Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Skorzystaj

r e k l a m a

Partner serwisu

Ceny zbóż pod presją, a ceny nawozów rosną. Raport z rynków rolnych z 27.05.2022

Magdalena Szymańska
Kategoria: Rynki rolne
Ceny zbóż pod presją, a ceny nawozów rosną. Raport z rynków rolnych z 27.05.2022
Rynki rolne Ceny rolnicze
Data publikacji 28.05.2022r.

Rolnicy z niepokoją patrzą na to jak przewożenie zboża z Ukrainy przez Polskę wpłynie na nasz rynek. Na dodatek, idą w górę ceny kolejnych produktów, wpływających na opłacalność rolnictwa: nawozów oraz paliwa. Za to kontrakty na tegoroczny rzepak mogą być zadowalające. Ale czy rosnące koszty i tego nie zjedzą?

Magazyny pod ukraińskie zboże poszukiwane

Krajowy rynek zbóż i rzepaku jest pod presją spadku notowań zbóż na giełdach światowych, umocnienia się polskiej waluty a samych zbóż dodatkowo pod presją intensyfikacji eksportu ziarna przez Polskę z Ukrainy. Rolnicy ze ściany wschodniej donoszą, iż wagony ze zbożem są rozładowywane coraz szybciej a o możliwość przechowywania ziarna w swoich magazynach są zapytywane nawet okoliczne grupy producenckie.

r e k l a m a

Polskie firmy handlujące zbożem podają, iż wytwórnie pasz mają zapełnione magazyny ukraińską kukurydzą. Eksporterzy z kolei, że zapytań o to ziarno nie ma też na razie ze strony niemieckich importerów.

Jak podaje KZPR, 25 maja kontrakty na tegoroczny rzepak na warunkach niemieckich wahały się między 3610 a 3700 zł netto/t, a na warunkach polskich – na poziomie 3600–3800 zł netto/t.

r e k l a m a

Ceny świń lekko drgnęły

Ceny żywca wieprzowego w niektórych skupach nieco drgnęły, ale o odwrocie tendencji spadkowej, na razie trudno w ogóle mówić. Od 4 maja cena na niemieckiej dużej giełdzie na żywiec wieprzowy pozostaje na poziomie 1,80 euro/t. Podaż żywca ogólnie na całym rynku unijnym nie jest wysoka, ale z tego powodu, że znacznie spadł eksport, w tym głównie do Chin, nie jest w stanie wchłonąć go jak na razie rynek wewnętrzny. Pomimo tego, że ceny wieprzowiny w maju w Państwie Środka wzrosły od kwietnia do maja o około 23%, nie ma co liczyć na to, że Chińczycy wznowią ponownie import wieprzowiny z Europy. Ten wzrost cen nie jest spowodowany bowiem brakiem towaru a raczej ogromnymi ograniczeniami wynikającymi z ograniczeń covidowych.

W przypadku żywca wołowego nadal tanieją byki.

Zainteresowanie nawozami spada, ale ich cena rośnie

Na krajowym rynku nie ma zainteresowania zakupem nawozów, powoli uzupełniane są dostawy u dystrybutorów. Ceny w większości puntach nie zmieniły się, aczkolwiek Agrochem Puławy opublikował 26 maja nowy cennik na nawozy wieloskładnikowe. ceny nawozów, które widniały w poprzednim cenniku wzrosły o 100–200 zł/t.

Pojawiły się natomiast ceny polifosek, których wcześniej nie było. I tak np. polidab kosztuje 5530 zł/t, a polifoska 6 4095 zł/t. Opublikowanie tego cennika sprawi zapewne, że inni dystrybutorzy wyrównają tez swoje propozycje cenowe do Agrochemu Puławy.

Wzrost cen nawozów wieloskładnikowych był prawdopodobny, głównie ze względu na sankcje nałożone na Białoruś i Rosję. wzrosły one także w Niemczech, tam jednak w ostatnim czasie mocno tanieją nawozy azotowe, czego nie można powiedzieć o polskim rynku. Nawozy tanieją tam z dwóch powodów: obniżek cen gazu oraz braku popytu ze strony rolników i dystrybutorów. 

Czekają nas rekordowe podywżki benzyny?

Na rynku paliw utrzymuje się trend zapoczątkowany już w poprzednich tygodniach. Drożeją więc benzyny a tanieją – olej napędowy i LPG. Jak donoszą analitycy rynku paliw, krajowi producenci paliw w ostatnich dniach mocno podnieśli ceny i pierwszy raz w historii hurtowe notowania 95-oktanowej benzyny przekroczyły poziom 7000 zł za 1000 litrów paliwa.

Magdalena Szymańska

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a