Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

W Jarząbkowie powstała niezwykła dekoracje ze słomy - ciągnik kradnie czołg [ZDJĘCIA]

Zuzanna Ćwiklińska
Kategoria: Rolnictwo na luzie
W Jarząbkowie powstała niezwykła dekoracje ze słomy - ciągnik kradnie czołg [ZDJĘCIA]
Rolnictwo na luzie
Data publikacji 14.08.2022r.

Żniwa powoli zmierzają już ku końcowi, a to oznacza, że rolnicy szykują się do świętowania dożynek. W niektórych wsiach tradycją stało się już przygotowywanie ciekawych rzeźb, ułożonych z tego, co udało się zebrać z pola, na przykład ze słomy. Tak dzieje się w wielkopolskim Jarząbkowie. Co przedstawia fantazyjna rzeźba jarząbkowian i jaka historia się za nią kryje?

Mieszkańcy Jarząbkowa działają razem, by okazać wsparcie Ukrainie

Dla mieszkańców wsi Jarząbkowo (powiat gnieźnieński) przygotowywanie kreatywnych rzeźb z tego, co urodziły ich pola, to już tradycja. W ciągu ostatnich lat, jak sami przyznają, mieli już ciągnik, babę i chłopa oraz kombajn. W tym roku postawili jednak nie tylko na motyw rolniczy, ale także na nawiązanie do bieżących wydarzeń na świecie. 

- W tym roku postanowiliśmy udekorować naszą wioskę w nietypowy sposób. Na placu powstał wielki rolniczy ciągnik, który holuje czołg. Jest to nawiązanie do naszych wschodnich sąsiadów, którzy zmagają się z okrutną napaścią rosyjskiego wroga. Dotyczy to także rolników, którzy pod wielką presją, narażając swoje życie wyjeżdżają na pole zbierać plony. Wielu z nich znajduje tam pozostałości po ostrzale czy porzucony sprzęt wojskowy, a nawet czołgi. Ciągnikami holują je z pola, by móc spokojnie dokończyć żniwa - powiedział w rozmowie z portalem Gniezno Nasze Miasto sołtys wsi, Krystian Rynarzewski.

r e k l a m a

Słomiana rzeźba przyciąga uwagę 

Mieszkańcy Jarząbkowa są niezwykle dumni ze swojej rzeźby. Jak sami przyznają, przy jej powstaniu pracowało kilkadziesiąt osób. Pomysł pojawił się bardzo szybko, sprawnie przeprowadzono też podział obowiązków. Do zadania wszyscy podeszli poważnie: na miejscu pojawiły się maszyny rolnicze, zadbano o najmniejsze detale. Zakończenie prac przy budowaniu ciągnika i czołgu jarząbkowianie świętowali podczas uczty, przygotowanej przez Koło Gospodyń Wiejskich.

Zbudowana przez mieszkańców Jarząbkowa słomiana rzeźba przyciąga uwagę każdego, kto przejeżdża w okolicy.

- Jeszcze nie zdążyliśmy dokończyć naszej dekoracji, a już stała się ona wielkim wydarzeniem, obok której nie można przejść obojętnie. Niemal każdy przejeżdżający kierowca zatrzymuje się i robi zdjęcie. Cieszymy się, że nasza praca przynosi radość również innym. Tego typu inicjatywy łączą mieszkańców. Pokazują, że razem można zdziałać więcej, a przy tym dobrze się bawić - mówi sołtys Jarząbkowa. 

Zobacz, jak mieszkańcy Jarząbkowa pracowali nad swoim dziełem - słomianą rzeźbą, przedstawiającą ciągnik i czołg!r e k l a m a
 Zuzanna Ćwiklińska
fot. Sołectwo Jarząbkowo/facebook

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a