Ciągnik wodorowy Steyr już latem. Chłodnicę ma na dachu!TU Vienna/Kurier
StoryEditorCiągnik wodorowy

Ciągnik wodorowy Steyr już latem. Chłodnicę ma na dachu!

20.04.2024., 16:00h
W Austrii trwają prace nad konstrukcją ciągnika rolniczego z ogniwami paliwowymi zasilanymi biogenicznym wodorem. Eksperyment odbywa się w ramach projektu FCTRAC.

Ciągniki rolnicze napędzane wodorem

Jak informuje niemiecki portal topagrar.com, od 2021 roku grupa badaczy z Austrii pracuje nad ciągnikiem rolniczym, który będzie wyposażony w napęd na ogniwa paliwowe. Eksperyment nadzoruje Instytut Napędowy Pojazdów i Techniki Motoryzacyjnej Politechniki Wiedeńskiej.

W ramach realizowanego projektu o nazwie FCTRAC ciągnik rolniczy marki Steyer model 4130 Expert CVT zostanie przekształcony w ciągnik wodorowy. FCTRAC jest finansowany przez Fundusz Klimatu i Energii w ramach realizacji projektu finansowego na lata 2020-2024.

Skąd naukowcy biorą wodór do eksperymentu?

Okazuje się, że naukowcy w ramach projektu FCTRAC pozyskują wodór do tankowania ciągnika z lokalnych źródeł. Jak poinformował Peter Hofmann z wiedeńskiej politechniki, badacze jednocześnie opracowują moduł Bio H, dzięki któremu możliwe będzie oddzielenie i wzbogacenie wodoru z różnych gazów np. biogazu z odpadów rolniczych, gazu fermentacyjnego z oczyszczalni ścieków, gazu drzewnego.

W ramach projektu FCTRAC gaz drzewny jest pozyskiwany z elektrociepłowni w Karyntii, gdzie zrębki drzewne są podgrzewane do temperatury 800°C. Wówczas powstaje mieszanina gazów, z której wodór oddziela się w kilku etapach. Następnie jest on sprężany do 700 barów i przechowywany w zbiornikach wysokociśnieniowych, z których można go pobierać do ciągnika.

Jakim przeróbkom poddano Steyer’a 4130 Expert CVT?

Jak informują naukowcy, model ciągnika rolniczego, na którym pracują, został pozbawiony silnika spalinowego, układu oczyszczania spalin, oleju napędowego i zbiornika AdBlue. Badacze zdecydowali się na połączenie CVT z silnikiem elektrycznym. Peter Hofmann obawiał się również, że w przypadku wyposażenia ciągnika w ogniwo paliwowe temperatura w chłodnicy będzie wynosiła maksymalnie 80°C, dlatego zamontowano ją na dachu wraz ze zbiornikami wodoru.

Jak duże są zbiorniki na wodór?

Hofmann uważa, że w zbiornikach na wodór mieści się go ok. 12 kg. Zdaniem naukowca, taki zapas wystarcza przy średnim obciążeniu na ok. pół dnia. W przypadku wzmożonej pracy traktora np. podczas orki częstsze tankowanie może okazać się konieczne.

Aktualnie trwają testy praktyczne ciągnika wodorowego, a koniec inwestycji został zaplanowany na lato roku 2024.

Oprac. Justyna Czupryniak

Źródło: topagrar.com

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
16. maj 2024 13:14