Rozbudowana oferta siewników Horsh
Czym charakteryzuje się podciśnieniowy system wysiewu?
Zobacz także
Jak zbudowany jest system nadciśnieniowy?
W siewnikach Maestro system podciśnieniowy i nadciśnieniowy zbudowany jest podobnie. W tym pierwszym powietrze zasysane jest przez drugą stronę tarczy. W drugim zaś powietrze jest tłoczone. W rozwiązaniu AirSpeed dozownik nadciśnienia transportuje nasiona za pomocą sprężonego powietrza. Jest ono spowalniane za pomocą rolki chwytającej i bezpiecznie umieszczane w glebie. Pozwala to na uzyskiwanie prędkości roboczych do 15 km/h.
– W siewnikach Maestro wymiana skrobaka i tarczy wysiewającej powoduje łatwe dopasowanie aparatu do potrzeb nasion poszczególnych gatunków roślin. Soja ma dużą normę wysiewu. Nie można więc stosować takich samych tarcz jak do kukurydzy mimo podobnej wielkości nasion tych roślin. Dla soi zalecamy tarczę z 96 otworami. Siew soi odbywa się kilka dni po zasiewach kukurydzy. Daliśmy rolnikom możliwość korzystania z maszyny, którą można w łatwy i szybki sposób przezbroić z ustawień dla kukurydzy na parametry gwarantujące dokładny wysiew soi – zapewniał Tomasz Towpik.
Siewniki Maestro same dostosowują się do podłoża
r e k l a m a
Różne tarcze wysiewające pozwalają na wysiew siewnikami Maestro także rzepaku, słonecznika i buraków cukrowych. W maszynie zastosowany został specjalny system utrzymujący jednakowy nacisk sekcji na glebę. To Auto Force oparty na rozwiązaniach hydraulicznych. Każda sekcja wysiewająca jest indywidualnie amortyzowana hydraulicznie. Przy każdej sekcji są dwa czujniki, które monitorują nacisk dużego koła kopiującego i regulują nacisk redlicy na glebę. Operator nie musi reagować i zmieniać ustawienia siewnika w przypadku pracy na lżejszym bądź cięższym fragmencie pola. System reaguje automatycznie. Rola operatora ogranicza się jedynie do wprowadzenia danych do terminala sterującego dotyczących zakresu minimalnego i maksymalnego nacisku.
Siewniki Maestro mają na wyposażeniu układ do wysiewu nawozu
Soja nie wymaga nawożenia azotowego. Dlatego też producent przewidział możliwość podniesienia sekcji do pozycji transportowej i jej wyłączenia podczas pracy. Jest ona amortyzowana na równoległoboku a nacisk można zmieniać. Horsch zapewnia, że jest to kolejna cecha, dzięki której można jeden siewnik punktowy w łatwy sposób dopasowywać do kukurydzy i soi.
- Tomasz Towpik
Maszyna ma także specjalne koła dociskowe umieszczone na końcu sekcji, dzięki którym jedna ze ścian redlin jest zawsze kruszona i zasypywana. Gwarantuje to pełne przykrycie nasion ziemią.
– Jeśli rolnik chce mieć możliwość zmiany ilości rzędów roboczych to najlepiej zamówić siewnik 12- sekcyjny. Można potem zmienić szerokość między rzędami na 70/75 i 80 cm a ilość rzędów ograniczyć do 8. Przy zastosowaniu 12 rzędów od-stępy między nimi wynoszą 45 i 50 cm. Łatwy demontaż rzędów możliwy jest dzięki zastosowaniu nowo opracowanego profilu zaciskowego – mówił Tomasz Towpik. Opcjonalnie siewniki Maestro
Opcjonalnie siewniki Maestro można wyposażyć w układ wysiewu nawozów mikroskładnikowych. Dodatkowy zbiornik jest montowany na przednim TUZ.
Tomasz ŚlęzakZdjęcia: Tomasz Ślęzak