Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Skorzystaj

r e k l a m a

Partner serwisu

Stres w okresie przejściowym zwiększa ryzyko rozwoju chorób metabolicznych u krów

Stres w okresie przejściowym zwiększa ryzyko rozwoju chorób metabolicznych u krów
Polskie mleko Zdrowie krów
Data publikacji 11.12.2020r.

Stres u krów w okresie przejściowym może prowadzić do zaburzeń metabolicznych i częstszych problemów z zapaleniem macicy.

Zdrowie krów w fazie przejściowej zależne od czynników stresowych

Do takich wniosków doszli badacze z Uniwersytetu British Columbia w Kanadzie, po przeprowadzeniu doświadczenia oceniającego, w jaki sposób środowisko o silnej konkurencji, czyli 2 krowy na jedno miejsce przy stole paszowym oraz codziennie opóźniająca się pora żywienia, wpływają na zdrowie krów w fazie przejściowej.
W tym celu przebadano 64 krowy. W przeciwieństwie do grupy doświadczalnej, krowy z grupy kontrolnej miały do dyspozycji jedno miejsce na krowę przy stole paszowym, a ponadto ich przebieg dnia odbywał się według regularnych procedur. Okazało się, że wszystkie krowy bez względu na to, w jakim środowisku przebywały, spożywały taką samą ilość paszy, jednak sztuki w środowisku narażającym ich na stres musiały jeść zdecydowanie szybciej. Krowy wieloródki poddane działaniu stresu wykazywały też wyższe wartości NEFA (gorszy stan metaboliczny) i częściej zapadały na zapalenie błony śluzowej macicy (endometritis). Efekt ten został zaobserwowany u pierwiastek.

r e k l a m a

Przeprowadzone badanie jednoznacznie wykazuje, jak bardzo potrzebne jest bezstresowe środowisko i regularność wykonywanych czynności w oborze, szczególnie w okresie przejściowym.

Beata Dąbrowska
Zdjęcia: Beata Dąbrowska

r e k l a m a

Widziałeś już nasze video "O czym piszemy w najnowszym 6. numerze magazynu Elita Dobry Hodowca?"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a