Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Skorzystaj

r e k l a m a

Partner serwisu

Raport z rynków rolnych 15.04.2022: jakie są ceny zbóż, nawozów czy świń?

Magdalena Szymańska
Kategoria: Rynki rolne
Raport z rynków rolnych 15.04.2022: jakie są ceny zbóż, nawozów czy świń?
Rynki rolne RAPORT
Data publikacji 15.04.2022r.

W handlu zbożem ruch nadal jest niewielki. Ale rosną notowania pszenicy na światowych rynkach. Ceny skupu świń w przedświątecznym tygodniu utrzymały się na niezmienionych poziomach. Jedynie część zakładów mięsnych zdecydowała się na obniżki. Z kolei niektórzy dystrybutorzy nawozów wprowadzili niższe ceny. Również Agrochem Puławy opublikował tańsze stawki za nawozy azotowe. Drożej wycenił natomiast polifoski.

Zboża – rynek krajowy stabilnie, giełdy w górę

W handlu zbożem na krajowym rynku nadal zastój. Rolnicy nadal niechętnie pozbywają się ziarna. Ruchy cenowe zauważalne jedynie w firmach, które eksportują zboża. Tam ceny wszystkich zbóż oraz rzepaku i strączkowych wzrosły.

r e k l a m a

Odpowiada to temu, co dzieje się na giełdzie Matif w Paryżu, gdzie w górę poszły zarówno kontrakty majowe i czerwcowe, jak i sierpniowe i wrześniowe, przy czym te wcześniejsze są droższe od tych, których realizacja przypadnie w żniwa i zaraz po nich. Kontrakt majowy na rzepak przekroczył już cenę 1000 euro/t, a sierpniowy zdrożał do 860 euro/t.

Wzrost cen na Matifie jest spowodowany nałożeniem się wzrastających obaw o eksport i przyszłe zbiory zbóż i oleistych z Ukrainy oraz wzmożonego międzynarodowego popytu, co widać po ruchu w europejskich portach. Tam aktywni są importerzy z Egiptu, Algierii i Maroka, którzy kupują głównie pszenicę.

r e k l a m a

Wzrost notowań nastąpił również na giełdzie w Chicago. Zdrożała pszenica, kukurydza i śruta sojowa. Jest to wynik obaw o przyszłe zbiory spowodowany brakiem opadów na środkowo-zachodniej części Stanów Zjednoczonych oraz południowych równinach. Na przykład notowania kontraktów majowych na śrutę sojową wzrosły do 466 euro/t a lipcowych do 462 euro/t.

Żywiec wieprzowy w oczekiwaniu na większy popyt

W większości skupów ceny żywca wieprzowego na koniec Wielkiego Tygodnia pozostały bez zmian. Aczkolwiek we wschodniej i centralnej Polsce niektóre skupy lekko obniżyły ceny. Z kolei ceny żywca wołowego w zachodniej części kraju idą nadal w górę, a w centrum i na wschodzie, podobnie, jak ceny żywca wieprzowego, lekko spadają.

Na niemieckiej dużej giełdzie ceny świń do 20 kwietnia pozostawiono na poziomie sprzed tygodnia. O tym, co będzie dalej zadecyduje handel. Tutaj jednak, jak na razie, nie ma większych zamówień, bo detaliści obserwują, jak konsumenci zareagują na wzrost cen na półkach. Jeśli popyt na mięso nie wzrośnie, nie będzie to dobrym sygnałem dla cen skupu żywca. Nadzieja w pogodzie, która mogłaby dać sygnał do rozpoczęcia sezonu grillowego, co by oznaczało wzrost popytu na mięso.

Wideo - Wiosna na Broniszach: Ceny buraków czerwonych i kapust zaskoczyły rolników. Po ile są inne warzywa?

Idź do wideo

Ceny importowanych prosiąt w kraju spadły, natomiast krajowe pozostały bez zmian.

U niektórych dystrybutorów nawozy tanieją

Ten produkt może Ciebie zainteresować

Tygodnik Poradnik Rolniczy – dwuletnia prenumerata

Tygodnik Poradnik Rolniczy – dwuletnia prenumerata

Płacisz tylko

477,00 zł SPRAWDŹ

Ceny nawozów mineralnych u części dystrybutorów nie zmieniły się. Na obniżki zdecydowały się te punkty, które miały, w stosunku do innych, wysokie ceny nawozów azotowych. Jednocześnie ci dystrybutorzy, którzy nie dokonali korekt cen nawozów wieloskładnikowych, tym razem je podnoszą. Agrochem Puławy dziś zmienił cenniki. Ceny nawozów azotowych zostały obniżone w stosunku do marcowych stawek. Natomiast nawozy wieloskładnikowe pozostały na tych samych poziomach. Zdrożały jednak polifoski.

Paliwa nie zdrożeją

Tym razem prognozy obniżki cen paliw się sprawdziły i ceny zarówno oleju napędowego, jak i benzyn i LPG spadły. Na tydzień do 24 kwietnia epetrol.pl przewiduje niewielkie korekty cenowe w górnych przedziałach.

Magdalena Szymańska

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a