Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Skorzystaj

r e k l a m a

Partner serwisu

Roboty 5G nową bronią w walce z chwastami

Zuzanna Ćwiklińska
Kategoria: Maszyny Rolnicze
Roboty 5G nową bronią w walce z chwastami
Maszyny Rolnicze
Data publikacji 23.02.2022r.

Kontrowersyjna technologia sieci 5G znajduje coraz to nowe zastosowania. Obecnie inżynierowie z Uniwersytetu Technicznego w Kaiserlautern testują jej możliwe wykorzystanie w rolnictwie. Ich pomysłem są roboty, które zapewnią precyzyjną likwidację chwastów na polu. Jak działają?

Nowe technologie w służbie rolnictwa 

Naukowcy z Uniwersytetu Technicznego w Kaiserlautern przeprowadzili próby polowe nowego robota. Maszyna wykorzystuje sztuczną inteligencję i szybką komunikację mobilną. Wspierana jest przez drony. 

r e k l a m a

Praca innowacyjnego robota zakłada kilka etapów. Pierwszym z nich jest sfotografowanie pola za pomocą drona. Zdjęcia są przesyłane za pomocą sieci 5G do zaparkowanego na skraju pojazdu z serwerem, wykorzystującym technologię komórkową. Tam analizuje je sztuczna inteligencja i przekazuje dane do mobilnego robota, również za pomocą fal 5G. 

Robot wykorzystuje otrzymane informacje do nawigacji. Porusza się po polu i gdy rozpozna chwasty, spryskuje je precyzyjnie odpowiednimi środkami. Dodatkowo, dzięki wyposażeniu w kamerę, podczas przemieszczania się może robić zdjęcia z ziemi i przesyłać je na serwer. 

r e k l a m a

Nowe technologie współtworzą zrównoważone rolnictwo

Technologia wykorzystana przy stworzeniu tego robota pozwala na tak dokładną kontrolę pola, że rolnicy mogliby znacznie ograniczyć zużycie środków ochrony roślin

- Naszym celem jest zrównoważone rolnictwo, w którym nawozy i pestycydy, ale także woda, są wykorzystywane oszczędnie i tylko w niezbędnym zakresie - mówi Christian Schellenberger, kierownik projektu 5G Kaiserslautern. 

Zastosowanie robotów do likwidowania chwastów to tylko jedna z możliwości. Taka technologia mogłaby być użyta także przy stosowaniu fungicydów czy insektycydów. Naukowcy rozważają również wykorzystanie jej do stworzenia systemu precyzyjnego podlewania, opartego o wymagania poszczególnych roślin, wynikające z poziomu wilgotności gleby. Możliwości jest wiele, Schellenberger podkreśla jednak, że kluczowym warunkiem jest to, by wysokość chronionej rośliny nie przekraczała 10 cm. 

Ten produkt może Ciebie zainteresować

Tygodnik Poradnik Rolniczy – półroczna prenumerata

Tygodnik Poradnik Rolniczy – półroczna prenumerata

Płacisz tylko

156,00 zł SPRAWDŹ

Flota robotów zastąpi rolnika? 

Naukowcy zakładają, że aby praca była produktywna, konieczne będzie wykorzystanie zespołu kilku robotów i dronów, koordynowanych za pomocą sieci 5G. 

Testowany obecnie robot polowy ma czas pracy około 2 godzin i może przenosić ze sobą 25 litrów płynu. Przy prędkości 3 km/h i szerokości roboczej 2 m, teoretycznie tempo jego pracy wynosiłoby około 0,6 ha/h. Naukowcy zwracają uwagę na to, że dzięki wcześniejszemu skontrolowaniu pola przez drony, roboty oszczędzają czas, pracując tylko na tych obszarach, gdzie jest to konieczne. 

Inżynierowie z Uniwersytetu Technicznego w Kaiserlautern proponują wizję, w której roboty rano odbierają polecenia, a wieczorem opuszczają precyzyjnie opryskane pole. Wynalazek zakłada bowiem integrację systemów bezpieczeństwa, które pozwalają na dużą autonomię pracy maszyn. Póki co, naukowcy z Niemiec nie mogą jednak zostawić dronów i robotów samych sobie, ponieważ wykorzystanie autonomicznych maszyn nie ma jeszcze w tym kraju podstaw prawnych. Kontrolowanie ich przez rolnika jest więc na razie nieuniknione.

Z.Ć.
fot. TU Kaiserslautern

 

Widziałeś już nasze video "Zakręcone Żniwa - Konkurs filmowy TPR"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a