od żywienia cieląt, młodzieży, a na krowach zasuszonych kończąc.

Co bardzo ważne, hodowcy zdecydowali się na stosowanie w żywieniu swoich zwierząt produktów z najwyższej półki, a że są one skuteczne i przynoszą wymierne efekty, najlepiej potwierdza osiemnastoletnia współpraca – podkreśla Antoni Sikora.

4 grupy żywieniowe i specjalna troska nad grupą fresh cows

Przyjrzymy się więc nieco żywieniu stada, którego podstawą są pasze objętościowe, takie jak kiszonka z kukurydzy, lucerna, sianokiszonka, siano oraz słoma jęczmienna. Stado produkcyjne podzielone jest tutaj na 4 grupy żywieniowe i dla każdej z nich wykonywany jest odrębny TMR. Pierwszą grupę stanowią sztuki dojące 40 litrów mleka dziennie, drugą – 25-30 litrów, trzecia grupa to sztuki już zacielone, dające poniżej 18 litrów mleka i grupa czwarta to sztuki zasuszone.

Wśród sztuk zasuszonych mamy wyodrębnioną dodatkową grupę krów będących w okresie przejściowym, czyli na 21 dni przed porodem, gdzie staramy się, by pobranie suchej masy zwiększone zostało do poziomu takiego jak w laktacji – wyjaśnia Marian Renkas. – Szczególną troską obejmujemy również sztuki po wycieleniu, które przez 10–15 dni są w odrębnej grupie tzw. fresh cows.

r e k l a m a

Mieszanki paszowe wspomagające zdrowie zwierząt

Mieszanki treściwe dla poszczególnych grup zwierząt wykonywane są w gospodarstwie na bazie własnych śrut zbożowych oraz komponentów paszowych marki Blattin. Jednym z nich jest Blattin Strong – korektor energetyczny dla krów mlecznych na początkowy okres laktacji, zawierający melasę, glicerynę oraz optymalny skład mineralno-witaminowy. Kolejny to Blattin Lacto Sweet, będący połączeniem tłuszczu chronionego w żwaczu, jako źródła energii oraz chętnie pobieranej przez krowy glukozy.

Dbałość o zdrowie naszych zwierząt wspomaga mieszanka Super Premium, która w swoim składzie zawiera: selen chroniony, witaminy, biotynę oraz mikroelementy w formie chelatów glicynowych, które korzystnie wpływają na poprawę zdrowotności wymienia oraz racic. Krowy zasuszone otrzymują z kolei mieszankę mineralno-witaminową Blattin M32 – wymienia Marian Renkas, dodając, iż ta grupa zwierząt otrzymuje również sole gorzkie, z uwagi na fakt skarmiania dużych ilości kiszonki z lucerny. – Sole są więc niezbędne, by zapewnić odpowiedni bilans kationowo-anionowy.

O jakie produkty jest program żywieniowy cieląt

Jak zapewniał główny hodowca, bardzo dobre efekty odchowu cieląt w gospodarstwie nie były możliwe bez programu żywieniowego cieląt, opartego na najwyżej jakości produktach.W ich odchowie stosowany jest posiarowy preparat mlekozastępczy dla najmłodszych cieląt Blattina Basic, o wysokiej strawności czy Blattina Lac 1. Od 7. dnia życia cielęta mają dostęp do lekko strawnej paszy, czyli granulowanej mieszanki startowej Blattin Kalber Starter z gliceryną oraz wysokoprzyswajalnym białkiem pochodzącym z komponentów mlecznych i soi.

Wysokiej jakości produkty oznaczają dobre zdrowie i przyrosty cieląt. Jak dobre? Otóż, w naszej oborze jałówki kryjemy już po ukończeniu 12 miesiąca życia, tak aby w wieku 14-15 miesięcy większość sztuk była cielna – informuje Marian Renkas. - Takie działanie sprawia, że uzyskujemy optymalny wiek pierwszego wycielenia, a z doświadczenia wiemy, iż jałówki, które są zacielone w wieku 14 –15 miesięcy w pierwszej laktacji dają więcej mleka.

Goświnowicka obora może pomieścić 185 krów. Aby stało się to jak najszybciej, wszystkie jałówki kryte są nasieniem seksowanym.

Beata Dąbrowska
Zdjęcia: Beata Dąbrowska

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 37/2022 na str. 44. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a