StoryEditorWiadomości rolnicze

Wkrótce ma powstać pierwsza Rolnicza Dolina Wodorowa

20.12.2021., 11:12h
Na terenach gminy Sokoły w woj. podlaskiem ma szansę powstać pierwsza w Europie Rolnicza Dolina Wodorowa. Kluczowe ogniwo w projekcie stanowią rolnicy, którzy najpierw będą uczestniczyli w produkcji wodoru, a potem wykorzystają go w swojej działalności.

Polska stawia na wodór

Polska stoi przed wyzwaniem budowy nowego systemu energetycznego i gospodarki opartej o niskoemisyjne źródła energii, aby wypełnić krajowe i europejskie cele klimatyczne. Wodór może odegrać istotną rolę w transformacji energetycznej Polski, dając impuls nowym inwestycjom.

Wyjątkowość projektu Rolniczej Doliny Wodorowej opiera się na bezemisyjnym wytwarzaniu energii z użyciem OZE, w tym biogazowni rolniczych oraz umożliwia wykorzystanie wodoru, m.in. do napędzania maszyn stosowanych w produkcji rolnej.

Już teraz ma to ogromne znaczenie dla redukcji emisji gazów cieplarnianych, ponieważ branża spożywcza odpowiada za około 20 proc. emisji CO2, czyli więcej niż cały sektor transportu.

Inicjatywa angażująca potencjał rolny Podlasia

Technologia wodorowa stanowi ważny element w procesie dekarbonizacji polskiej gospodarki. Wykorzystanie wodoru w nowym systemie energetycznym opartym o niskoemisyjne źródła energii stanowi kluczowe ogniwo pozwalające osiągnąć Polsce krajowe i europejskie cele klimatyczne.

Inicjatywa angażująca potencjał rolny Podlasia do wytwarzania oraz wykorzystywania wodoru jest unikalna na naszym kontynecie. Tym bardziej, że pozwala wykorzystać do produkcji zielonej energii potencjał  rolnictwa, które jest niezwykle ważne dla polskiej gospodarki. 

Środki przeznaczone na projekty wpisujące się w rozwój technologii wodorowych w ramach Krajowego Planu Odbudowy sięgną 800 mln euro. Realizacja projektów z tego zakresu będzie możliwa także dzięki pomocy publicznej w ramach mechanizmu Komisji Europejskiej pod nazwą Ważne Projekty Stanowiące Przedmiot Wspólnego Europejskiego Zainteresowania.

Obecnie kończą się prace nad Polską Strategią Wodorową do 2030 r. Wśród wyznaczonych w projekcie celów jest m.in. osiągnięcie mocy instalacji produkcji z niskoemisyjnych źródeł, procesów i technologii dla potrzeb produkcji wodoru i jego pochodnych na poziomie 2 GW, w tym szczególnie instalacji elektrolizerów.

Oprac. Natalia Marciniak-Musiał

Zdjęcie: Pixabay

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
26. kwiecień 2024 20:08