Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Ogromne podwyżki cen paliw. Orlen szykuje się na 10 zł/l?

Michał Czubak
Kategoria: Rynki rolne
Ogromne podwyżki cen paliw. Orlen szykuje się na 10 zł/l?
Rynki rolne Ceny paliw
Data publikacji 03.06.2022r.

Średnia cena benzyny 95 zbliżyła się do poziomu 8 zł za litr. To są jednak uśrednione ceny, są bowiem takie stacje paliw, gdzie już za popularna bezołowiową 95 trzeba zapłacić powyżej tej kwoty. Analitycy przewidują, że w najbliższych dniach zarówno Pb95 jak i ON nadal będą drożały.

Pb95 osiągnęła już cenę dla oleju napędowego z 10 marca

Spoglądając na pylony stacji paliw z chęcią zatankowania trzeba przygotować się na spory wydatek. Średnia cena paliwa podskoczyła niemal do 8 PLN za litr Pb95. - Średnie ceny benzyny 95 i 98 oktanowej wzrosły odpowiednio o 54 i 65 gr/l, oleju napędowego o 31 gr/l - zaznacza Urszula Cieślak z branżowego serwisu reflex.com.pl.

r e k l a m a

Widmo podwyżek ciągle aktualne

Chociaż, jak wykazuje Reflex, znaczące podwyżki cen paliw już nastąpiły, to ryzyko kolejnego wzrostu cen jest jak najbardziej realne.

- Jest miejsce na podwyżki cen zarówno benzyn jak i oleju napędowego o ok. 10 – 20 gr/l. Jeśli jednak ceny paliw gotowych na rynku europejskim będą dalej rosły, to podwyżki cen na stacjach mogą być wyższe – wyliczają ekspertka.

Jakie są ceny paliw na stacjach benzynowych?

Aktualne ceny paliw w Polsce wynoszą:

  • benzyna bezołowiowa 95 – 7,89 zł/l,
  • bezołowiowa 98 - 8,45 zł/l,
  • olej napędowy - 7,39 zł/l,
  • autogaz - 3,60 zł/l.

r e k l a m a

OPEC+ 2 zwiększa produkcję, ale to nie ustabilizowało rynku

W okresie letnim zapowiedziano zwiększenie produkcji w ramach OPEC+ 2 do 648 tys. baryłek dziennie w lipcu i o kolejne 648 tys. baryłek dziennie w sierpniu.

Będzie dwucyfrowa kwota?

Wszystko wskazuje na to, że Orlen przygotowuje się do wprowadzenia dwucyfrowych kwot w cenie paliwa. Na wielu stacjach pojawiły się pylony z czterema polami do wyświetlania ceny przy konkretnym rodzaju paliwa. Możliwe zatem są ceny rzędu 10,00 i wyżej za litr.

Analityczka rynku paliw w BM Reflex Urszula Cieślak, podkreśla, że ceny na niektórych stacjach już przekroczyłyby poziom 10 złotych, gdyby nie obniżone podatki na paliwa.

Oprac. M. Czubak na podst. reflex.com.pl
fot. Orlen

Widziałeś już nasze video "W nowym TPR: jak utrzymać rentowność produkcji mleka w czasie kryzysu?"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a