Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Jakie będą ceny tuczników na koniec 2023 i 2024 roku?

Kamila Szałaj
Kategoria: Rynki rolne
Jakie będą ceny tuczników na koniec 2023 i 2024 roku?
Rynki rolne
Data publikacji 14.03.2023r.

- To jeszcze nie koniec wzrostu cen skupu trzody chlewnej – oceniają analitycy banku Credit Agricole. Ich zdaniem obniżki nastąpią dopiero w III kwartale tego roku. Jakie będą ceny tuczników na koniec 2023 i 2024 roku?

Ceny trzody chlewnej na rekordowych poziomach

Ceny skupu tuczników od wielu miesięcy utrzymują się na wysokim poziomie. W krajowym skupie na przełomie lutego i marca zakłady mięsne monitorowane przez ministerstwo rolnictwa kupowały trzodę chlewną przeciętnie po 8,26 zł/kg. W odniesieniu do notowań sprzed miesiąca i roku cena tego żywca była odpowiednio o 12 proc. i 60 proc. wyższa.

Wzrostom sprzyja obniżona podaż świń i rosnący popyt na mięso wieprzowe. Impulsem do podwyżek jest też niemiecka giełda, na której notowania trzody skoczyły do 2,28 euro/kg w klasie E. 

- Dodatkowym czynnikiem oddziałującym w kierunku wzrostu cen skupu trzody chlewnej jest utrzymująca się silna presja kosztowa wśród jej producentów – wyjaśniają analitycy banku Credit Agricole w najnowszym, wiosennym wydaniu AgroMapy.

r e k l a m a

Eksperci: ceny skupu tuczników zaczną spadać w III kwartale 2023 roku.

Zdaniem ekonomistów to jeszcze nie koniec wzrostu cen skupu trzody chlewnej. Punkt zwrotny w cyklu świńskim nastąpi dopiero w III kwartale 2023 roku. Wtedy to przez stopniową odbudowę pogłowia trzody chlewnej w UE i jednoczesne osłabienie popytu na drożejącą wieprzowinę, ceny skupu zaczną spadać. 

- W naszej ocenie presja kosztowa zacznie powoli wygasać. W konsekwencji uważamy, że w III kw. 2023 r. nastąpi punkt zwrotny w cyklu świńskim i ceny zaczną spadać. Głównymi czynnikami ryzyka dla naszego scenariusza są dalsze rozprzestrzenianie się ASF, a także tempo odbudowy pogłowia trzody w UE – zaznaczają analitycy Credit Agricole.

Jakie będą ceny tuczników na koniec 2023 i 2024 roku?

Eksperci oceniają, że cena skupu żywca wieprzowego w Polsce na koniec 2023 r. wyniesie ok. 8,05 zł/kg oraz 6,10 zł/kg na koniec 2024 r. 

oprac. Kamila Szałaj, fot. arch.

Widziałeś już nasze video "Kiedy i o ile wzrosną ceny świń?"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a