r e k l a m a

Partner serwisu

Nowoczesne prasy zmiennokomorowe – łatwe i szybkie prasowanie materiału roślinnego

Maszyny Rolnicze Prasy
Data publikacji 14.01.2021r.

Wpływ na optymalizację procesu prasowania ma przede wszystkim sprawne działanie takich podzespołów jak: podbieracz krzywkowy, komora prasowania czy rotor. Biorąc za przykład nowoczesną prasę CLAAS VARIANT podpowiadamy, czym kierować się podczas zakupu nowej maszyny, tak, aby spełniała ona oczekiwania nawet najbardziej wymagających gospodarzy.

r e k l a m a

Obok działań ukierunkowanych na dobrze zaplanowane i przebiegające bez zakłóceń żniwa, zbiór słomy stanowi istotny element prac polowych. Praca przy zbiorze słomy musi przebiegać w określonym reżimie, ponieważ wymaga przeprowadzenia wszystkich czynności w ograniczonym czasie, szybko i sprawnie, tak aby uniknąć niepożądanych zjawisk, takich jak np. nadmierne zwilgotnienie, rozpoczęcie procesów gnilnych lub pojawienie się w słomie pleśni i innych szkodliwych drobnoustrojów. Ze względu na konieczność efektywnego przeprowadzenia zbioru biomasy, niezwykle przydatne okazują się inteligentne systemy wspierające operatora. Aby wybrać prasę wysokiej jakości, która sprawdzi się w sprawnym wykonywaniu swoich zadań, należy zwrócić uwagę takie parametry jak: długość cięcia, kształt oraz rozmiar beli. Przewagą pras zmiennokomorowych jest możliwość regulowania ciśnienia prasowania, a także optymalizowania średnicy beli w całym możliwym zakresie objętości komory. Poniżej przedstawiamy jakie podzespoły mają kluczowe znaczenie dla efektywnego działania prasy i na czym się skupić przed zakupem takiej maszyny.

Podbieracz krzywkowy

r e k l a m a

Wykorzystanie sterowanego podbieracza pozwala na zwiększenie wydajności pracy w polu. Opcja regulowania wysokości w nowoczesnych maszynach nie wymaga już wykorzystania dodatkowych narzędzi, co znacząco skraca czas wykonywanych czynności. Szczególną rolę odgrywa także napęd podbieracza, którego zadaniem jest prowadzenie zębów na krzywce. Dzięki zastosowaniu takiego rozwiązania możliwe jest ulepszenie przepływu pobranego materiału, przede wszystkim w sytuacji, gdy jest on krótki, co pozytywnie wpływa na jego trwałość.

Ważnym elementem prasy zmiennokomorowej są także koła kopiujące, utrzymujące podbieracz w pokosie.
Niezależnie od szerokości: wahliwe koła kopiujące o dużych rozmiarach, zapewniają stałe, niezróżnicowane prowadzenie oraz stabilne utrzymanie podbieracza w pokosie. Dzięki temu, możliwe jest  optymalne dostosowanie pracy maszyny do podłoża, nawet przy znacznych prędkościach i w zakrętach. Dodatkowym atutem takiego rozwiązania jest ochrona gleby. We wszystkich naszych modelach wykorzystaliśmy technologię beznarzędziowej regulacji wysokości kół kopiujących. Mechanizm składania wyraźnie podnosi komfort pracy, ponieważ wyeliminowaliśmy konieczność demontowania wahliwych kół kopiujących na czas transportu. Postanowiliśmy jednak, że pozostawimy rolnikowi możliwość wyboru, dlatego jeśli uważa to za lepsze rozwiązanie, może je sprawnie wymontować przybliża Paweł Baurycza, ekspert CLAAS Polska.

Dzięki zastosowaniu zoptymalizowanego, pojedynczego lub podwójnego (opcjonalnie) dociskacza rolkowego, maszyna pozwala na sprawny przepływ materiału. Dodatkowo konstrukcja prasy została zaprojektowana tak, aby zwiększyć widoczność podbieracza, co pozytywnie wpływa zarówno na tempo, jak i kontrolę pracy maszyny. Firma CLAAS dołożyła wszelkich starań, aby stworzyć wytrzymałą maszynę, która pomimo intensywnych prac i wysokiego poziomu eksploatacji będzie w stanie pracować na najwyższych obrotach przez wiele lat.

Rotor

Podstawowym zadaniem rotora jest przyspieszenie transportu materiału roślinnego z podbieracza do komory prasującej. Jeśli maszyna wyposażona jest dodatkowo w zespół tnący, możliwe jest odpowiednie rozdrobnienie zebranej masy. W przypadku przeprowadzaniu obu czynności, konieczne jest, aby pobrany surowiec był rozłożony równomiernie na całej szerokości komory prasowania.
W przypadku prasy VARIANT zastosowaliśmy wielokrotnie testowane w naszych prasach i pionierskie na rynku rozwiązanie, opierające się przede wszystkim na unikalnej budowie rotora składającego się z czteroramiennych gwiazd,  ułożonych na 360° i ulokowanych równomiernie na całej szerokości płaszcza rotora. Pozwala to na zwiększenie wydajności maszyny i jednostajne, regularne wprowadzanie materiału roślinnego do komory prasy. Bela obraca się w komorze bez poślizgów, co zapewnia nie tylko ciągły napęd beli przez pasy komory prasowania, ale przede wszystkim rotor. To technologia, która decyduje o wyjątkowości prasy VARIANT na rynku maszyn rolniczychpodkreśla Paweł Baurycza.

Rotor jest mechanizmem o szczególnym znaczeniu do pracy prasy zmiennokomorowej. To właśnie on wprowadza balot w ruch. Kształtowanie beli rozpoczyna się natychmiastowo po wjechaniu w pokos, co umożliwia uformowanie solidnego rdzenia. Rotor wprawiony w szybki i płynny ruch sięga bezpośrednio do balotu, wymuszając jego ruch obrotowy. Działanie tego mechanizmu, jego tempo oraz wydajność nie są uzależnione od rodzaju pobieranego materiału, co efektywnie zapobiega ślizganiu się pasów po beli. Wykorzystany w prasie CLAAS VARIANT napęd balotu, usytuowany w komorze prasy, wykorzystujący ruch pasów oraz rotora warunkuje właściwe położenie nowo tworzonego rdzenia, lokując go odpowiednio w centralnym punkcie beli. Wykorzystane rozwiązanie podnosi efektywność pracy maszyny, eliminując problemy związane z niewłaściwą rotacją balotu wewnątrz komory prasy, takie jak zatrzymanie beli w  komorze prasy, czy poślizg pasów, co szczególnie zauważalne jest w trakcie zbioru krótkiej i kruchej słomy.

Równie istotny dla bezpiecznej i wysokowydajnej pracy jest aspekt swobodnej regulacji średnicy i poziomu zagęszczenia rdzenia. Stopień sprasowania rdzenia można ustalić dowolnie z kabiny, a wybrane przez rolnika parametry związane są z oczekiwaną jakością przygotowywanej paszy.
Najlepszym przykładem jest maksymalne sprasowanie w przypadku słomy lub miękki rdzeń w przypadku siana. Aby uzyskać zamierzony efekt, możemy wybrać z dwóch predefiniowanych ustawień lub trzech w pełni dowolnie regulowanych parametrów, które możemy zapisywać jako indywidualne ustawienia operatora przybliża przedstawiciel CLAAS.

W gospodarstwach specjalizujących się wyłącznie w zbiorze słomy, w których nie występuje konieczność cięcia materiału, ekonomicznym rozwiązaniem będzie system ROTO FEED, czyli czteroramienny rotor bez noży. Jego niekwestionowaną zaletą jest równomierne napełnienie komory prasującej, przy jednoczesnym zachowaniu bardzo wysokiej przepustowości.

Innym wariantem rotora wykorzystywanego w prasach jest formacja ROTO CUT. To czteroramienny rotor, wyposażony w podwójne gwiazdy o grubości 6 mm. Wersją premium tego rozwiązania jest system ROTO CUT Heavy Duty, w którym wykorzystano mocniejsze zabezpieczenie noży oraz gwiazdy o grubości aż 8 mm. Zamontowanie hydraulicznie opuszczanej podstawy tnącej PRO (system wczesnego ostrzegania przed zatorami), pozwala na zachowanie wysokiej jakości paszy przy nieprzerwanym przepływie materiału roślinnego.

Na podstawie badań obejmujących czas oraz jakość pracy, warto podkreślić znaczenie inteligentnych systemów, których zadaniem jest wspieranie użytkownika prasy. Szczególnie interesująca jest opuszczana podstawa, aktywnie dostosowująca się do przepływu masy.
– Dzięki aplikacji systemu automatycznego obniżania o maks. 30 mm, możliwe jest nieprzerwane wciąganie wszystkich, w tym także nierównych pokosów, zachowując wysoką jakość cięcia i niezmienione tempo pracy. Modele VARIANT – wyposażone zarówno w ROTO FEED, jak również w ROTO CUT mogą wykorzystywać system opuszczanej podłogi PRO. W przypadku nierównych pokosów odchylenie podstawy jest wskazywane na terminalu obsługowym bezpośrednio przez sygnał optyczny i akustyczny. Dzięki wdrożeniu takiej technologii możliwa jest natychmiastowa identyfikacja potencjalnego zatoru. Tym samym, jako użytkownicy możemy w odpowiednim czasie zareagować z pozycji operatora. Pozwala to na maksymalne wykorzystanie w pracy możliwości prasy, przy jednoczesnym wykluczeniu przestojów spowodowanych przez zatory podkreśla Paweł Baurycza.

Komora prasowania

Odpowiednio zaprojektowana i sprawnie działająca komora prasowania pozwala na uzyskanie idealnie ukształtowanych bel o większej gęstości i masie. Wykorzystanie wypukłych, gumowych walców napędowych pozwala na bezpieczną, nieprzerwaną pracę napędu, przy jednoczesnym utrzymaniu wysokiej prędkości pasów. Dzięki wyposażeniu komory prasowania w podwójne systemy napinania, możliwe jest nieosiągalne dla innych wykorzystywanych w prasach technologii, zagęszczenie materiału roślinnego w beli. Jest to zasługą m.in. aktywnej hydrauliki, łączącej aż trzy siłowniki w układ dwóch ramion napinających. Zapewnia to możliwość dynamicznego regulowania ciśnienia prasowania, podnosi także stabilność prowadzenia pasów.

Prasy zmiennokomorowe nowej generacji są także doskonałym przykładem wykorzystania nowoczesnych technologii w trosce o portfel użytkowników. Jednym z założeń projektantów prasy VARIANT było obniżenie kosztów konserwacji maszyny. Dzięki zastosowaniu nowego rozdzielacza układu smarowania ze zbiornikiem 6,3 l, możliwe jest precyzyjne zaopatrzenie każdego z łańcuchów w taką dawkę oleju, jaka jest wymagana przy pracy.

System wiązania

Innym ważnym aspektem, wpływającym na efektywność pracy z wykorzystaniem prasy jest tempo owijania balotów. W przypadku maszyny marki CLAAS rozpoczyna się ono automatycznie w chwili, w której baloty osiągną odpowiednią średnicę.
Podczas testów najlepsze parametry zwijania zostały osiągnięte dzięki wysokiej prędkości pasów komory, gwarantujących sprawny przebieg procesu wiązania. Umożliwia to natychmiastową kontynuację prasowania, co przekłada się na krótszy czas przestoju tłumaczy Paweł Baurycza.

Wykorzystanie nowej blachy wprowadzającej zwiększa precyzję owijania balotów sznurkiem lub siatką. Mechanizm jej działania opiera się na dwóch fazach, zapewniających jeszcze bardziej efektywną pracę maszyny. Podczas prasowania blacha pozostaje otwarta, co uniemożliwia zbieranie się paszy, blokując jednocześnie drogę dla siatki lub sznurka. Natomiast w trakcie procesu owijania blacha ponownie się zamyka – wszystko po to, aby zapewnić precyzyjne podanie siatki lub sznurka na pasy prasy. Wiele testów, a także doświadczenia użytkowników pokazały, że jest to system niezawodny, eliminujący szereg kłopotliwych usterek, opóźniających prace.

Przedstawione rozwiązania są przykładem na to, po jakie rozwiązania sięgają producenci w celu spełnienia oczekiwać użytkowników pras zmiennokomowoych.

Dzięki wykorzystaniu nowych technologii, wytrzymałych, wysokojakościowych materiałów oraz poszukiwania coraz bardziej efektywnych rozwiązań technologicznych, możliwe jest podniesienie komfortu oraz skrócenie czasu pracy, przy jednoczesnym zachowaniu wysokiego standardu formowania balotów i ich precyzyjnego owijania. Decydując się na zakup prasy, należy mieć na uwadze przede wszystkim rozwiązania wykorzystane przez producentów oraz ich wpływ na wydajność przeprowadzanych czynności. Wybór odpowiedniej maszyny pozwoli na pozyskanie wysokojakościowej paszy w krótkim czasie, co przyniesie nie tylko satysfakcję, ale także oczekiwane profity.

Claas Polska

r e k l a m a

r e k l a m a

Partner serwisu

r e k l a m a

Użytkowniku zadecyduj o wyrażeniu zgody!

Skrollując treść naszego Serwisu, zamykając okno tego komunikatu (X), klikając na elementy strony poza tym komunikatem bez zmian ustawień w zakresie prywatności, zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych przez Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. (dalej PWR/my) i Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji w serwisach PWR i w Internecie. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne a wyrażoną zgodę możesz w każdej chwili cofnąć.
Dowiedz się więcej lub zdecyduj o zgodzie.

Nasz cel to dostarczanie interesujących Ciebie treści, również przez dopasowane do Twoich zainteresowań reklamy. Twoja zgoda na wykorzystanie plików cookies i podobnych technologii w Twojej przeglądarce umożliwi nam dostosowanie przekazu do Twoich preferencji. Pozwoli ograniczyć ilość prezentowanych reklam Brak zmian ustawień przeglądarki jest Twoją zgodą na zapis plików cookies i podobnych technologii w Twoim urządzeniu końcowym i wykorzystanie zapisanych w nich informacji. Ustawienia przeglądarki w zakresie cookies możesz zawsze zmienić
(szczegóły w Polityce Prywatności).

Drogi Użytkowniku!

Przez dalsze Aktywne korzystanie z Serwisu, bez zmian ustawień przeglądarki, oznacza, że zgodziłeś się na przechowywanie w Twojej przeglądarce plików cookies i na przetwarzanie gromadzonych dzięki nim danych osobowych przez Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. i naszych Zaufanych Partnerów. Dowiedz się więcej lub wycofaj zgody