StoryEditorWiadomości

W Garwolinie pamiętają o chłopach broniących Polski przed bolszewikami i hitlerowcami

19.06.2019., 15:06h
Żywią i Bronią – to główny motyw tablicy pamięci, która została umieszczona na frontonie Kolegiaty Przemienienia Pańskiego w Garwolinie.

Chłopom hołd złożony

4 marca 2019 r. zawiązał się komitet wykonania i instalacji tablicy upamiętniającej ruch ludowy, żołnierzy „Czynu Chłopskiego 1920” oraz Bataliony Chłopskie w składzie: Marek Chciałowski – przewodniczący, prezes zarządu powiatowego PSL w Garwolinie, Waldemar Paziewski – członek, prezes OSM w Garwolinie, Józef Piesio – członek, prezes GS w Pilawie.

Tablica została wykonana przez zakład kamieniarski Jakuba Kałaski według projektu artysty plastyka Eugeniusza Ochnio.

Odsłonięcie i poświęcenie tablicy było poprzedzone mszą św. Marek Chciałowski zabierając głos powiedział:

„Dziś w Święto Zesłania Ducha Świętego, a także w Święto Ludowe spotykamy się, aby odsłonić i poświęcić tablicę pamięci osób wywodzących się ze środowisk wiejskich, chłopów, którzy od zarania żywili, ale gdy zachodziła potrzeba, stawali w obronie niepodległości Ojczyzny."

Ruch ludowy to fenomen końca XIX i początku XX wieku. To wtedy zaczęła wzrastać świadomość mieszkańców wsi i małych miast, zaczęły powstawać ochotnicze straże pożarne (nasza w Garwolinie należy do najstarszych w Polsce), spółdzielnie, szkoły rolnicze, Uniwersytety Ludowe, organizacje społeczno-kulturalne oraz ludowe partie polityczne. Już w 1895 powstaje w Galicji Polskie Stronnictwo Ludowe, związane z późniejszym trzykrotnym premierem Wincentym Witosem.


Marek Chciałowski, prezes zarządu powiatowego PSL w Garwolinie oraz ksiądz Ryszard Andruszczak
  • Marek Chciałowski, prezes zarządu powiatowego PSL w Garwolinie oraz ksiądz Ryszard Andruszczak

Polski chłop w obronie Ojczyzny

W powiecie garwolińskim od kilkunastu lat obchodzone jest przedwojenne święto Czynu Chłopskiego 1920. Gdy nawała bolszewicka zbliżała się do Warszawy, premier ludowiec, Wincenty Witos wydał odezwę do narodu w sprawie wstępowania do armii i walki z nieprzyjacielem. Na apel swojego premiera, pomimo żniw, odpowiedziały rzesze chłopów, wrogo nastawionych do sowietów. Druga wojna światowa to kolejny moment, gdy polski chłop musiał stanąć do obrony swojej Ojczyzny, swojego gospodarstwa, wiary, tożsamości. Bataliony Chłopskie w naszym powiecie były jednymi z najliczniejszych na całym Mazowszu. Dziś często zapomina się o pracy, heroizmie, walce, cierpieniu, tułaczce i łagrach, które dotknęły chłopów. Jak sami mówili, byli zwykłymi ludźmi, rolnikami, którzy chcieli spokojnie żyć, ciężko pracować na roli, by wyżywić swoją rodzinę. To życie zmusiło ich do walki z okupantem, o ziemię swoją i swoich sąsiadów. Bohaterami stali się z potrzeby chwili, z chłopskiej upartości bycia Polakiem, pracującym dla swojego warsztatu pracy – swojego gospodarstwa, swojej ziemi.


Poczty sztandarowe
  • Poczty sztandarowe

Hołd dla bezimiennych bohaterów

Odsłonięcie tablicy pamiątkowej, poświęconej chłopom, to hołd złożony tym wszystkim, często bezimiennym bohaterom, o których w dzisiejszych czasach tak łatwo się zapomina. W uroczystości wziął udział poseł na Sejm RP Marek Sawicki, członek zarządu województwa mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska, burmistrz Garwolina Marzena Świeczak, którzy w swoich wystąpieniach podkreślili znaczenie chłopów w odzyskiwaniu niepodległości. Były też poczty sztandarowe Batalionów Chłopskich, Armii Krajowej, Polskiego Stronnictwa Ludowego, Związku Nauczycielstwa Polskiego, poczet sztandarowy Liceum Ogólnokształcącego im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Obecni byli także działacze Polskiego Stronnictwa Ludowego oraz mieszkańcy powiatu. List od prezesa PSL Władysława Kosiniaka-Kamysza odczytał Jerzy Piesio. Pamięć ludzka jest zawodna, niech pomniki, tablice, przypominają chlubne karty historii wsi polskiej.

Redakcja Tygodnika Poradnika Rolniczego
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
26. kwiecień 2024 17:54